Svatba v kostele bude platná. Tvůrci zákona ustupují

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 9. 2008 15:30
Pro zachování současného stavu je ministr Pospíšil
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tvůrci nové verze občanského zákoníku ustupují od původního záměru, že by stát přestal uznávat církevní sňatky.

Ustanovení zákona, kvůli němuž by novomanželé po obřadu v kostele museli na rozdíl od nynějška ještě na civilní úřad, vyvolal silný odpor církví i křesťanskodemokratických politiků.

Ministerstvo spravedlnosti dostalo kvůli tomu v připomínkovém řízení řadu námitek a ministr Pospíšil chce, aby nynější úprava sňatků zůstala zachována.

"Ministerstvo spravedlnosti v současnosti zapracovává došlé připomínky, mezi nimiž bylo i zachování možnosti církevního sňatku v současné podobě. Tuto variantu zastává i ministr Pospíšil," uvedla mluvčí resortu spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Souvislosti: Lidovci hrozí potopením zákoníku. Kvůli sňatkům

Návrh zákoníku obsahoval kromě monopolu státu na uzavírání manželství ještě druhou variantu: ta počítala s tím, že by oddávat mohli duchovní všech církví a nejen vybraných, jako je tomu nyní.

Právo oddávat má dnes pouze devatenáct z nich.

Svatby v kostele? Buď všechny církve, nebo žádná

Vedoucí týmu právníků, kteří zákoník vytvořili, profesor právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Karel Eliáš uvedl, že snahou autorů zákona bylo vytvořit spravedlivější systém - právo oddávat by měly buď všechny církve, nebo žádná.

"Rád bych ale zdůraznil, že tyto změny nebyly naším nápadem nebo cílem. Postupovali jsme podle schváleného věcného záměru zákona a pokynů legislativní rady vlády z doby premiéra Miloše Zemana," vysvětluje Eliáš.

Na něj a Michaelu Zuklínovou z Právnické fakulty Univerzity Karlovy se totiž snáší kritika za to, že chtějí církvím pravomoc oddávat vzít.

Katolické církvi se nelíbí ani další související změny v zákoně. Například fakt, že v návrhu nejsou jako účel manželství zdůrazněny děti a jejich výchova. Církev se ohradila i proti tomu, že zákoník dává podobná práva jako mají manželé i lidem žijícím v registrovaném partnerství.

Lidé by měnili svatby a byty

Právě ke změnám rodinného práva se vyjadřovalo nejvíce občanů v rámci připomínkového řízení, které skončilo poslední den v srpnu.

"Připomínky od jednotlivých resortů jsou velmi různorodé. Nejčastější připomínky směřují k rodinnému právu a k obecné části, tedy k části upravující statusové věci. Připomínky od veřejnosti velmi často směřují k alternativám sňatků či k nájmu bytu," uvedla Steinerová.

Ministerstvo je bude zpracovávat během října a listopadu. Podle Steinerové jsou paragrafy týkající se manželství ty, které by se mohly změnit. "Dá se např. předpokládat, že budou při zapracování zohledněny připomínky týkající se uzavírání sňatků. Konkrétnější informace však bude možné uvést až po samotném zapracování připomínek," dodala.

Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že návrh nového občanského zákoníku bude do konce roku předložen vládě k projednání.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy