Putin je vrah! Demonstranti se připoutali k ruské ambasádě

Skupina oMEN protestu na ambasádě.
V úterý po poledni umístila skupina oMEN na plot ruské ambasády v Praze ukrajinskou vlajku.
A transparenty.
„Putinovi nemůžeme věřit a především mu nemůžeme pořád ustupovat. Veškeré dohody vždy porušil a znovu poruší,“ vysvětlují organizátoři protestu.
Za akcí stojí skupina oMEN, která již dříve demonstrovala na Úřadu vlády a na Pražském hradě kvůli postoji Česka k sankcím vůči Rusku.
Foto: Aktuálně.cz
Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 25. 2. 2015 15:22
Skupina oMEN, která dříve demonstrovala na brífinku vlády, ve středu protestovala proti Putinově politice. Akce skončila zásahem policie.

Praha – Sedm lidí se ve středu po poledni připoutalo k plotu ruské ambasády na protest proti Vladimirovi Putinovi a ukrajinské krizi. Demonstrace skončila policejním zásahem.

Za protestem stojí skupina oMEN, jejíž členové na sebe v říjnu loňského roku upozornili tím, že se na tiskové konferenci vlády, kterou v přímém přenosu přenášela Česká televize, svlékli do půl těla a odhalili tak nápisy podporující Ukrajinu.

Demonstranti vyvěsili na plot ambasády ukrajinskou vlajku s transparenty "Putin je okupant, věznitel a vrah“. Zároveň se k plotu připoutali, aby nebylo možné transparenty rychle odstranit.

Na tělech měli nápisy v angličtině "Nechceme nový Mnichov“, "Minsk smrdí" nebo "Zbraně pro Ukrajinu". Policie zhruba po čtyřiceti minutách demonstranty zadržela.

"Policisté nás vyzvali, abychom místo opustili, což jsme neuposlechli. Momentálně jsem v policejním autě,“ uvedl jeden z demonstrujících Jakub Jareš.

Mezi demonstranty byl také Otakar van Gemund, který se účastnil už loňské akce na Úřadu vlády. V listopadu chtěl podobným způsobem protestovat také proti postojům prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině. Policie ho však tehdy zadržela, ačkoli nepáchal nic protiprávního.

Dodejte Ukrajině zbraně

"Putinovi nemůžeme věřit a především mu nemůžeme pořád ustupovat. Veškeré dohody vždy porušil a znovu poruší. Jsme jako Evropa ve válce, ale nevíme o tom. Měli bychom se rychle probudit a pomoct Ukrajině, jak jen to je možné,“ popsal Jaroš důvody k protestu.

Podle demonstrantů by měla Česká republika dodat Ukrajině zbraně, aby se mohla bránit ruskému agresorovi. To však odmítají představitelé české vlády. "Byla by to hra s ohněm," komentoval to například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Zároveň je třeba zpřísnit ekonomické sankce proti Rusku a na druhou stranu ekonomicky podpořit Ukrajinu. Ekonomický tlak je hlavní cestou, jak přimět Rusko k civilizovanému chování,“ dodal Jareš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy