Topolánek doplnil vládu, míří tam Bendl a Filipiová

Simona Holecová
15. 1. 2009 10:35
Vládu ke konci ledna opouští Čunek, Julínek, Stehlíková a Řebíček
Premiér a budoucí ministryně zdravotnictví: Mirek Topolánek s Danielou Filipiovou.
Premiér a budoucí ministryně zdravotnictví: Mirek Topolánek s Danielou Filipiovou. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Mirek Topolánek si ve vlastní straně obhájil nová jména pro svůj kabinet. Za ODS do vlády nově nastoupí dosavadní senátorka Daniela Filipiová a někdejší středočeský hejtman Petr Bendl.

Topolánek to oznámil ve čtvrtek dopoledne, po jednání grémia ODS.

Bendl v křesle nahradí ministra dopravy Aleše Řebíčka, Filipiová pak ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Filipiová: Navážu na Julínka

Ministerský předseda nejprve pochválil končící ministry - zvláště pak Tomáše Julínka. Rozhodnutí o jeho odchodu ostatně už z kraje týdne označil za jedno z nejtěžších ve své politické kariéře. 

Skončí reforma s Julínkem?
Skončí reforma s Julínkem? | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Proč právě Julínek? Nabídl tržní zdravotnictví. Neuspěl

Pak vysvětlil, jak vybíral.

"Daniela Filipiová dlouhodobě pracuje v sociálním a zdravotním výboru. Zdravotnictví sice není její hlavní obor, nicméně ta funkce je výsostně politická, je hodně o komunikaci a práce Daniely Filipiové má být směřována směrem ke koaličním partnerům, k parlamentu, k prosazení alespoň těch zákonů, které jsou dnes ve sněmovně," řekl Topolánek.

Jejím hlavním úkolem pak podle něj je připravit zdravotnictví na problémy související s ekonomickou krizí.

Filipiová ve svém prvním oficiálním projevu (po oznámení nominace) hovořila o Tomáši Julínkovi. Řekla, že si jeho práce nesmírně váží.

"Že se mu to bohužel úplně nepodařilo, to je mi nesmírně líto. Budu se snažit na jeho práci navázat a prosadit maximum toho, co připravil. Protože si myslím, že jeho reformy jsou dobré pro zdravotnictví, i pacienty," uvedla Filipiová.

Daniela Filipiová - vítězná.
Daniela Filipiová - vítězná. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Kandidátka za Julínka Filipiová: Reforma je dobře připravena

Pokud se o nástupci Julínka spekulovalo, náhrada za Řebíčka byla známa od začátku.

"Nominace Petra Bendla nemůže nikoho překvapit," potvrdil také Topolánek. "S Bendlem jsem začínal ve stínové vládě, je autorem základních koncepcí ODS, na kterých se pracovalo dlouho před volbami - a z nichž vycházel i Aleš Řebíček. Bendl je jeho přirozeným nástupcem," míní premiér.

Bendl řekl, že hodlá vycházet ze zkušeností, které získal v předchozích letech jako hejtman Středočeského kraje. "Moje takové motto zní, že doprava nemá zatěžovat, ale spojovat a přibližovat," řekl Bendl. Ve stručném projevu zmínil problémy s infrastrukturou a s čerpáním evropských dotací - na tyto oblasti se chce soustředit. "Také se budu snažit navázat na všechno, co Aleš v dopravě udělal. A věřím, že budeme spolupracovat dál," řekl Bendl.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Ve vládě končí Řebíček, muž Viamontu, Kapsche a divných kontaktů

Lidovci a zelení už návrhy řekli

Topolánek jmény Bendl a Filipiová završuje změny ve vládě, které slíbil po podzimních prohraných volbách.

Z kraje týdne oznámil, že ve vládě k 23. lednu skončí čtyři ministři. Kromě Řebíčka a Julínka je to Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Džamila Stehlíková (SZ).

Lidovce čeká důkladná rošáda, přičemž vládu opouští definitivně pouze předseda KDU-ČSL Čunek. "Rozhodl jsem se sám. Důvod byl jeden: zjistil jsem, že mé setrvání na této pozici by problémy jen zvětšovalo," prohlásil Čunek.

Ten byl vicepremiérem a v této funkci ho nahradí stávající ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát
O odchodu Čunka čtěte také:
Jiří Čunek znovu končí ve vládě, Topolánek je pro

Čunek dále vedl ministerstvo pro místní rozvoj - uvolněné křeslo zasedne Cyril Svoboda. Ten dosud byl ministrem-šéfem legislativní rady vlády. Na tomto postu ho nahradí jeho jmenovec, diplomat Pavel Svoboda.

Nastávající ministr-šéf legislativní rady vlády Pavel Svoboda.
Nastávající ministr-šéf legislativní rady vlády Pavel Svoboda. | Foto: Ministerstvo zahraničí
 
Čtěte profil:
Kdo je diplomat Pavel Svoboda, budoucí ministr?

Zelení přijdou o ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, přičemž nahradit by ji podle představ SZ měl hudebník Michael Kocáb, taktéž neúspěšný kandidát této strany do Senátu.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Poslední návrh ministryně: Jak pomoci Romům v Litvínově
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy