Socialisté demonstrovali v Praze proti vládním reformám

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 3. 2011 17:58
V centru města se sešlo několik stovek lidí, nespokojených s kabinetem Petra Nečase
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Několik stovek lidí, mezi nimiž vyčnívaly známé tváře opoziční ČSSD, protestovalo v sobotu odpoledne v Praze proti chystaným vládním reformám. Řečníci na náměstí Republiky kritizovali koaliční kabinet Petra Nečase a označovali ho za nespravedlivý a asociální.

Po projevech se účastníci demonstrace vydali přes Staroměstské náměstí a Mánesův most před úřad vlády, kde akce po více než dvou hodinách skončila.

Demonstranti drželi různá protivládní hesla, například "Taky vás škrtneme" nebo "Větší DPH, další tunel". Lidi na začátku demonstrace rozčílil vůz městské policie, který davem se zapnutými majáky projížděl. Cestu mu nakonec proklestil účastník na chůdách v masce smrtky.

Akci podpořili sociální demokraté, přišli například bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla nebo nynější úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, vystoupili také odboroví předáci.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil obvinil vládu, že prý "lže jako komunisté před měnovou reformou". Státní bankrot podle něho nehrozí. Ministry nazval neuměteli a reformy označil ta "obyčejný tunel na zdravotnický a důchodový systém".

Podle Ondřeje Lánského z pořádají iniciativy ProAlt nemá 118 koaličních poslanců svolení obyvatel reformy provádět. "V ProAltu jsme přesvědčeni, že má cenu se bránit," zdůraznil před demonstranty, kteří také mohli podepsat petici proti přípravě důchodové reformy.

Průvod protestujících doprovázeli příslušníci antikonfliktního týmu a policisté, kteří zastavovali dopravu. Lidé provolávali protivládní hesla jako "hanba vládě", "demisi" nebo "tahle vláda musí pryč". Před úřadem vlády organizátoři akce zdůrazňovali, že dnešní akce není poslední.

Odhady počtu demonstrantů se značně lišily. Zatímco policisté hovořili těsně před začátkem akce zhruba o dvou stovkách lidí, organizátoři uváděli až tisíc účastníků.

Špičky vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve středu potvrdily zásadní změny včetně zvýšení daně z přidané hodnoty u většiny položek, které se dosud nacházejí ve snížené sazbě. Vyšší DPH má pomoci rozjezdu připravované důchodové reformy, která počítá mimo jiné s dobrovolným spořením občanů u penzijních fondů. Koalice plánuje také reformu zdravotnictví i sociálního systému a další podle ní nutné změny.

Navrhované změny v penzích se nelíbí opozici ani mnoha ekonomům. Prezident Václav Klaus zase poukazuje na to, že se o reformě příliš nediskutovalo. Zástupci iniciativy ProAlt zase tvrdí, že změny zhorší životní úroveň většiny obyvatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy