Žalobce chce, aby soud nařídil nemocnému primáři léčbu

ČTK ČTK
16. 9. 2014 14:38
Bývalý primář dětského oddělení klatovské nemocnice trpí duševní poruchou. Podle policie v nepříčetnosti ubližoval dětem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Klatovy - Klatovské okresní státní zastupitelství se chystá podat soudu návrh na nařízení léčby dvaačtyřicetiletého bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice trpícího maniodepresivní psychózou.

Uvedla to klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. Na policii se obrátili rodiče několika malých dětí se stížností, že lékař způsobil jejich dětem bolestivá zranění. Podle nich měly například děti po zásahu primáře po těle i desítky vpichů, když se jim pokoušel zavést kanylu do žíly.

Policie prověřovala deset oznámení na lékaře pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případ ale nakonec odložila. Podle znaleckého posudku nemohl totiž lékař rozpoznávat škodlivost svého jednání i chování a pro nepříčetnost nebyl trestně odpovědný.

Státní zastupitelství podle Vítovcové čeká, až bude usnesení o odložení věci vydané minulý týden doručeno všem zúčastněným a až nabude právní moci.

"Pak bude (státní zastupitelství) dále postupovat zřejmě podáním návrhu na uložení ochranného léčení ve smyslu závěrů znaleckého posudku," uvedla Vítovcová. Nechtěla zatím předjímat, za jak dlouho bude moci návrh podat. Pak bude celou věc přezkoumávat soud.

Mluvčí klatovské nemocnice Jiří Kokoška řekl, že za celou dobu lékařova působení na něj nedostala nemocnice jedinou oficiální stížnost od rodičů pacientů. Zopakoval, že po přijetí primáře do nemocnice v květnu 2012 bylo zhruba půl roku vše v naprostém pořádku.

Pak se objevily stížnosti zdravotnického personálu na primářovo zvláštní chování. Nemocnice ho namátkově testovala na alkohol, vždy s negativním výsledkem. O jeho psychických problémech se ředitel nemocnice František Lešundák dozvěděl až při intenzivním rozhovoru s lékařem v únoru 2013. Primář se tehdy k problémům poprvé přiznal, ale nespecifikoval je, uvedl Kokoška.

Primář už se v loňském roce léčil

Ředitel mu hned znemožnil přístup k pacientům a donutil ho, aby se šel léčit. "V polovině dubna se primář vrátil z léčení a s potvrzením od odborného lékaře, že je vyléčený a je způsobilý dál zastávat pozici primáře," uvedl Kokoška.

Nemocnice přesto lékaře už k pacientům nepustila, donutila ho nastoupit na dovolenou a k nejbližšímu možnému termínu s ním ukončila pracovní poměr. Primář odešel na konci května 2013.

O jeho dalším působení v rakovnické nemocnici se prý v Klatovech dozvěděli až ve chvíli, kdy už byl lékař v Rakovníkuzaměstnán a ředitel tamní nemocnice se na něj ptal. Dostal informaci, že důvodem odchodu z Klatov jsou interpersonální problémy, které vyplývají z psychických potíží lékaře.

"Ředitel klatovské nemocnice nemohl tyto psychické problémy specifikovat. Za prvé musel respektovat existující zprávu, že je primář vyléčen a způsobilý výkonu profese, a za druhé se nemůže vyjadřovat ke zdravotnímu stavu jakékoli osoby bez jejího souhlasu," řekl Kokoška.

Doplnil, že vedení klatovské nemocnice do jisté míry předpokládalo, že pokud lékaře vyšetřuje policie kvůli trestním oznámením, že se o tom případný nový zaměstnavatel musel dozvědět.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí v souvislosti s případem uvedl, že chce prosadit zavedení registru zdravotnických pracovníků. Spolupracovat na něm chce s lékařskou komorou. Do registru by mohli zaměstnavatelé nahlížet.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je na celé události problematické to, že lékař nemá povinnost dokládat svoji zdravotní způsobilost při změně zaměstnavatele. Zaměstnavatel ho může vyzvat, aby potvrzení doložil. "Je to chyba. Čeká se, kdy zaměstnavatel získá nějakou pochybnost," dodal Kubek.

 

Právě se děje

Další zprávy