Drábová podle vnitra nemá být zastupitelkou, když je v úřadu pro jadernou bezpečnost. STAN chce soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2017 15:00
Krajské zastupitelstvo Středočeského kraje by mělo podle ministra vnitra Milana Chovance zrušit mandát Dany Drábové. Důvodem je podle něj neslučitelnost této funkce a působení v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Hnutí STAN, za něž byla Drábová zvolena, poukazuje na nesoulad v právních normách a chce, aby o věci rozhodl soud.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: Economia

Praha - Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová prozatím uhájila svou funkci středočeské zastupitelky. Krajští zastupitelé přes výzvu ministerstva vnitra, podle nějž jsou funkce Drábové neslučitelné, odmítli věc zařadit na program jednání. Drábová uvedla, že nebude dělat žádné kroky, a chce, aby o jejím mandátu rozhodl soud. Dodala, že rezignací na mandát krajské zastupitelky by si sice ulehčila osobní situaci, ale zablokovala by cestu k odstranění nesouladu v současné legislativě.

"Nemyslete si, že pro mě je obzvlášť příjemná záležitost tady stát a čelit možná i kritice, že ten mandát nesložím sama. Ale tím bych uzavřela cestu k tomu narovnání," řekla. Hnutí STAN se řídí jiným výkladem než vnitro. Přednost před volebním zákonem má podle něj novější služební zákon, který souběh funkcí umožňuje.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v minulých dnech poslal hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) dopis, v němž ji vyzval k řešení situace. Informaci o tom, jak byla neslučitelnost funkcí Drábové vyřešena, očekává do 20. března.

Hejtmanka mu chce odpovědět bezodkladně. Ministr by měl pak požádat o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, případně poté zánik mandátu vyslovit sám. Podle hejtmanky by se mimořádné jednání mohlo spojit s řádným, jež má být 25. dubna. Ona sama spor vnímá jako souboj právnických názorů. "Nemyslím si, že zastupitelstvo je ten orgán, který má o tom rozhodovat," řekla.

Podle Drábové by spor měl posloužit jako precedentní, aby se zákony uvedly v soulad. Poukázala i na to, že zákon o volbách do obcí říká něco jiného než zákon o volbách o krajů, takže může být léta neuvolněnou místostarostkou Pyšel a není to v rozporu s ničím. "Já si myslím, že zákony by měly být přehledné, pochopitelné, přehledné a přímočaré," řekla. Nejde prý ani tak o její mandát zastupitelky jako o to, aby se do podobné situace nedostali další vysocí úředníci.

Hejtmančin náměstek Vít Rakušan (STAN) doporučil věc nezařazovat na program jednání, mezi zastupiteli podle něj není tolik lidí s právním vzděláním, kteří by byli schopni posoudit různé právní rozbory. To se nakonec i stalo. Pro projednání bylo 15 zastupitelů, proti čtyři a 37 se zdrželo. Opozice s tím nesouhlasila. Zastupitel za ČSSD Karel Horčička řekl, že spor je marketingovou záležitostí, která má souvislost s volbami do Sněmovny. Podobně se vyjádřil i zastupitel za KSČM Pavel Hubený (KSČM). Předseda klubu ČSSD Miloš Petera míní, že vnitro je tím, kdo má pro kraj vykládat zákony. Hejtmanství by podle něj mohlo nesoulad mezi zákony řešit prostřednictvím zákonodárné iniciativy. ČSSD se podle Petery mimořádného jednání o Drábové nezúčastní, protože prý nechce dělat "stafáž politickým hrátkám". Zástupci STAN kritiku odmítli.

Podle vnitra si lidé ve vedoucí funkci ve státní správě měli do tří dnů po ustavujícím zasedání zastupitelstva vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Případně měli do tří měsíců dát zastupitelstvu doklad o tom, že tak učinili. Tato lhůta v případě Drábové vypršela v únoru. Zastupitelstvo dnes mělo podle vnitra vyslovit zánik mandátu. Protože tak neučinilo, ministr vnitra by měl požádat o svolání mimořádného zasedání, které se sejde nejpozději do 30 dnů od doručení jeho žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo ani na tomto zasedání, měl by zaniknout mandát okamžikem, kdy to vysloví ministr. Drábová řekla, že cílem je nechat dojít tuto situaci až k rozhodnutí ministra. Také další zástupci STAN uvedli, že hnutí se chce soudit až v okamžiku, kdy zánik mandátu vysloví ministr.

Koalici ve Středočeském kraji tvoří ANO, STAN, ODS a tří nezařazení zastupitelé. Dříve v kraji vládly ČSSD a KSČM.

V obdobné situaci jako ve Středočeském kraji Drábová je i Klára Dostálová (ANO) v kraji Královéhradeckém. Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj je také zastupitelkou tohoto kraje. Zastupitelstvo se tímto problémem bude zabývat na konci března.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy