Poslední návrh ministryně: Jak pomoci Romům v Litvínově

Eliška Bártová Eliška Bártová
12. 1. 2009 14:06
Vláda rozhodne, zda si město sáhne na evropské peníze
Foto: Ondřej Besperát

Praha/Litvínov - Poslední den v roli ministryně pro lidská práva přichází Džamila Stehlíková na vládu s návrhem, jak vyřešit napjatou situaci v litvínovském ghettu.

Pokud vláda materiál schválí, bude mít město, ve kterém se na sklonku loňského roku odehrály ostré střety mezi pravicovými extremisty a Romy, podle Stehlíkové možnost sáhnout si na velké peníze z evropských fondů.

"Navrhuji zařadit sídliště Janov do seznamu vyloučených lokalit, kterým pomáhá vládní Agentura," řekla Aktuálně.cz Stehlíková. "Je to materiál, nad kterým už dříve byla shoda, takže předpokládám, že bude schválen a město se dostane k evropským financím."

Současně s tím Stehlíková předloží první závěry analýzy, kterou ministerstvo zadalo po loňských nepokojích. Podle předběžných závěrů se v Litvínově nedaří vypořádat s patologickými jevy.

Pochody extremistů

Pochod extremistů v Janově
Pochod extremistů v Janově | Foto: Tomáš Adamec

Litvínovské sídliště Janov se v půlce listopadu stalo dějištěm největších pouličních nepokojů za posledních osm let. Do ulic vyrazili na demonstraci proti menšinám neonacisté a střetli se s policisty. Při potyčkách bylo zraněno 16 lidí.

Záminkou pro nepokoje byla situace na janovském sídlišti. Město totiž před pár lety rozprodalo tamní paneláky soukromým firmám a do levných bytů se postupně nastěhovali sociálně slabí občané.

Jejich kumulace na jedno místo a s tím spojené problémy se pak staly terčem kritiky. Zároveň s tím se však na město upřela pozornost politiků, kteří nabídli svoji pomoc.

Prvním konkrétním výsledkem politických proklamací je návrh Džamily Stehlíkové, který dnes předloží vládě.

Litvínov do agentury

Klíčovým krokem je podle Stehlíkové zařazení Litvínova do seznamu vyloučených lokalit. Tím se dostane pod křídla vládní Agentury pro pomoc vyloučeným lokalitám.

Přestože osud agentury je nejistý a kvůli nesrovnalostem v auditu bylo zastaveno přerozdělování peněz, doufá Stehlíková, že i přesto Litvínovu tento krok pomůže.

"Agentura poskytuje kromě financí také know-how, pomůže s přípravou projektů pro čerpání peněz z Evropské unie, které může zafinancovat," říká ministryně. "Ve fondech EU je speciální kapitola pro čerpání peněz na revitalizaci deprimovaných územích. Litvínov se tak díky Agentuře snáze dostane k těmto penězům, protože někde je zařazení v Agentuře podmínkou pro čerpání."

Infobox

Ghetta a Česko:

  • V ČR existuje přes 300 ghett. Může v nich žít až 80 000 Romů.
  • Agentura operuje ve 13 lokalitách: Slezské Ostravě, Brně, Přerově, Břeclavi, Holešova u Kroměříže, Chebu, Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem, Mostě, Broumově a mikroregionech Jeseník a Šluknov, nově i v Janově.
  • Rok 2008 měl být pilotním testem, jak má stát efektivně pomáhat v různě velkých sídlech (lokality zahrnují velká, střední města, obce a mikroregiony).

Podle Stehlíkové bude vláda zároveň žádat, aby Litvínov vytvořil jasnou koncepci romské integrace, aby bylo zřejmé, na co peníze půjdou.

Vedení města zatím připravilo Integrovaný plán rozvoje litvínovského sídliště Janov a aktivitu ministryně si pochvaluje. "Několikrát jsme se pokoušeli dosáhnout na tyto evropské peníze," říká starosta města Milan Šťovíček (ODS). "Ale do Agentury nás nezařadili, takže pokud se to povede nyní, budeme rádi."

Kriminální vazby?

Stehlíková chce také dnes předložit vládě předběžné závěry analýzy situace v Litvínově. Co přesně obsahuje analýza, kterou si ministryně nechala vypracovat u společnosti Socioklub, nechce před zasedáním vlády říci.

"Jediné, co mohu říci je, že se situace oproti roku 2006 téměř nezměnila," říká Stehlíková. "Integrace se nedaří a patologické jevy jsou stále rozšířeny, jako předtím."

V analýze, kterou před lety připravila společnost Člověk v tísni se mimo jiné uvádí, že ve městě operuje mafie a "část kriminálních živlů má vazbu na zastupitelstvo."

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy