Kdo je budoucí ministr Petr Bendl (ODS)?

Domácí Domácí
15. 1. 2009 10:40
Bendl nahradí ve vládě Aleše Řebíčka
Petr Bendl
Petr Bendl | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hasič, úředník, starosta, poslanec, hejtman, ministr.

Tak se od roku 1990 vyvíjí kariéra Petra Bendla, kterého si jako nástupce ministra dopravy Aleše Řebíčka vybral premiér Mirek Topolánek.

Stejně jako nastupující ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová má i Bendl za úkol práci resortu lépe "prodat".

Funkci ministra dopravy si už jednou vyzkoušel, ale pouze ve stínové opoziční verzi.

"Moje takové motto zní, že doprava nemá zatěžovat, ale spojovat a přibližovat," řekl Bendl ke svému novému postu.

Bendl v předchozích letech působil jako středočeský hejtman a proslul hlavně privatizací tamních nemocnic a častými střety se sociálním demokratem Davidem Rathem na toto téma.

Právě Rath po prohraných komunálních volbách loni na podzim Bendla v hejtmanském křesle vystřídal a Bendl za porážku ODS ostře kritizoval premiéra. Volal po obměně v čele ODS.

Foto: Aktuálně.cz

ZPĚT na grafiku Nové vlády Mirka Topolánka

Ve svých mediálních vystoupeních se stavěl za kandidaturu Topolánkova rivala, pražského primátora Pavla Béma. Později, i po spekulacích, že mu Topolánek nabídl funkci ministra dopravy, kritiku zmírnil a přestal se v klání Topolánek-Bém angažovat.

On sám změnu postoje nazývá "realistickým zhodnocením současné situace".

Bendl je členem ODS. Na podzimním kongresu neúspěšně kandidoval na funkci prvního místopředsedy. Delegáti jej ale zvolili řadovým místopředsedou.

Bendl se narodil v roce 1966, je ženatý a má dva syny. Vzdělání získal na Vysoké škole strojní a textilní v Liberci.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Petra Bendla na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 14 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy