Povodně mají další oběť, v Lopeníku utonul muž v potoce. Pátrání v Osoblaze nezačalo

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2020 10:23
V rozvodněném potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul o víkendu třiašedesátiletý muž. Okolnosti úmrtí policisté vyšetřují. Jde o čtvrtou oběť víkendových povodní. Situace na řekách v Česku se po víkendových silných deštích postupně uklidňuje.
Foto: Twitter HZS JMK

Rodina byla podle zjištění policie s mužem, který do Lopeníka jezdil na chalupu, v telefonickém kontaktu naposledy v sobotu odpoledne. "Muž se pohyboval poblíž rozvodněného potoka. V neděli se rodině už neozval, proto ho začala pohřešovat. Začala pátrací akce policistů a hasičů, odpoledne jsme muže nalezli utonulého," uvedla mluvčí policie Simona Kyšnerová. S ohledem na rodinu utonulého nebude podle ní policie v případu poskytovat další informace.

Podle dostupných informací utonuli o víkendu v rozvodněných tuzemských tocích čtyři lidé. V sobotu spatřili kolemjdoucí v řece Osoblaze na Bruntálsku dvě těla. Utonulého šedesátiletého muže z nedalekých Petrovic hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě viděli taktéž, se stále nenašlo. 

Pátrání po žene začne nejdříve v úterý. Nasazení pátracích týmů neumožní stále příliš vysoká hladina řeky, která je pro pátrací týmy stále nebezpečná, řekla mluvčí bruntálské policie Zlatuše Viačková.

V neděli odpoledne se při sjíždění řeky Morávky na Frýdecko-Místecku převrhl raft se třemi lidmi. Osmiletá školačka po převozu do nemocnice zemřela. Další dva lidé z raftu, muž a další dítě, jsou v pořádku.

Pršet ještě bude, hladiny ale stoupnou jen slabě

Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň platí už jen na dvou místech v Pardubickém kraji, a to na Chrudimce v Nemošicích a Novohradce v Úhřeticích.

Druhý povodňový stupeň platí v pondělí  ráno na řece Smědé ve Višňové na Frýdlantsku. Stav pohotovosti trvá také na Tiché Orlici v Čermné na Rychnovsku a na Orlici v Týništi nad Orlicí.

První, tedy nejnižší povodňový stupeň platil v pondělí kolem 6:40 na přibližně třech desítkách měřicích stanic, mimo jiné na Labi v Kostelci nad Labem na Mělnicku, na Moravě v Kroměříži nebo na Odře v Bohumíně.

V pondělí ještě může pršet na východě České republiky, zejména v Beskydech. Hladiny toků by tam ale měly stoupat nejspíš jen slabě. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu a na jeho facebookovém profilu.

"Ještě dnes může více pršet na východě území, a to zejména v Beskydech. Vlivem tohoto faktoru a také díky nasycení půdy a dotoku by zde ještě mohly toky stoupat, ale nejspíše jen slabě," upozornili ráno meteorologové na Facebooku. Pondělí by jinak mělo podle nich být zejména v západní polovině Česka slunečné a teplé. Pro sever Moravy a Slezsko ale platí až do pondělního poledne výstraha před vydatným deštěm.

Vytrvalý a vydatný déšť zvedl o víkendu hladiny řek a potoků zejména na východě republiky. Voda zatopila louky, zahrady, silnice nebo garáže, větší škody ale nezpůsobila a až na několik málo výjimek nebyla nutná evakuace obyvatel. V neděli odpoledne začal déšť ustávat a hladiny začaly klesat.

Podívejte se, jak minulý týden zasáhly povodně Rychnovsko:

Povodně na Rychnovsku | Video: Twitter / HZS Královéhradeckého kraje
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy