Zvolme vedení, nebo skončím, říká Rathův přítel Dolejš

Martina Machová Martina Machová
13. 6. 2012 18:15
Šéf středočeské ČSSD hraje o svou politickou budoucnost
Richard Dolejš.
Richard Dolejš. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda středočeské ČSSD a blízký spojenec zadrženého exhejtmana Davida Ratha Richard Dolejš rezignuje na své místo, pokud strana neschválí jeho návrh na svolání krajské konference.

Zde by mělo být převoleno vedení středočeské ČSSD a nová kandidátní listina pro podzimní krajské volby. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Richard Dolejš.

"Znovu navrhnu svolání krajské konference, na které by se zvolilo vedení a nová kandidátka pro krajské volby," uvedl s tím, že schválení tohoto požadavku je pro něj klíčové.

"Jsem připraven odstoupit z funkce předsedy krajského výkonného výboru, protože tato věc je pro mne natolik zásadní, že si nedovedu představit, pokud bych toto hlasování prohrál, že bych stál v čele středočeské ČSSD," dodal.

Špičky středočeské sociální demokracie v čele s Richardem Dolejšem totiž čeká tento čtvrtek reparát v souvislosti s kauzou někdejšího středočeského hejtmana a vlivného člena Davida Ratha.

Vedení ČSSD i nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, takzvaný ústřední výkonný výbor, na ně tlačí, aby rezignovaly a svolaly mimořádnou krajskou konferenci, která by zvolila nové vedení i novou kandidátku.

Dosud se ale Středočeši svým nadřízeným vzpírali a místo rezignace přišli s kličkou - rezignujeme, až rezignují krajští radní, a ti, kteří Ratha kritizovali, už ani nemají nárok být do znovuobnovené krajské rady zvoleni. To ovšem naštvalo osazenstvo Lidového domu a začalo osnovat plán, jak Středočechy k rezignaci přinutit.

Minulý pátek daly špičky ČSSD krajské buňce nůž na krk a řekly, že pokud nesvolají volební konferenci, udělají to samy. Deník Insider v minulých dnech popsal další možnost, kterou Lidový dům Středočechům hrozil, a to, že jim připraví kandidátku přímo ústředí.

David Rath a Kateřina Pancová.
David Rath a Kateřina Pancová. | Foto: Středočeský kraj

Tvrdé boje v "porathovské" ČSSD

Zda ke svolání nové konference skutečně dojde, nejde v současnosti odhadnout. Oslovení politici středočeské ČSSD jsou totiž v odhadech po výsledcích minulého jednání opatrní. Nejčastější odpovědí je tak slůvko "asi".

Zatím mají v pozvánce, kterou deník Aktuálně.cz měl možnost zhlédnout, jen body jako "rezignace členů krajského výkonného výboru a kooptace náhradníků" a "projednání úpravy kandidátní listiny". Podle Dolejše dva členové krajského výkonného výboru již rezignovali a zastoupí je náhradníci.

Dolejšovi odpůrci si ale s formulací lámou hlavu. "O nové konferenci tam nic není," potvrdil informace Aktuálně.cz někdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Více otázek než odpovědí pak vzbuzuje v táboře Dolejšových odpůrců i podmíněná rezignace, například zda předseda naopak neutíká před odpovědností.

Dolejš chce totiž mimo jiné navrhnout, aby se další konference svolala již v řádném termínu v únoru příštího roku tak, aby vedení vzniklé před prázdninami skládalo účty za krajské volby. 

Zuzana Moravčíková v současnosti Ratha zastupuje do konce volebního období.
Zuzana Moravčíková v současnosti Ratha zastupuje do konce volebního období. | Foto: Středočeský kraj

Lídr, nebo lídryně?

Svoláním konference ovšem souboj mezi frakcemi ve středočeské ČSSD nekončí. Léta budované pozice totiž nechce pustit rathovsko-dolejšovské křídlo středočeských socialistů svým odpůrcům zadarmo.

Podle Dolejše například není vhodné, aby lídryní pro krajské volby byla náměstkyně Davida Ratha a současná zastupující hejtmanka Zuzana Moravčíková.

"Jsem přesvědčen, že v čele nové kandidátní listiny by měl stát člověk, který nebyl účasten těch procesů v rámci současné rady kraje. Člověk, který stojí mimo radu kraje, tak aby sociální demokracie byla důvěryhodná," míní.

V kuloárech se pak hovoří o tom, že jeho favoritem je příbramský starosta a senátor Josef Řihák. "Žádné spekulace," reagoval Dolejš na dotaz Aktuálně.cz, zda jej skutečně podporuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy