Korupce v kauze Unipetrol neprokázána

Sabina Slonková
1. 2. 2006 18:00
Praha - Zájemci o Unipetrol se sice snažili ovlivnit privatizaci podniku, nejsou ale důkazy, že by jim kterýkoli státní orgán či politik vyšli vstříc.
Z jednání poslanecké sněmovny.
Z jednání poslanecké sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A média by do budoucna měla zvážit, zda zveřejňovat skryté záznamy rozhovorů s politiky, jak se stalo v případě Zdeňka Doležala a jeho slov o "pěti na stole v českých".

Zhruba takto dnes prezentoval komunista Pavel Hojda závěry sněmovní vyšetřovací komise, která na základě kauzy Doležal tři měsíce zkoumala, zda privatizaci Unipetrolu provázely úplatky. Českou společnost ještě kabinet Vladimíra Špidly prodal polské firmě PKN Orlen.

Sněmovna pak závěrečnou zprávu komise schválila hlasy vládních sociálních demokratů a opoziční KSČM.

ODS: Zpráva není úplná

A to přes protesty zejména opoziční ODS, která žádala prodloužení mandátu komise a dosavadní výsledky označila za neúplné. Členové komise podle ODS neměli dostatek času, aby prověřili vážná podezření a vyslechli všechny dohodnuté svědky.

Poslanci ODS kritizují zejména skutečnost, že nikdo z vládních politiků nebyl ochoten či schopen objasnit důvody, pro které kabinet vyřadil ze hry o Unipetrol tři uchazeče.

Jejich nabídky slibovaly, že dají za podnik víc peněz než PKN Orlen. Nešlo ale o závaznou nabídku, tudíž není jasné, kolik by nakonec nabídly ve finále.

"Nebyli vyslechnuti domluvení svědci jako například Jiří Paroubek a Vladimír Špidla či kolegové z vyšetřovací komise polského Sejmu. Nedostali jsme ani některé požadované dokumenty od firem a úřadů," vypočítával důvody pro prodloužení práce komise její člen Martin Říman (ODS).

Zasedání komise k Unipetrolu.
Zasedání komise k Unipetrolu. | Foto: ČT24

Levice je naopak přesvědčena, že další vyšetřování by současná zjištění už jen upřesnila a nic převratného by se neobjevilo.

Komise tedy končí s prakticky stejným výsledkem jako všechny předchozí vyšetřovací komise: Možná se něco stalo, ale na nezákonnosti nemáme důkazy.

Velmi nebezpečné lži

Šéf komise Hojda nicméně kritizoval média za to, že zveřejňují skryté záznamy rozhovorů, na nichž politici a lobbisté označují další své kolegy za úplatkáře. Hojda měl na mysli záznam, který odvysílala loni v létě televize Nova.

Bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel na něm kromě "pěti na stole v českých" mluví s lobbistou Jackem Spyrou o tom, že expremiér Stanislav Gross bral úplatky. Kromě něj ve stejné souvislosti jmenovali i ministra financí Bohuslava Sobotku a šéfa lidovců Miroslava Kalouska.

"Je velmi nebezpečné, když se takto šíří lži," prohlásil Hojda.

Policie je na tom stejně

Privatizaci Unipetrolu a jednání Zdeňka Doležala zkoumají i kriminalisté. Zatím se stejnými výsledky jako poslanecká komise.

K tomu, aby mohla policie někoho obvinit, zatím podle oficiálních vyjádření nemá dostatek důkazů. Ani Doležalova věta, v níž lobbistovi Spyrovi říká, že se sejdou "u lesa a na stole bude pět v českých" k jeho obvinění nestačila. Byť detektivové přiznávají, že i oni si jeho slova vykládají jako žádost o pětimiliónový úplatek.

Sám Doležal to dodnes popírá a říká, že šlo o kódovanou řeč. "Pět na stole" je podle jeho verze setkání za účasti pěti českých ministrů.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

Kvalifikace na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 2:09,293, 2. López (Šp./Honda) -0,086, 3. Suzuki (Jap./Honda) -0,333, …7. Kornfeil -0,863, Salač (oba ČR/KTM) nenastoupil.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 2:00,985, 2. Fernández (Šp./Kalex) -1,148, 3. Baldassarri (It./Kalex) -1,227.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:45,763, 2. Morbidelli (It./Yamaha) -0,132, 3. Quartararo(Fr./Yamaha) -0,181, …18. Abraham (ČR/Ducati) - nepostoupil do 2. části kvalifikace.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy