Bursíkův obchod: Za přehradu prosperitu. Lidé váhají

Lenka Smyčková
21. 7. 2008 22:15
Výměnou za zatopené domy má být rozkvět obce
Začátek besedy v kulturním domě. Heřminovští v očekávání
Začátek besedy v kulturním domě. Heřminovští v očekávání | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nové Heřminovy - Omluvou začal svou návštěvu Nových Heřminov na Jesenicku ministr životního prostředí Martin Bursík.

Přijel sem představit projekt protipovodňových opatření, v rámci kterých vznikne v Heřminovech nádrž. Ta zaplaví část obce.

"Omlouvám se, že jsem se nedostal do vaší obce předtím, než vláda rozhodla o stavbě vodní nádrže u vás," odvracel Bursík předem očekávaný útok na besedě s obyvateli obce.

V řadách Heřminovských, kteří zaplnili sál vesnického kulturního domu, to zašumělo. Místní totiž chtěli Bursíkovi vmést do tváře právě výtku, proč přijíždí teprve v době, kdy už je o všem rozhodnuto. Přehrazení řeky Opavy na katastru Nových Heřminov vláda odsouhlasila v dubnu.

Čtěte více: Vláda nechá zaplavit obec. Aby nepřišla povodeň

Zelení v Moravskoslezském kraji přitom vždy stáli při Heřminovských, kteří proti přehradě po léta bojovali. A tak lidé v Heřminovech doufali, že když spolurozhodující ministerstvo vede předseda Zelených, přehrada nebude. Teď se má osmnáct rodin do září rozhodnout, zda domy státu prodají.

Že jsem se nepřiženil jinam

Část vesnice, která má zmizet pod vodou, je na konci obce ve směru na Krnov, od křižovatky na Milotice až k sousednímu Zátoru. Příznačné je, že většina přehradou ohrožených domů je až za cedulí, která motoristům ohlašuje konec Velkých Heřminov.

Těsně za ní bydlí i Josef Tomeček. Do Nových Heřminov se před lety přiženil. Dnes toho lituje.

"Hrkal jsem v devětaosmdesátém v Praze na náměstí klíčema a dnes je mi to líto. Víte, já si myslím, že takto sprostě by s námi nezacházeli ani bolševici," je přesvědčený.

"Moje sestra byla před lety v podobné situaci jako my. Za každým zvlášť přišli, vysvětlili jim situaci a nabídli náhradní bydlení. O nás jen sami rozhodli a hotovo," rozčiluje se Tomeček.

Odpoledne před návštěvou Bursíka pořád pracuje na zahradě. Na besedu s občany se nechystá. "A na co?" odpovídá úsečně na otázku, jestli se za ministrem podívá. "Musel bych mu něco udělat," rozčiluje se.

Martin Bursík se vítá s místostarostou Nových Heřminov
Martin Bursík se vítá s místostarostou Nových Heřminov | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Omluva slovy i penězi

"Ano, my Zelení obecně vidíme přehrady jako problémové, jako hrubé zásahy do životů lidí i do přírodního prostředí. Ale v tomto případě jiným způsobem protipovodňová ochrana udělat nejde," vysvětloval večer v kulturním domě lidem Bursík.

Rozhodnutí o přehradě podle něj nebylo politickým, ale věcným kompromisem. Ministerstvo životního prostředí nenašlo dostatek argumentů, které by zbytek vlády přesvědčily o tom, že přehradit Opavu nebude nutné. Podařilo se mu alespoň stáhnout variantu velké přehrady, která by zatopila celou vesnici, a prosadit do plánů také opatření "blízká přírodě".

Za zatopení části obce, vystavění hrází, stěhování osmnácti rodin a ztracené pozemky se chce Bursík obci omluvit nejen ústně.

Slíbil, že ministerstvo obci pomůže sehnat peníze na rozvoj nového území, kam se přestěhují lidé ze zaplavené oblasti, nebo třeba na nastartování podnikání a turistického ruchu v Heřminovech.

Josef Tomeček na své zahradě. Má ji rád, ale má ustoupit nádrži
Josef Tomeček na své zahradě. Má ji rád, ale má ustoupit nádrži | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco majitelé domů, které mají přehradě ustoupit, mají už dávno od ministerstva zemědělství slíbené "nadstandardní" odškodnění ve výši celkem několika set milionů korun, ostatní domy ve vesnici by prý mohly získat dotace například na energetické úspory.

Je to pro obec dostatečná náplast?  "To nevím. To musí rozhodnout sami lidé. Zrovna mi přistála na stole žádost o vyhlášení referenda o přehradě. Teprve až bude zastupitelstvo znát názor obyvatel, rozhodneme se, zda zůstat tvrdě proti přehradě, nebo se spokojit s tím, co nám nabízí," je opatrný starosta Nových Heřminov Radovan Jílka.

Čtěte také: Jedeš pozdě, Bursíku! vzkazuje obec, která půjde ke dnu

Ještě nejsou ztraceni

Reakce lidí na diskuzi s ministrem v kulturním domě ochotě ke kompromisu moc nenapovídaly. "Ministr se vzdal a teď nám to přijel vysvětlit. Ovšem my máme pořád možnosti a právo se bránit. Ještě nejsme ztraceni," oponovala Bursíkovi místní Milena Hepnarová.

Přidal se k ní i Oliver Rotík, jeden z těch, jejichž domov má zaplavit nádrž. "Budu proti ní bojovat až do konce. Jsem členem občanského sdružení Obava, které využije všechny zákonné prostředky, které proti přehradě může použít," upozornil Rotík.

Nezastaví ho ani odškodné, které mu stát nabízí za jeho stavení, ani slíbené peníze na rozvoj celé obce. "Bohužel je mi jasné, že někteří lidé se takto uplatit nechají. Vždyť na to dnešní setkání s Bursíkem z nás, co přijdeme o domy, přišli tři nebo čtyři. Ostatní se nechali umlčet penězi," tvrdí Rotík.

"Budu proti ní bojovat až do konce. Jsem členem občanského sdružení Obava, které využije všechny zákonné prostředky, které proti přehradě může použít," upozornil místní Oliver Rotík (vlevo).
"Budu proti ní bojovat až do konce. Jsem členem občanského sdružení Obava, které využije všechny zákonné prostředky, které proti přehradě může použít," upozornil místní Oliver Rotík (vlevo). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bohatí bezdomovci

Ti, kteří "se nechali umlčet penězi", to ale vidí zase jinak. Nové Heřminovy prý rozdělila závist. Mezi těmi, kteří zůstanou "nad vodou", se traduje, že z těch "pod vodou" se díky kompenzacím od státu stanou boháči. Za svůj majetek mají dostat šestinásobek obvyklé ceny v regionu.

Většina obyvatel domů, které mají ustoupit přehradě, tak už o přehradě mluví velmi nerada.

"Když u nás byl ministr zemědělství Gandalovič, postavil se před celou dědinu a říká: Budete mít nadstandardní podmínky. Já teď chodím po Heřminovech a je ze mě milionář," popisuje vztahy, které v údolí zavládly, Josef Tomeček.

O prodeji domu však zatím podle svých slov neuvažuje. Pořád doufá, že přehrada přece jen nebude a on konečně po letech investuje do domu, na jehož fasádě je pořád znatelná deset let stará povodeň.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy