Sobotka: Vláda si už může dovolit nepopulární kroky

ČTK ČTK
25. 10. 2014 14:54
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je vláda natolik stabilní, že může vyřešit resty předchozích vlád.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda je devět měsíců od svého ustavení stabilní a má dostatečnou většinu i pro dělání nepopulárních věcí. Prohlásil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v komentáři k ročnímu výročí od předčasných parlamentních voleb.

Sobotka pochválil vládu za přípravu reformy státní správy, rezervy naopak vidí ve výběru daní a v boji s kriminalitou.

 "Vláda je stabilní a má dostatečnou většinu. Teď v senátních volbách jsme potvrdili většinu vládních stran i na půdě Senátu," připomněl premiér výsledky nedávných senátních voleb.

Priority: Věda, výzkum a dálnice

Podle něj by byla velká škoda, kdyby vláda o tuto výhodu přišla. "Česká republika teď potřebuje pár let stability. Potřebuje pár let, kdy se nepovedou permanentní volební kampaně, ale budou se řešit věci, které velmi často třeba nejsou populární, ale je potřeba je udělat.

Například z hlediska naší budoucnosti trh práce, kvalita vzdělávání v České republice, investice do vědy a výzkumu, rozhýbání výstavby dopravní infrastruktury. To je práce, kterou někdo udělat musí," prohlásil Sobotka, podle kterého situaci v ČR neprospělo časté střídání vlád i ministrů v minulých letech.

Šéf vlády kabinet pochválil za to, že se mu během devíti měsíců podařilo stabilizovat situaci, připravit reformu státní správy, zrušit poplatky ve zdravotnictví a pomocí investičních pobídek nalákat investory na severní Moravu a do Ústeckého kraje. Naopak nepodařilo se podle Sobotky přijmout opatření na zlepšení výběru daní, příští rok pak musí vláda prosadit elektronickou evidenci tržeb.

 Dluh vůči občanům Sobotka cítí také v boji s kriminalitou. "Opravdu nejsem spokojen s tím, že má Česká republika v Evropě pověst země, kde se vyrábí a distribuují drogy i do okolních států," řekl Sobotka, podle nějž je ještě hodně věcí, které zbývají vládě dotáhnout do konce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy