Svatba v kostele bude platná. Tvůrci zákona ustupují

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 9. 2008 15:30
Pro zachování současného stavu je ministr Pospíšil
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tvůrci nové verze občanského zákoníku ustupují od původního záměru, že by stát přestal uznávat církevní sňatky.

Ustanovení zákona, kvůli němuž by novomanželé po obřadu v kostele museli na rozdíl od nynějška ještě na civilní úřad, vyvolal silný odpor církví i křesťanskodemokratických politiků.

Ministerstvo spravedlnosti dostalo kvůli tomu v připomínkovém řízení řadu námitek a ministr Pospíšil chce, aby nynější úprava sňatků zůstala zachována.

"Ministerstvo spravedlnosti v současnosti zapracovává došlé připomínky, mezi nimiž bylo i zachování možnosti církevního sňatku v současné podobě. Tuto variantu zastává i ministr Pospíšil," uvedla mluvčí resortu spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Souvislosti: Lidovci hrozí potopením zákoníku. Kvůli sňatkům

Návrh zákoníku obsahoval kromě monopolu státu na uzavírání manželství ještě druhou variantu: ta počítala s tím, že by oddávat mohli duchovní všech církví a nejen vybraných, jako je tomu nyní.

Právo oddávat má dnes pouze devatenáct z nich.

Svatby v kostele? Buď všechny církve, nebo žádná

Vedoucí týmu právníků, kteří zákoník vytvořili, profesor právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Karel Eliáš uvedl, že snahou autorů zákona bylo vytvořit spravedlivější systém - právo oddávat by měly buď všechny církve, nebo žádná.

"Rád bych ale zdůraznil, že tyto změny nebyly naším nápadem nebo cílem. Postupovali jsme podle schváleného věcného záměru zákona a pokynů legislativní rady vlády z doby premiéra Miloše Zemana," vysvětluje Eliáš.

Na něj a Michaelu Zuklínovou z Právnické fakulty Univerzity Karlovy se totiž snáší kritika za to, že chtějí církvím pravomoc oddávat vzít.

Katolické církvi se nelíbí ani další související změny v zákoně. Například fakt, že v návrhu nejsou jako účel manželství zdůrazněny děti a jejich výchova. Církev se ohradila i proti tomu, že zákoník dává podobná práva jako mají manželé i lidem žijícím v registrovaném partnerství.

Lidé by měnili svatby a byty

Právě ke změnám rodinného práva se vyjadřovalo nejvíce občanů v rámci připomínkového řízení, které skončilo poslední den v srpnu.

"Připomínky od jednotlivých resortů jsou velmi různorodé. Nejčastější připomínky směřují k rodinnému právu a k obecné části, tedy k části upravující statusové věci. Připomínky od veřejnosti velmi často směřují k alternativám sňatků či k nájmu bytu," uvedla Steinerová.

Ministerstvo je bude zpracovávat během října a listopadu. Podle Steinerové jsou paragrafy týkající se manželství ty, které by se mohly změnit. "Dá se např. předpokládat, že budou při zapracování zohledněny připomínky týkající se uzavírání sňatků. Konkrétnější informace však bude možné uvést až po samotném zapracování připomínek," dodala.

Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že návrh nového občanského zákoníku bude do konce roku předložen vládě k projednání.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy