Žádné černé díry. Státní nemocnice hospodaří velmi dobře, ale obracejí každou korunu, tvrdí Němeček

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 4. 2016 13:22
V loňském roce hospodařilo 14 nemocnic státu dohromady s kladným výsledkem přes půl miliardy korun. Ročně spotřebuje celá nemocniční péče 150 až 160 miliard, největší díl tvoří mzdové náklady, které mezi lety 2013 až 2015 stouply u přímo řízených nemocnic ze 41 na 44 procent. V průměru stouply platy loni ve fakultních a dalších státních zařízeních o šest procent.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní nemocnice hospodaří efektivně a jsou v plusu, oznámil za přítomnosti ředitelů řady českých špitálů ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Zvýšil tím tlak sociálních demokratů na ministra financí Andreje Babiše (ANO), který odmítá zdravotnictví přidat peníze a argumentuje tím, že se v českých nemocnicích plýtvá.

Už ve středu Němečkův stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka podpořil požadavek odborů a lékařské komory na navýšení výdajů na zdravotnictví o 10 procent.

Němeček se ke zdravotníkům připojil už v polovině března a spolu s nimi žádá o 10 miliard navíc nejen v příštím roce, ale i ve dvou letech následujících. Vládě už proto předložil návrh na navýšení platby za státní pojištěnce.

"Představy o platovém růstu, které vyjadřují odbory, ministerstvo a premiér, jsou shodné. Nás teď čeká samozřejmě politická bitva na vládě o navýšení plateb za státní pojištěnce," řekl Němeček.

Podfinancované zdravotnictví

Odbory a lékařská komora opakovaně upozorňují na to, že nemocnicím chybí personál v takové míře, že některé už musí rušit lůžka a zavírat oddělení.

Sobotka i Němeček souhlasí s odbory, komorou i vedením nemocnic v tom, že české zdravotnictví je podfinancované. Podíl zdravotnictví na hrubém domácím produktu rok od roku klesá a v Evropské unii patří k nejnižším.

"Jestli se budeme bavit o tom, abychom udrželi stávající kvalitu, provoz, počet zaměstnanců a platy, tak to managementy nemocnic s těmi penězi, které mají, asi zvládnou. Byť ne úplně jednoduše. Pokud budeme chtít, aby personálu bylo dostatek pro optimální provoz, aby platy stoupaly a lidé neodcházeli, aby se rozšiřovaly možnosti dalších léčebných metod, tak samozřejmě ty finance stačit nebudou," řekl Němeček.

Ministr oceňuje zejména hospodaření státních nemocnic, které podle něj s financemi nakládají efektivně a zvyšují platy personálu na maximum svých možností – meziročně v průměru o 6 procent.

"Zatímco v roce 2013 byly náklady vyšší než příjmy, tak potom se situace obrátila," uvedl ministerský náměstek pro ekonomiku a přímo řízené organizace Petr Landa s tím, že za rok 2015 byly celkové výnosy stáních nemocnic 64,4 miliardy korun a náklady byly o půl miliardy nižší.

Šetřit se nedá donekonečna

Plusovou bilancí se na Němečkově tiskové konferenci pochlubily i nemocnice na jihu Čech. "I když jsou akciovými společnostmi, tak veškerý svůj zisk vrací zpátky do provozu. Nejenom do přístrojů, staveb a zlepšování kvality péče, ale zejména i do zaměstnanců," uvedl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš, který je zároveň členem představenstva osmičlenné skupiny Jihočeské nemocnice.

Podobně jako Čarvaš mluvil například i ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. Všichni ředitelé se ale shodli, že šetřit se nedá donekonečna. Zopakovali, že do českých nemocnic plyne málo peněz, a odmítli Babišovo přirovnání zdravotnictví k černé díře na peníze.

"Od všech ředitelů tady zaznělo, že vnitřní rezervy jsou vyčerpány, že dnes nemocnice dvakrát obracejí každou korunu, než ji vydají, a shodli jsme se na tom, že je třeba pomoct zajistit dostatek zdravotnického personálu a výrazně lépe ho zaplatit," shrnul Němeček.

Babiš ale minulý týden v dopise lékařské komoře upozornil na to, že výdaje na zdravotnictví mezi lety 2013 a 2016 stouply o 29 miliard. Hospodaření nemocnic je podle něj neprůhledné, například v oblasti nákupů zdravotnického materiálu. "Nikdy jsem například nezaznamenal podporu návrhům na centrální, respektive sdružené nákupy ve zdravotnictví, které jsou jasným trendem v Evropě, ovšem v České republice spíše hledáme důvody, proč podobný systém nelze zavést," vyčetl Babiš prezidentu lékařské komory Milanu Kubkovi.

Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy