Heřminovští nechtějí pod vodu. Obec vypíše referendum

Petra Sasínová
4. 8. 2008 19:35
Vláda chce v Nových Heřminovech přehradu
Nové Heřminovy s necelými 300 obyvateli jsou ohroženy vodou, i když žádné povodně nejsou. Je to kvůli plánované výstavbě přehrady, kvůli které by se mělo zatopit asi dvacet obytných domů. Zřejmě kousek od této značky obce by mohla jednou stát vysoká betonová hráz.
Nové Heřminovy s necelými 300 obyvateli jsou ohroženy vodou, i když žádné povodně nejsou. Je to kvůli plánované výstavbě přehrady, kvůli které by se mělo zatopit asi dvacet obytných domů. Zřejmě kousek od této značky obce by mohla jednou stát vysoká betonová hráz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nové Heřminovy - Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku přesvědčili v pondělí večer zastupitelstvo, aby obec vyhlásila referendum.

Chtějí jím zabránit plánované stavbě přehrady, která je součástí vládních protipovodňových opatření. Stavba nádrže by pro Nové Heřminovy znamenala zatopení části obce, vystavění hrází, stěhování osmnácti rodin a ztracené pozemky.

Zřejmě už 30. srpna tak budou mít občané malé vesnice možnost odpovědět na otázku, zda souhlasí s tím, aby obec využila všech zákonných prostředků, aby stavbě přehrady zabránila.

"Chceme, aby obec věděla, jestli má nebo nemá podporu občanů," vysvětlovala Milena Hebranová z občanského sdružení Obava, které návrh na vypsání referenda zastupitelstvu podalo.

"Je třeba vyslat signál těm, kteří si myslí, že už je vše ztraceno. A není možné jedněmi ústy říkat, že jsme proti přehradě a zároveň vyjednávat se státem, co za to, když ustoupíme," uvedl obyvatel Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Na jednání zastupitelstva přišlo asi jen dvacet místních, ale všichni byli jednoznačně pro referendum. "Já chci, aby se bojovalo. Nechci vůbec žádnou variantu," zlobila se Vladimíra Havelková.

Cesta pod vodu:

Nové Heřminovy

 • 1997 - Katastrofální povodně. Plány na stavbu přehrady znovu vytaženy ze šuplíků. Lidé z Nových Heřminov sepsali protestní petici
 • 2003 
  Moravskoslezský kraj doporučuje vládě stavbu velké ochranné nádrže. Vesnice má zmizet pod hladinou
 • 2004
  Vodohospodář Václav Čermák předložil návrh, který s přehradou nepočítá. Podle výpočtů ochrání Krnov stejně jako nádrž
 • 2006
  Strana zelených v čele s Martinem Bursíkem se poprvé dostává do vlády
 • 2006
  V komunálních volbách v Nových Heřminovech vítězí Sdružení nezávislých kandidátů proti přehradě
 • 2007
  Starosta Nových Heřminov opakovaně zve ministry zemědělství a životního prostředí k návštěvě. Ministři nereagují
 • duben 2008
  Vláda schválila stavbu přehrady v menším rozsahu. Hlasoval pro ni také séf Strany zelených Martin Bursík
 • duben 2008
  Ostravský zelený Vladimír Burda vystupuje na protest ze strany, proti rozhodnutí protestuje většina zelených v Ostravě
 • červenec 2008
  Obec po mnoha prosbách navštěvuje Martin Bursík, snaží se lidem vysvětlit, co dobrého jim přehrada přinese a jak se o ně stát postará. Místní nepřesvědčil.

"Obec se musí bránit i soudní cestou. Státním úředníkům nelze vůbec věřit," tvrdil Jiří Pavelka.

Jediný, kdo referendum nepodpořil, byl starosta Radovan Jílka. "Nevidím v tom žádný smysl. Zavřeme si akorát všechny možnosti něco pro obec získat." Starosta chtěl na mimořádném jednání zastupitelstva řešit něco docela jiného: Mluvit s lidmi o tom, co by měla obec za částečné zatopení od státu žádat.

Výsledkem jednání byl rozčarovaný: "Nemáme zájem se bavit se správními orgány, přecházíme do opozice a jednoznačného odporu vůči státu."

Místní jsou ovšem skeptičtí, že by jim stát jakkoli pomohl. Nic na tom nezměnila ani nedávná návštěva ministra životního prostředí Martina Bursíka. Ten slíbil, že ministerstvo obci pomůže sehnat peníze na rozvoj nového území, kam se přestěhují lidé ze zaplavené oblasti, nebo třeba na nastartování podnikání a turistického ruchu v Heřminovech.

Ministr Bursík na chodbě obecního úřadu Nových Heřminov. Máte to tady pěkné...
Ministr Bursík na chodbě obecního úřadu Nových Heřminov. Máte to tady pěkné... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Bursíkův obchod: Za přehradu prosperitu. Lidé váhají
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy