Středočeští zastupitelé šéfce úřadu pro jadernou bezpečnost Drábové nechali krajský mandát

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 25. 4. 2017 12:44
Středočeští zastupitelé odmítli zbavit mandátu krajské zastupitelky předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou (STAN). Podle ministerstva vnitra jako vysoká státní úřednice však nemůže být zároveň zastupitelkou kraje, mandát jí tak zřejmě odebere ministr vnitra Milan Chovanec. Hnutí STAN, za něž byla Drábová zvolena, s právním názorem ministerstva nesouhlasí a chce, aby se celým sporem zabýval soud.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: Economia

Praha - Dana Drábová zatím zůstává zastupitelkou Středočeského kraje. Předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zastupitelé na úterním jednání odmítli mandát zrušit. O jejím setrvání tak teď nejspíš rozhodne ministerstvo vnitra, podle kterého je funkce vysokého státního úředníka s postem krajského zastupitele neslučitelná.

"Máme analýzu, že ten mandát bychom měli ukončit. Budu se o tom ještě bavit se superúředníkem Jozefem Postráneckým. A pokud stanoviska protistrany přetrvají, tak nezbude nic jiného než jí ten mandát odebrat. A pak se asi potkáme až u soudu," řekl po rozhodnutí zastupitelů ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

S jeho argumenty ale nesouhlasí Starostové a nezávislí, za které Drábová v krajském zastupitelstvu sedí. Ti tvrdí, že přednost před volebním zákonem má novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje. "Opíráme se o stanovisko místopředsedy Legislativní rady vlády Matese, podle kterého by měla platit novější právní norma. A zároveň by to podle něj mělo vést k novelizaci zákona, který celou věc do budoucna jednoznačně stanoví," řekl Aktuálně.cz šéf středočeských STAN Vít Rakušan. A potvrdil, že pokud tedy ministr Drábové mandát zruší, obrátí se Starostové na soud.

Dana Drábová se do zastupitelstva Středočeského kraje dostala po říjnových krajských volbách, ve kterých od voličů získala přes 11 a půl tisíce preferenčních hlasů. "Já sama žádné kroky nechystám. Budu zkrátka vykonávat funkci zastupitelky, dokud budu mít mandát. Ale že je zpečetěn, je podle mě jasné," reagovala na rozhodnutí kolegů v kraji Drábová.

V obdobné situaci jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Ta ale situaci vyřešila sama a v pondělí na post krajské zastupitelky rezignovala. K tomu se Drábová se nechystá. Chce, aby její případ posloužil tomu, aby se volební zákon pro tyto případy sjednotil a vyjasnil. "Pokud se Starostové obrátí na soud, uvítám to. Legislativa v tomto není jednoznačná a dosud si nikdo nedal práci s tím, aby obhájil, že se má aplikovat takto přísně," myslí si Drábová.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Někteří z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili dříve. Náměstek ministryně školství Robert Plaga (ANO) se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal.

Naopak Jana Vildumetzová (ANO) raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková (ČSSD), vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

Podle prvního místopředsedy STAN Víta Rakušana ale potenciální střet zájmů hrozí mnohem víc třeba u ministrů, kteří zároveň stojí v čele krajských institucí a vykonávají funkci krajských zastupitelů. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy