Sněmovna schválila zákon, který zabrání únikům daní

Martina Macková
15. 1. 2008 15:05
Daně u přimíchávání lihu do benzínu ńic nehlídá
Foto: CCS

Praha - Státu hrozí až miliardové daňové úniky kvůli chybějícímu zákonu, který se týká biopaliv. Dnes poslanci téměř jednomyslně zákon schválili, nikdo ale neví, kdy vlastně začne platit.

Jak je to možné? Od začátku ledna se povinně přimíchává do benzínu i denaturovaný líh. S jeho výrobou, přepravou i samotným mícháním je spojeno riziko daňových úniků. Úředníci ministerstva financí spočítali, že je asi dvacet možností, jak by stát mohl o peníze přijít.

Novela zákona se složitým názvem - o spotřebních daních, ochraně ovzduší, o lihu a živnostenském podnikání - měla únikům zabránit. Ale norma stále neplatí.

Ztracený kamion nebo míchání?

Jak může stát přijít o miliony? Celkem snadno. Například při přepravě již vyrobeného lihu se kamion s ním "ztratí" a výrobce nemá žádnou povinnost zaplatit. Anebo může nastat problém už při výrobě a množství lihu se může v evidenci lišit.

"Například se vše nemusí zpracovat, denaturovat a výrobci pak zbude čistý líh, který není v evidenci. Nebo se po přimíchání už nepozná, kolik se dalo toho či toho," popisuje předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM).

"Ví se tom rok a zaspalo se. Transporty se musí kontrolovat. Úniky nemusí nakonec být žádné, dá se to uhlídat. Ale musí se chtít. Je třeba uhlídat i sklady," říká Petr Braný, bývalý zpravodaj zákona.

"Celní správa nás na výboru ujistila, že bude nyní více dohlížet na výrobny a dopravu lihu. Je to otázka jejich důslednosti," říká Koníček.

Poslanci ve sněmovně, ilustrační snímek
Poslanci ve sněmovně, ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Zákon by mohl začít platit nejdříve od února. Pravděpodobnější však je, že míchat líh s benzínem bez zaručené daně pro stát bude možné až do začátku března. Norma ještě musí do senátu a k podpisu prezidentovi. Volba prezidenta i lhůty v Senátu totiž mohou platnost zákona zdržet.

Tahanice ve sněmovně

Poslanci míní, že ideálně měl být zákon schválen a platit už od začátku roku. Ale vláda ho do schvalovacího procesu poslala pozdě a navíc už s návrhem platnosti měsíc po začátku přimíchávání, tedy od února.

Kvůli politickým třenicím mezi ODS a ČSSD ve sněmovně není schválený dodnes a ani není jasné, odkdy bude platit. Opozice totiž loni zamítla návrh ODS na zkrácení lhůt pro projednání a ODS na oplátku zase odmítla zařadit bod na program poslední schůze.

Poslanci se nyní musí sejít mimořádně jen kvůli zákonu, přestože další řádné jednání mají již za dva týdny. "Je to zbytečné jednat takto narychlo, zákon se mohl schválit už v dubnu společně s jinými. Teď to padá na všechny poslance," míní poslanec Vladimír Koníček.

Kontrolní výbor se už na jaře zajímal, jak ministerstva vyřeší kontrolu nad výrobou lihu. Podle Koníčka měla ministerstva financí a zemědělství vydat nové vyhlášky, které by zadaly alespoň postupy, jak vše kontrolovat.

Vyhlášky ale resorty nevydaly. "Vyhlášku jsme nevydali. Nemůže platit dřív než zákon," řekl Aktuálně.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

"Na možnost daňových úniků jsme upozorňovali a urychleně jsme navrhli novelu," dodal. Vyhlášku mají předchystanou také na ministerstvu zemědělství. "Musíme počkat na schválení zákona, pak ji pošleme do Legislativní rady vlády," potvrdil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy