Roste počet žalob na Česko. Uprchlíci se domáhají azylu

Jan Hejl Jan Hejl
13. 7. 2015 19:10
Počet žadatelů o azyl v Česku od roku 2013 výrazně stoupá. Navíc policie stále zpřísňuje hraniční kontroly. Tím se zvyšuje i počet žalob, které k soudům posílají uprchlíci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Zvýšený příliv uprchlíků nezaměstnává jen českou policii nebo celníky. Stěhování cizinců, kteří často prchají před válkami nebo diktátory, začaly výrazně pociťovat i soudy. Jen Krajský soud v Praze pouze za prvních šest měsíců tohoto roku řešil 80 žalob cizinců na neudělení azylu. To je téměř tolik, co řešil za celý loňský rok, kdy jich registroval 91. Podle expertů tak hrozí zahlcení soudů imigrantskou agendou.

Migranti mohou v Česku právně napadnout nejen rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení azylu, ale i nařízení o správním vyhoštění. Tyto žaloby putují ke krajským soudům, které závěr úřadu přehodnocují a mohou ho zrušit.

A s tím je spojená byrokracie, která zatěžuje justici. Soudy jsou navíc povinné žaloby cizinců na rozhodnutí českých úřadů vyřizovat přednostně.

Velmi často řízení prodlužuje i účast tlumočníka. "Kvůli tomu dochází k oddalování vyřizování jiných nepřednostních věcí, což má za následek prodlužování délky jejich řízení," upozorňuje Ludmila Molišová z pražského krajského soudu.

Policie hlídá hranice přísněji

Počet žalob cizinců se zvyšuje i proto, že policisté zpřísňují kontroly na hranicích a v mezinárodních rychlících, v nichž často cestují migranti jedoucí z Maďarska do Německa. Zatčení uprchlíci mohou proti zadržení podat žalobu. Také je velmi často čeká vyhoštění, které ovšem také mohou napadnout.

Zesílené kontroly cizinecké policie odstartovaly v polovině června a jen za tento měsíc policisté zatkli 285 nelegálních migrantů. "Pokud je zvýšený počet kontrol na hranicích, žaloby narůstají. Tyto žaloby pak tvoří významnou část věcí, které jsou ke správním soudům podávány," řekla Aktuálně.cz předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové jsou kontroly na hranicích nutné. "Existují dohody, které Česká republika má s každým sousedním státem a opačně. Nelegální migranty tady musíme vyhledávat. Jedině tak máme šanci vrátit je zpátky do státu, ze kterého přicestovali,“ sdělila.

Příliv uprchlíků je patrný ze statistik. Policie loni za prvních šest měsíců zachytila 2030 nelegálních migrantů. Za shodné období v letošním roce to je už přes tři tisíce, tedy nárůst zhruba o polovinu.

Soudkyně Nejvyššího správního soudu Zemanová připomíná, že přezkoumávání rozhodnutí úřadů o správním vyhoštění nebo neudělení azylu není jen specifikum Česka. Tato povinnost justice vyplývá z mezinárodních úmluv.

"Je naprosto správné, že se tím soudy zabývají," konstatuje Zemanová a připomíná, že pokud policie nelegálního migranta zadrží a transportuje do detenčního zařízení, je to velký zásah do jeho svobody.

„Hrozí, že se zde žadatelé o azyl budou hromadit jako horníci v dole.“ Josef Baxa, předseda Nejvyššího správní soudu

Baxa: Žadatelé o azyl se budou hromadit jako horníci v dole

Zahlcení soudů žalobami se může v následujících dnech ještě zvýšit. Od poloviny července má totiž začít platit takzvaná evropská procedurální směrnice. Ta stanovuje úplně nová pravidla pro soudní přezkum odmítnutých žádostí o azyl. Ministerstvo spravedlnosti ji nedokázalo pomocí dalších prováděcích norem překlopit do českého právního řádu. A tak hrozí, že soudy nebudou vědět, čím se řídit. Na problém upozornil server Hlidacipes.org.

Podle nové úpravy by soudy měly přihlížet k současné situaci v zemi původu neúspěšného žadatele o azyl. Dosud justice hodnotila žaloby k datu vydání přezkoumávaného správního rozhodnutí. Zjednodušeně řečeno: když ministerstvo vnitra zamítne žádost o azyl a cizinec toto rozhodnutí napadne žalobou, soud bude muset zhodnotit, jestli se situace v mateřské zemi migranta nějak nezměnila.

"Soudy to u nás v našem systému nedělaly. Přibyl by jim úplně jiný systém práce, soudy by musely samy vyhledávat důkazy a to bude trochu problém," varuje Daniela Zemanová. Orgány justice teď řeší, jestli novou situaci soudy zvládnou a zda nemají být posíleny.

Na pomalý postup v překlápění nové směrnice do českého právního řádu dříve upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podle něj bude projednávání žalob cizinců mnohem složitější. "Hrozí, že se zde žadatelé o azyl budou hromadit jako horníci v dole," řekl Baxa serveru Hlidacipes.org.

Pokud by tedy do Česka v příštích měsících začalo proudit výrazně víc cizinců, kteří zde chtějí požádat o azyl, soudy by měly velký problém. A to i bez nové procedurální směrnice, jež systém ještě zkomplikuje.

Přiznávají to zástupci justice. "Pokud se počet žalob několikanásobně zvýší a my budeme zavaleni žalobami cizinců, jak předpokládá předseda Josef Baxa, bude to znamenat pro soud enormní zátěž,“ upozorňuje mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

Česko v posledních letech čelí nárůstu žadatelů o azyl. Podle dat z Eurostatu v roce 2013 požádalo o azyl 695 cizinců. O rok později počet žadatelů stoupl dokonce o dvě třetiny. A stejný trend je patrný i letos. O azyl nejčastěji v Česku žádají Ukrajinci, Kubánci, Syřané a Vietnamci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy