Jehly a obvazy budou nemocnice muset kupovat na burze

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 2. 2015 15:00
Ministr financí Andrej Babiš se s šéfem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem dohodl na zavedení takzvaných centralizovaných nákupů zdravotnického materiálu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Přichází revoluce v zásobování nemocnic. Vše, co budou chtít lékaři používat na operačních sálech, už se bude kupovat jen na burze. Navíc pro všechny české špitály najednou.

Ministr financí Andrej Babiš z ANO se spolu s šéfem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem z ČSSD dohodli na zavedení takzvaných centralizovaných nákupů zdravotnického materiálu. Nákupy jehel, obvazů, kloubů a kardiostimulátorů se nejprve spojí pro fakultní nemocnice, později stát doporučí účast na burze i jednotlivým krajům a jejich špitálům.

Babišův úřad už dokonce vybral i firmu, která centrální nákupy zajistí: bude to Českomoravská komoditní burza Kladno. Podle ministerstva financí, které firmu vybralo bez otevřené soutěže, by mohl pod touto burzou vzniknout dokonce celý nový burzovní trh právě pro oblast zdravotnictví.

Podle expertů je však volba nákupů na burze nepochopitelná. Špitály by podle nich měly raději využívat státem podporovaných elektronických aukcí, které díky soupeření firem dokážou stlačit cenu podobně nízko - až na desetinu původní ceny. A jsou zadarmo. Burza si totiž účtuje provizi z uzavřených obchodů.

První nákup ještě letos

Ministerstvo financí ale od původního plánu necouvne. "Vycházíme z pozitivních zkušeností, které už má veřejný sektor s touto burzou v oblasti nákupu energií. Došlo při něm k výrazným úsporám," vysvětlil volbu kladenské burzy mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Jak to funguje?

Komoditní burza

 • instituce zřízená podle zákona o komoditních burzách
 • může tady obchodovat jen ten, kdo má platnou licenci
 • na jejím specializovaném trhu jsou registrováni všichni potenciální dodavatelé, kteří mohou podat svou nabídku
 • rozhoduje nabídka a poptávka, o ceně se licituje
 • obchoduje se podle zákona o veřejných zakázkách 
 • obchodování je pod státním dozorem vykonávaným ministerstvem průmyslu a obchodu
 • obchodování je zpoplatněno, provize je v desetinách procenta z uzavřeného obchodu
 • existuje zde garance vypořádání obchodů - peníze musí být někde předem složené v úschově

Elektronická aukce

 • řídí se zákonem o veřejných zakázkách
 • přihlásit se do ní může naprosto kdokoliv, většinou se proto utká větší počet subjektů
 • e-aukce umožňuje dodavatelům v reálném čase přes internet vylepšovat své nabídky, což zadavateli přinese lepší cenu či podmínky
 • nelze podat jen jeden cenový návrh
 • neexistuje ale garance vypořádání obchodů, vše je na dohodě
 • používání doporučilo několik předchozích vlád, jejich provoz platí a podporuje ministerstvo pro místní rozvozvoj
 
 

Komoditní burza je podle něj také "vysoce transparentní prostředí, kde existuje mechanismus několikastupňového státního dohledu".

Podle mluvčího Českomoravské komoditní burzy Kladno Martina Soukupa by se mohl první nákup uskutečnit ještě letos.

Kladenská burza už ostatně pro státní nemocnice nakupuje energie. "Spolupráce s resortem zdravotnictví trvá od roku 2012. Jen v roce 2013 se podle ministerstva podařilo resortu dosáhnout úspor asi 70 milionů korun, tedy asi pětiny původních nákladů na energie," vyčíslil Soukup.

Úspory na zdravotnickém materiálu by podle něj mohly být podobné.

Kocourkov, reaguje ekonom Zámečník

Mezi odborníky na zdravotnickou ekonomiku ale vyvolaly plánované nákupy léků na burze nevoli. "No to je Kocourkov," rozhořčil se například ekonom a bývalý člen Nečasovy Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.

Česko má podle něj léta k dispozici certifikovaná elektronická tržiště, kde lze zboží nakupovat zcela zadarmo. Jejich provoz totiž platí ministerstvo pro místní rozvoj.

"Ale my místo toho budeme nakupovat na nějaké burze a ještě jí za to platit bůhvíjaké částky," kritizuje Zámečník. Kolik budou centrální nákupy pro nemocnice stát, prozatím neprozradily ani úřady, ani kladenská burza.

"Je zvláštní, že nejprve nevyzkoušeli elektronické aukce. Jejich výběr je daleko širší a jsou zadarmo," přidal se ke kritikům i poslanec a člen sněmovního podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví Jiří Skalický z TOP 09. 

Elektronická aukce dokáže stáhnout cenu na desetinu

Podle Alice Mazurkové, mluvčí jednoho z certifikovaných elektronických tržišť eCentre, má komoditní burza jedinou výhodu: je rychlejší.

"Jinak jsou výhody spíš na naší straně. Například vzhledem k tomu, že děláme aukce na zdravotnický materiál poměrně běžně, dokážeme například okamžitě připravit jakékoliv podklady," řekla.

Zajímavé jsou i slevy, na které špitály díky aukcím na internetu dosáhnou. Například pražská motolská nemocnice dokázala při jedné z prvních aukcí před pěti lety stáhnout cenu za služby mobilního operátora o devadesát procent.

"Tak dramatické snížení ceny pro nás bylo velkým překvapením," přiznal tehdy ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Ministerstvo zdravotnictví se nyní k centrálním nákupům nevyjádřilo. V minulosti ale ministr Svatopluk Němeček přiznal, že chce v první vlně centralizovaných nákupů pořídit materiál v hodnotě do sto milionů korun. Centrálními nákupy by se z těchto peněz mohlo podle něj uspořit až 30 milionů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy