Škola zavedla písmo Comenia Script. Rodiče zvažují žaloby

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 12. 2014 7:00
Děti dokážou rozluštit jen tiskací písmo, nepřečtou proto dopisy od babiček či starších sourozenců, stěžují si rodiče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Souhlas rodičů bude nutný. Bez něj nikdo alternativní typ písma prvňáčkům nutit nesmí. Takovým slibem doprovázelo vedení resortu školství povolení používat nevázané písmo Comenia Script. Jenomže slib zůstal jen na papíře.

Ve skutečnosti zavedly tiskací písmo i školy, ve kterých se rodiče prvňáčků na jeho použití neshodli. Platí to dokonce i v místech, kde nemají rodiče na výběr – v českých školách v zahraničí.

A jaký je výsledek? "Děti nepřečtou dopisy od babiček či starších sourozenců, protože dokážou rozluštit jen tiskací písmo. Comenia Script je také znevýhodňuje při výuce cizích jazyků," popisuje Magdaléna Meunier, matka prvňáčka Evropské školy v Bruselu.

V jiných sekcích školy – například francouzské či německé – se totiž vyučuje klasické vázané písmo. Tomu ale nyní české děti nerozumí. Část rodičů si proto stěžuje u ombudsmanky. Další zvažují žaloby.

Školy pod větší kontrolou

Ministerstvo školství proto vydalo nový slib: děti se nejpozději do poloviny druhého ročníku seznámí také s klasickým vázaným písmem. Od příštího roku se navíc ocitnou české školy v zahraničí pod větším drobnohledem.

"Od roku 2015 vytvoříme odbornou pracovní skupinu, která se bude ve spolupráci s národními inspektorkami systematicky zabývat výukou českého jazyka v Evropských školách," odpověděl rodičům z Bruselu náměstek ministra školství Petr Mlsna.

Škola se totiž nemusí rozhodnout jen pro jeden typ písma. Pokud část rodičů s výukou tiskacího Comenia Scriptu nesouhlasí, mohou se děti učit obě písma souběžně.

Děti se mohou učit oba typy písma

Jenomže to se ale zase nezdá druhé části rodičů, jejichž děti už si prý na nevázané písmo zvykly.

„Vzhledem k tomu, že již bylo rozhodnuto a naše děti začaly v tomto školním roce s výukou, je nejlepším řešením pro vzdělávání dětí ve třídě při tomto rozhodnutí setrvat,“ píší ve společném dopise. Obávají se, že zavedení dvojího písma v jedné třídě by způsobilo zmatek a rozptýlení.

Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse se ale oba typy písma v jedné třídě vyučují na řadě českých škol. A bez problémů. Do budoucna by se proto podle něj měla především zpřísnit pravidla, podle kterých se Comenia Script zavádí.

Rodiče, kteří chtějí, aby se jejich děti naučily používat také klasické vázané písmo, mezitím začali s domácí výukou. "Moje dcera už se začíná učit psací písmo doma. Vidí, že starší sestra tak píše, a chce to také umět," říká Magdaléna Meunier.

V Česku učí nové písmo každá dvacátá škola

Spor mezi vedením bruselské školy a rodiči začal už v srpnu letošního roku. Na ministerstvo školství se obrátila dvacítka nespokojených rodičů a žádala nápravu. Nevázané písmo jim vadilo dokonce z několika důvodů.

Báli se například, že jejich děti nebudou rozumět spolužákům a učitelům z jiných sekcí škol, až se začnou učit cizí jazyky – většina dalších evropských zemí totiž vštěpuje dětem znalosti klasického psacího písma.

Běžné psací písmo jim také bude chybět v okamžiku, až se vrátí do Česka. "Do bruselské školy totiž chodí většinou jen dva až tři roky, dokud v tom místě pracují jejich rodiče," vysvětluje Magdaléna Meunier. A na českých školách se většinou Comenia Script neučí. Zavedla ho jen každá dvacátá škola ze čtyř tisícovek.

Rodičům vadí i to, že většina odborníků z České grafologické komory nový typ nevázaného písma nepodporuje. 

Na jejich názor se navíc nikdo předem nezeptal. "Pro výuku tohoto písma se přitom vyžaduje souhlas zákonného zástupce dítěte. Pokud souhlas není dán, je škola povinna zajistit plnohodnotnou výuku v klasickém písmu," připomíná místopředsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09).

Rodiče zvažují žalobu

Ministerstvo školství ale stížnosti rodičů nejprve nevyslyšelo. Škola měla ve výuce tiskacího písma pokračovat. Nakoupila už totiž potřebné pomůcky a výukový software.

"Třídní učitelka má pro výuku příslušnou certifikaci a bude mít ve škole k dispozici nezbytné vyučovací pomůcky včetně výukového softwaru, který ministerstvo školství v loňském roce zakoupilo," odpověděl na dopis rodičů Mlsna. Podle mluvčí úřadu Kláry Bílé do pomůcek ministerstvo investovalo 9031 korun.

Později ale přece jen couvlo. Přislíbilo rodičům dohled nad tím, že se děti s klasickým písmem nakonec alespoň seznámí.

To ale některým rodičům nestačí. Dál požadují jeho plnohodnotnou výuku. Část rodičů proto zvažuje dokonce žalobu. Další podali stížnost k ombudsmance. "Podnět jsme skutečně dostali a budeme se jím zabývat," potvrdila Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv. Podle Petra Poláka, který v její kanceláři vede oddělení rovného zacházení, totiž mohlo dojít k diskriminaci podle školského zákona.

Písmo vyhovuje levákům a dysgrafikům

Ministerstvo školství povolilo písmo Comenia Script jako alternativu k běžně užívané psací abecedě v roce 2012. Zelenou mu dalo po dvouletém pokusném ověřování, kterého se zúčastnilo celkem 33 vybraných základních škol.

Písmo má podle závěrečné zprávy vyhovovat především levákům nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami - třeba dysgrafikům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy