Stínový ministr ČSSD chce ochránit obec před zatopením

Pavel Baroch
15. 8. 2008 7:48
Petržílek se postavil za obyvatele Nových Heřminov
Nové Heřminovy s necelými 300 obyvateli jsou ohroženy vodou, i když žádné povodně nejsou. Je to kvůli plánované výstavbě přehrady, kvůli které by se mělo zatopit asi dvacet obytných domů. Zřejmě kousek od této značky obce by mohla jednou stát vysoká betonová hráz.
Nové Heřminovy s necelými 300 obyvateli jsou ohroženy vodou, i když žádné povodně nejsou. Je to kvůli plánované výstavbě přehrady, kvůli které by se mělo zatopit asi dvacet obytných domů. Zřejmě kousek od této značky obce by mohla jednou stát vysoká betonová hráz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nové Heřminovy - Obyvatelé obce Nové Heřminovy v Jeseníkách získali nového spojence v boji proti plánované přehradě, která by měla zatopit část jejich vsi, aby ochránila Krnov a další obce před případnou povodní.

Petr Petržílek, stínový ministr životního prostředí za ČSSD prohlásil, že se pokusí stavbě zabránit, pokud po volbách za dva roky vystřídá v křesle ministra Martina Bursíka.

"Pokusil bych se výstavbu přehrady zastavit," odpověděl na otázku Aktuálně.cz Petržílek, který kritizuje Bursíka za to, že se zatopením části obce na Bruntálsku souhlasil.

"Jsem přesvědčen o tom, že je to rozhodnutí chybné," řekl Petržílek, podle něhož může přehrada chránit maximálně před padesátiletou vodou.

Pod vodou skončí 54 budov

Kvůli přehradě by mělo padnout 56 budov, z toho 24 obytných. To se ovšem nelíbí místním obyvatelům, kteří se hodlají bránit. Třeba i u soudu.

Nové Heřminovy tvrdí, že plánovaná přehrada ochrání pouze Krnov, ostatní obce nikoli. "Vláda nemá morální právo řešit problémy Krnova likvidací jiné obce," stojí ve společném prohlášení obce Nové Heřminovy a ekologického Hnutí Duha.

Tvrdí, že existuje levnější a šetrnější možnost, jak ochránit před velkou vodou lidi podél řeky Opavy. Každá obec by měla být chráněna individuálně podle místních podmínek, například systémem pevných a mobilních hrází.

"Ochranu Krnova navrhujeme řešit na základě technické studie zkapacitnění koryta Opavy a opatřeními na obou řekách, které městem protékají," uvedla heřminovská radnice spolu s jesenickou pobočkou Hnutí Duha.

Nové Heřminovy
Nové Heřminovy | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

S tím souhlasí i stínový ministr Petr Petržílek. "Takzvaná nulová varianta by měla mnohem větší smysl," je přesvědčen Petržílek.

Zmizet mělo třikrát víc domů

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že spolu s ministerstvem životního prostředí vybralo takovou variantu, která Nové Heřminovy poznamená mnohem méně než původně plánovaná velká přehrada. Ta měla zatopit třikrát více budov - celkem 156 domů, z toho 87 obytných.

"Jsme si vědomi toho, že přehrada zasáhne část obce Nové Heřminovy, ovšem ve výrazně menším rozsahu v porovnání s takzvanou velkou variantou nádrže," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Přehrada politiky rozděluje. Nejen u zelených

Přehrada včetně souboru navazujících opatření, která tvoří více než polovinu předpokládaných nákladů, by měla stát 7,7 miliardy korun. Vláda slíbila, že poskytne 200 milionů korun jako odškodnění všem vlastníkům domů a dalších nemovitostí.

Stínový ministr Petržílek připustil, že politici ČSSD se v názoru na přehradu neshodnou. Například někdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas s její stavbou souhlasí. Podobně je to u Strany zelených.

"Ani ČSSD není jednotná v názoru, zda stavět, nebo nestavět," dodal stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy