Stát vrací Chvalovskému majetek. 15 let stará auta i marky

Radek Nohl Radek Nohl
8. 10. 2014 19:40
Bývalý šéf českého fotbalového svazu se po 13 letech dočká svého majetku. Jeho hodnota je okolo 10 až 12 milionů korun.
Bývalý šéf českého fotbalu František Chvalovský.
Bývalý šéf českého fotbalu František Chvalovský. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Tři auta stará přes patnáct let, cenné papíry, pozemek v Blšanech a finanční hotovost v řádu milionů korun se vrátí bývalému fotbalovému bossovi Františku Chvalovskému.

Majetku, který mu policie obstavila v roce 2001, se Chvalovský dočká poté, co se na jeho případ stamilionových úvěrových podvodů nejprve vztahovala loňská amnestie prezidenta Václava Klause a teď o navrácení rozhodl Městský soud v Praze.

Deník Aktuálně.cz nyní získal detailní přehled toho, s čím bude moci bývalý šéf fotbalového svazu opět nakládat. Celkově se jedná o majetek za 10 až 12 milionů korun.

Chvalovský dostane zpět  tři auta

Konkrétně jde o tři automobily, první dva jsou z roku 1999 značky Audi S8 4.2 a Mercedes E55 AMG, třetí je Toyota Land Cruiser z roku 1997. Jejich hodnota se dnes pohybuje okolo několika stovek tisíc korun. Jelikož se s těmito vozy nejezdilo, může být jejich cena ale i vyšší.

Vedle nich soud vrátil Chvalovskému také pozemek v Blšanech na Lounsku, který je vedle domu jeho syna Aleše. Také cenné papíry, které si pořídil před rokem 1997, a hotovost ve čtyřech měnách. Jedná se o více než 5,5 milionu korun, 172 tisíc dolarů, 2860 švýcarských franků a 238 německý marek.

Jakým způsobem mu budou peníze vyplaceny, žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Marek Solar, který Chvalovského kauzu dozoroval, nevěděl. A Městský soud v Praze zatím na otázky neodpověděl. "Myslím si ale, že mu německé marky převedou na eura," podotkl jen Solar.    

Žalobci z vrchního státního zastupitelství se po loňské amnestii původně snažili o to, aby Chvalovského majetek zabavený policií propadl státu. Jenže soudy kvůli amnestii řekly, že to není možné.

Odškodné za dlouhý proces

Deník Insider loni upozornil na to, že krátce předtím, než Václav Klaus vyhlásil amnestii, získal jeden ze spoluobžalovaných odškodné za nepřiměřené trvání procesu.

Konkrétně se jednalo o Ladislava Filipa, kterému soud přiřkl za nepřiměřeně dlouhou dobu 244 tisíc korun. Peníze byly vyplaceny, vzápětí byl Filip stejně jako Chvalovský amnestován.

Někdejší fotbalový boss byl policií zadržen v roce 2001 na ruzyňském letišti před odletem českého národního fotbalového týmu do Makedonie a obviněn z úvěrového podvodu ve výši 640 milionů korun.

Chvalovský byl v roce 2011 odsouzen na 10 let, ale předloni v říjnu mu Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a někdejší masný baron čekal na nový proces. Jenže, jak bylo uvedeno, již se ho nedočkal.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy