Drábová: Poradím každému, kdo se zajímá o energetiku. Horáčka nepodporuji, názory poskytnu i jiným

Iveta Čížová
10. 2. 2017 16:50
Michal Horáček považuje svůj tým poradců za zásadní součást své kandidatury v přímé volbě prezidenta. Jeho součástí je překvapivě i Dana Drábová, která mu má radit v oblasti energetiky. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je totiž zároveň výraznou tváří hnutí Starostové a nezávislí, jehož předseda Petr Gazdík by na prezidentském postu rád viděl Jiřího Drahoše. Horáček při představování svého týmu uvedl, že žádný z poradců nepobírá honorář.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: Economia

Co vás přimělo spolupracovat s Michalem Horáčkem?

Poradím každému, kdo se bude jenom trochu zajímat o energetiku, protože je to pro mě životně důležitá oblast. Oslovil mě, že dává dohromady tým lidí, kteří mu v různých oblastech něco poradí, nic víc, nic míň. A jestli si mě do týmu zařadí jiný potenciální kandidát, ke kterému nebudu mít výhrady, tak mu ráda poradím.

Předseda Starostů a nezávislých projevil sympatie Jiřímu Drahošovi. Není potom střetem zájmů. že populární tvář STAN podporuje Horáčka?

Já ho nepodporuji, já mu radím. Starostové o tom jsou dobře informováni a já nejsem členem Starostů. A kdyby projevil Drahoš zájem, abych mu taky poskytla svůj názor na energetiku, tak mu ho ráda poskytnu. A klidně si mě může napsat jako poradkyni, to ať si pánové srovnají, jestli chtějí mít společné poradce. A ještě může být 88 dalších.

Je podle vás Horáček vhodným kandidátem?

To nevím, je skoro rok do voleb, může se objevit spousta dalších a vhodnějších. Kdokoli bude chtít poradit, tak mu poradím. Je to plausibilní kandidát, ale budou i další. Já chápu, že každý z kandidátů by rád viděl populární tváře, aby ho přímo podporovaly, ale tak to není. Člen sboru poradců je člen sboru poradců a nic víc.

Co říkáte na celou sestavu Horáčkova týmu?

Ta sestava je velmi dobrá.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy