Biolíh opět na scéně: Policie podezírá lobbistu

djl
14. 1. 2008 8:31
Obnovený případ budou místo ÚOOZ řešit kriminalisté
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policie znovu obnovila vyšetřování známé kauzy biolíh. Případ už nebude vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale středočeští kriminalisté.

Změn ve vyšetřování je však více. Původní seznam šesti podezřelých se totiž zúžil na jednoho a přečinem proti zákonům už není korupce ale podvod. Píše o tom deník Právo.

Jediným podezřelým je zatím lobbista František Vybíral, který měl od podnikatelů Jaromíra Janaty a Rostislava Poláka přijmout úplatek 15 milionů, za který měl zajistit přidělení lukrativních státních zakázek. Podle policie je pravděpodobné, že během vyšetřování se okruh podezřelých rozšíří.

Kauzu, kvůli které se pravděpodobně urychlila i výměna vlády, přitom v létě uzavřela obvodní státní zástupkyně Jana Herzegová pro nedostatek důkazů. Podle ní totiž údajný 15 milionový úplatek byl ve skutečnosti půjčkou řádně zanesenou do účetnictví firmy. Rozhodnutí později potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Kriminalisté nyní čekají, až jim z ÚOOZ přijde spis k celému případu. Ten jim sice už jednou kolegové z elitního útvaru zaslali, ale jeho stav byl podle žalobce Petra Jiráta neodpovídající. Policisté tak zažádali o jeho doplnění a prověřování by se mělo naplno rozběhnout v únoru. Lhůta pro zaslání dokumentu z ÚOOZ totiž skončí v lednu.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hamtáka kriminalisté spis obdrží během příštího týdne.

Jak se kauza biolíh vyvíjela?

V prvním vyšetřování byli kromě Vybírala, Janaty a Poláka rovněž obviněni ještě dva tehdejší ministerští úředníci a členové ČSSD Josef Láznička a Ludmila Schwarzová a lobbista Josef Jurka. Všichni obvinění dokonce strávili několik týdnů ve vazbě. 

Zastavení vyštřování zdůvodnila zástupkyně mimo jiné tím, že policie nebyla schopna prokázat, kdo přesně za úplatky stál a jakým způsobem měl Vybíral protekci na ministerstvu zajistit.

Psali jsme o kauze biolíh:

Biolíh: Místo kapříků pomeranče, tresty nebudou

ČSSD k biolihu: Ať Langer nařídí vyšetřování Kubiceho

Policie měla důkazy o úplatcích. Rozplynuly se

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy