reklama
 
 

Chtěl jsem demonstrovat proti Zemanovi, zadržela mě policie

27. 11. 2014 11:15
Policie zadržuje demonstranta Otakara van Gemunda | Video: Pražský Majdan
Přečtěte si rozhovor s Otakarem van Gemundem, který chtěl 17. listopadu s nápisy na těle demonstrovat proti prezidentově podpoře Ruska.

Praha - Místo demonstrace proti prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho vztahu k Rusku policejní kontrola a dvě hodiny na stanici. Tak dopadly oslavy 17. listopadu pro aktivistu Otakara van Gemunda, člena skupiny oMEN.

Byl to právě on, který na začátku října demonstroval na tiskové konferenci vlády s nápisy po celém těle a vlajkou EU a NATO v ruce. A stejně chtěl protestovat i před týdnem. "Chtěli jsme nápisem poukázat na prezidentovo konání proti zájmům Česka. Chystali jsme se obnažit do půl těla a ukázat portrét Václava Havla," vysvětlil v rozhovoru pro Aktuálně.cz Gemund.

V tom mu ovšem zabránili policisté, kteří ho legitimovali a nakonec odvezli na stanici. Gemund proto zvažuje stížnost i trestní oznámení a v demonstracích proti putinovskému Rusku plánuje pokračovat.

Aktuálně.cz: Můžete popsat, jak celý incident probíhal?

Vystoupil jsem z tramvaje na zastávce Albertov, ta tramvaj byla plná lidí, kteří se chystali na demonstraci stejně jako já. Mám teď ale potíže s chůzí, takže ta skupina za chvíli zmizela a já jsem šel po ulici sám. Najednou mi někdo klepe na rameno a představuje se jako kriminální policie. Policisté chtěli moje doklady totožnosti.

A.cz: A čím to zdůvodnili?

Vlastně nijak. Ten člověk mě perlustroval, najednou se kolem mě objevilo víc policistů. Po nějaké době jsem se dozvěděl, že mají důvodné podezření, že něco chystám. Řekli mi, že někde ve městě je jakýsi můj kolega, který skočil před kolonu prezidenta.

Zadržený, nezadržený

A.cz: Vy jste něco takového s někým plánoval? Pokud vím, tak nikoho nezadrželi.

Nic takového se nestalo, alespoň o tom nevím. Sledovali jsme zprávy a nikde o ničem takovém nebyla zmínka, takže mám pocit, že to bylo vymyšlené. Já jsem řekl, že takové věci nechystáme, že nemůžou ani vědět, co chystám. Pak mě zahnali do takového dvorku u ulice. Najednou začali mít poznámky na mou košili, konkrétně na můj límeček. Tvrdili, že je moc velká zima a že nemám mít rozepnutý límeček. Postavili mě ke zdi, nejdřív mě prošacovali. Pak jsem musel dát ruce na hlavu a nakonec mi rozhrnuli i košili, aby viděli, co na těle mám. Museli mít informaci o tom, že na něm budu mít určitá hesla.

A.cz: O jaké nápisy šlo?

Měl jsem na těle velmi umírněný nápis "Miloši, na čí straně si?" v azbuce.

A co jste tedy měl ve skutečnosti v plánu?

Chtěli jsme nápisem poukázat na jeho konání proti zájmům Česka. Chystali jsme se obnažit do půl těla a ukázat portrét Václava Havla.

"Zřejmě mě někdo sleduje"

A.cz: Máte představu, jak mohli policisté vědět, že máte na těle něco napsaného?

Já mám důvodné podezření, že jsem sledován, ačkoli to zní dost paranoidně. Podle toho, jak se policisté zachovali a co říkali, mám pocit, že měli více informací, než je zdrávo. Je tedy možné, že jim ty informace někdo poskytnul. Nevím, jak se to mohlo stát, je možné, že mě odposlechli.

A.cz: Při legitimaci policisté hned věděli, že jste to byl právě vy, kdo před nějakou dobou stejným způsobem demonstroval na jednání vlády. Ptal jste se, jak je to možné?

Upřímně, mě to v tu chvíli ani nenapadlo. Ale bylo zvláštní, že toho ti policisté věděli skutečně hodně.

A.cz: Měl jste tedy ten den nějaký pocit, že se na vás policie zaměřila?

My jsme s mým kolegou sledovali program prezidenta. Nejdřív jsme na něj čekali na Národní třídě, ačkoli to neměl v programu. Tam nedorazil, tak jsme na něj čekali u Karolina. Najednou ke mně přistoupil neuniformovaný policista a řekl mi, že mě zná, dokonce řekl i mé jméno. Ve chvíli, kdy přijela kolona s prezidentem, jsme byli obklopeni policisty, takže jsme se nemohli hnout. Nechtěli jsme nikam skákat, jen se odhalit. Najednou se zase rozpustili a jeden mě legitimoval. Pak jsem přejel na Albertov a tam mě perlustrovali znovu.

Zachránit před sebou samým

A.cz: Jak tedy celý „zásah“ pokračoval? Policie vás tedy předvedla na stanici?

Zdůraznili, že to není zadržení, ale zajištění. Podle zákona má policie velké pravomoci člověka chránit proti sobě samotnému. Policisté to tedy vykonstruovali tak, že měli důvodné podezření, že stejně jako ten můj domnělý kolega mám v plánu skočit pod kola prezidentské kolony. Takže mi řekli, že mě zajišťují proto, abych si neublížil. Do té doby ale pořád naráželi na ta hesla, která je velice pohoršovala. Ještě na té služebně se mě pokoušeli přesvědčit, že jsem se chystal dělat nějakou neplechu. Pak už toho nechali a už se věnovali jen té první verzi, podle které mě museli ochránit.

A.cz: Řekli vám, co s vámi bude dál, jestli budou vše dál řešit?

Nic z toho nebude. Musel jsem tam ale zůstat, protože o tom psali protokol. Řekli, že právě proto, že se jednalo o zajištění, a nikoli zadržení, ten protokol nemusím vidět a ani se k tomu nemusím vyjádřit nebo podepsat. Já navíc odmítl vypovídat. Můj pobyt na stanici ale podmínili právě dopsáním toho protokolu, takže jsem tam musel čekat dvě hodiny.

A.cz: Takže na Albertov jste se už potom nevrátil?

Samozřejmě že ne. Demonstrace už proběhla a nestihnul jsem ani demonstraci u právnické fakulty, kam jsem chtěl pokračovat. Proto si myslím, že to celé byl důvod, proč mě tam drží.

A.cz: Podle vás tedy bylo cílem policie pouze vám znemožnit demonstrovat?

Ano, přesně to podle mě měli v plánu.

Upozorňovat na nebezpečí

A.cz: Zvažujete tedy nějaké další kroky?

Podám stížnost na postup policie a také žalobu kvůli omezování osobní svobody. Znám výkonnost a spolehlivost inspekce ministerstva vnitra. Ti nikdy nic nerozhodnou ve prospěch toho stěžovatele, takže člověk si dobře rozmyslí, jestli do toho jít, nebo ne. Já do toho ale jdu, ačkoli vím, že mě to bude stát hodně energie a peněz.

A.cz: Co je vlastně vaším cílem? Čeho chcete svými protesty dosáhnout?

Patřím do skupiny oMEN nebo Pražský Majdan. Naším cílem je přiblížit české společnosti nebezpečí Vladimira Putina a toho, jak se politická reprezentace a hlavně pan prezident záhadným způsobem snaží spojit spíše s cíli Putina, než aby se podřídil zájmům spojenců, jako je NATO a EU. Válku na Ukrajině způsobil Putin, což se tady popírá.

Organizujeme proto demonstrace, happeningy a na Staroměstském náměstí pořádáme podpisové akce. V jedné z nich chceme, aby se prošetřilo jednání Miloše Zemana. Pokud dáme dohromady 10 tisíc podpisů, tak se tím stát musí zabývat. Zatím jich máme 3 500. Pražský Majdan, ve kterém je k dispozici petice, se teď na dobu vánočních trhů přesouvá na Palachovo náměstí.

autor: Tereza Krobová | 27. 11. 2014 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama