Závislost na nedemokratické zemi je smrtící a přináší nesvobodu, varoval Vystrčil

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2020 17:44
Události srpna 1968 jsou poučením, že závislost na jakékoliv nedemokratické zemi je smrtící a přináší nesvobodu. Při pietním aktu u příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ústavní činitelé také varovali před tím, aby se situace Československa nezopakovala v současnosti v Bělorusku.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) při pietě před budovou Českého rozhlasu.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) při pietě před budovou Českého rozhlasu. | Foto: ČTK

Vystrčil v proslovu ocenil lidi, kteří se ani po událostech srpna 1968 nenechali zlomit a kladli odpor. "Byli tu hrdinové, kteří se nevzdali svobody, nenechali zlomit svůj charakter kvůli svým ambicím, dětem, tomu, že měli strach. Ale bojovali, nevzdali se, neutekli, za to jim chci poděkovat," uvedl.

Srpnové události podle něj přináší poučení, že závislost na jakékoliv silné nedemokratické zemi je smrtící. "Přináší lámání charakterů, mrtvé, těžce zraněné, nesvobodu, ztrátu nezávislosti, svébytnosti, suverenity," uvedl. Tyto hodnoty jsou důležitější než hmotné výhody, dodal. Zopakoval tak podobné argumenty, kterými odůvodnil svou cestu na Tchaj-wan, kam se chystá vyrazit příští týden přes odpor Číny či kritiku dalších českých ústavních činitelů.

Vystrčil zmínil i situaci v Bělorusku, kde desetitisíce demonstrantů denně vyzývají k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož znovuzvolení ve volbách 9. srpna podle nich bylo zfalšované a neplatné. "Když někomu kolem nás hrozí to samé, co nás potkalo v roce 1968, nemůžeme proti tomu být lhostejní," apeloval. Ocenil současně české ústavní činitele, že se děním v Bělorusku zabývají.

Místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) uvedl, že srpen 1968 nelze zužovat na geopolitiku, a tím ho zlehčovat. "V tomto případě geopolitika na sebe vzala tvář sprostého zločinu a zvůle," řekl. Okupace byla přepadením a nezákonnou vojenskou agresí, dodal. "Nikdy nesmíme zapomenout na roli komunistů v těchto událostech a v tom, co následovalo," řekl.

Srpen 1968 podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ukázal, že v dobrých dobách může být v čele státu prakticky kdokoliv, ale vážná krize prověří, kdo na to má, a kdo ne. "Tu cenu za nekompetentní vedení pak platí všichni. Chaos a nepřipravenost protagonistů pražského jara vystřídala panika a snaha zachránit si vlastní existenci," uvedl. Tanků se podle něj aktuálně Česko bát nemusí, selhání elit ano.

Dolní komoru na ceremoniálu u rozhlasu zastoupil Fiala, vládu pak vicepremiéři Jan Hamáček (ČSSD) a Alena Schillerová (za ANO). Věnce kladli mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či slovenský velvyslanec v ČR Petr Weiss. Na místo dorazila zhruba třicítka pamětníků událostí srpna 1968. Členové čestné stráže měli při ceremoniálu nasazené roušky s ohledem na epidemii covidu-19.

K budově Českého rozhlasu přinesli dříve dopoledne květiny například ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD). Úřad vlády informoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) uctil památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy u liberecké radnice. V Libereckém kraji má program celé dopoledne. Babiše při projevu v Praze před dvěma lety na Vinohradské třídě vypískaly stovky lidí.

V Česku proběhly desítky vzpomínkových událostí, přibyly pamětní desky

Invazi armád Varšavské smlouvy na území Československa před 52 lety připomněl i pietní akt na Moravském náměstí v Brně. Dalších více než 80 kulturních a diskusních akcí pořádá spolek Milion chvilek. Na okupaci ode dneška upomíná bronzová deska s otiskem pásu sovětského tanku na centrálním náměstí v Plzni, v Ústí nad Labem odhalili pamětní desku jedné z obětí srpnového vpádu vojsk. Za účasti slovenské prezidentky Zuzany Čaputové se vzpomínalo v Bratislavě.

Brněnské oběti srpnové okupace roku 1968 i při ročním výročí z roku 1969 uctili dnes v Brně jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO) nebo brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Květiny položili na Moravském náměstí u pamětní desky Danuše Muzikářové, která zemřela po střelbě na náměstí při ročním výročí událostí. Zlatou pamětní medaili Jihomoravského kraje za statečnost dnes převzal Otakar Pospíšil, který se jako voják na tuřanském letišti v Brně proti okupaci otevřeně stavěl a hrozila mu za to poprava zastřelením.

Nová bronzová deska s otiskem tankového pásu je zapuštěná do dlažby před plzeňskou katedrálou. Instalovat ji nechal magistrát. "Lidem chybělo místo, kde by se dala veřejně připomínat okupace 21. srpna," řekl plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Pamětní deska v ústecké čtvrti Předlice je připomínkou smrti Petra Fridricha, který se před 52 lety v noci na 21. srpna postavil sovětskému tanku, do jehož pásu se mu zachytila bunda. Utrpěl těžká zranění hlavy, kterým podlehl. Bývalý archivář města Vladimír Kaiser už dříve uvedl, že Fridrich je první obětí vpádu okupačních armád.

"Právě proto, že jsme srpen 68 v naší zemi zažili, víme, jakého zločinu se kdekoliv na světě dopouští každý, kdo neuznává a nerespektuje lid jako jediný zdroj státní moci," uvedla Čaputová podle agentury TASR na pietním setkání v Bratislavě. Srpen 1968 je připomínkou, že suverenita státu není samozřejmostí, ale hodnotou, která vyžaduje, aby ji státní reprezentace odhodlaně bránila, řekla také. Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka, to platí i pro lidi v Bělorusku, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas, který dnes Bratislavu navštívil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy