Soud rozdal tresty čtveřici z milionové kauzy Budišov

ČTK ČTK
26. 10. 2010 17:45
Marek Řičář má jít za podvod a praní peněz na sedm let do vězení

Praha - Architekt Marek Řičář, který figuroval jako klíčový svědek v takzvané kauze Budišov, má jít za dotační podvod a praní špinavých peněz na sedm let do vězení. Rozhodl o tom v úterý Městský soud v Praze.

Z těchto trestných činů uznal vinným i Jiřího Bažanta, kterému vyměřil pět let vězení s dozorem.

Josefa Kamenského uznal vinným z dotačního podvodu a vyměřil mu tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Václavu Vítovi uložil za praní špinavých peněz trest 18 měsíců vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Obžaloba viní čtveřici z toho, že v roce 2005 od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podvodně vylákali dotaci ve výši 15,5 milionu korun na zpracování dokumentace k projektu Bono Publico Čechy, jehož náklady měly dosáhnout 311 milionů korun.

Projekt, který nebyl

Podle Řičáře šlo mimo jiné o vybudování multimediálních komunikačních center v regionech.

Ve spisu je uvedeno, že obvinění neměli zajištěny potřebné peníze na financování projektu a MMR předložili nepravdivé a zkreslené podklady. Projekt neměli v úmyslu nikdy realizovat, stojí v obžalobě.

Přes 15 milionů korun ministerstvo podle spisu poslalo na účet žadatele - SOP. Podle obžaloby všichni tři jednali v úmyslu obohatit BP, AH a zejména Řičáře, který společnosti ovládal. Finance byly podle spisu převedeny na účet BP, odkud část peněz Řičář vybral nebo dále převáděl, například na účty společností AH nebo Synergie.

Firmu Synergie tehdy podle obžaloby vlastnil Jiří Bažant. Řičářovi, od něhož ji převzal, však umožnil neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu.

Necítíme se být vinni

Část peněz, 1,1 milionu korun, Řičář podle spisu převedl i na účet bývalého manažera projektů v BP a někdejšího pracovníka Krajského úřadu v Liberci Víta, který dle obžaloby o podvodu věděl. Většinu z nich prý Vít vybral, předal Řičářovi a nechal si 50.000 korun.

Čtveřice obvinění znovu odmítla při svých závěrečných řečech. Prostřednictvím obhájců navrhli soudu, aby je obžaloby zprostil v plném rozsahu. "Ve vztahu k obžalobě, tak, jak tady byla projednávána, se cítím zcela nevinen," uvedl například Řičář.

"Necítím, že bych něco udělal s úmyslem obohatit se," řekl zase Kamenský. "Že bych byl takový lidumil, že bych to pro pana Řičáře udělal, aby se napakoval, tak to teda nejsem," dodal. Žalobce Boris Havel naopak trval na potrestání všech čtyř mužů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy