Biolíh opět na scéně: Policie podezírá lobbistu

djl
14. 1. 2008 8:31
Obnovený případ budou místo ÚOOZ řešit kriminalisté
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policie znovu obnovila vyšetřování známé kauzy biolíh. Případ už nebude vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale středočeští kriminalisté.

Změn ve vyšetřování je však více. Původní seznam šesti podezřelých se totiž zúžil na jednoho a přečinem proti zákonům už není korupce ale podvod. Píše o tom deník Právo.

Jediným podezřelým je zatím lobbista František Vybíral, který měl od podnikatelů Jaromíra Janaty a Rostislava Poláka přijmout úplatek 15 milionů, za který měl zajistit přidělení lukrativních státních zakázek. Podle policie je pravděpodobné, že během vyšetřování se okruh podezřelých rozšíří.

Kauzu, kvůli které se pravděpodobně urychlila i výměna vlády, přitom v létě uzavřela obvodní státní zástupkyně Jana Herzegová pro nedostatek důkazů. Podle ní totiž údajný 15 milionový úplatek byl ve skutečnosti půjčkou řádně zanesenou do účetnictví firmy. Rozhodnutí později potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Kriminalisté nyní čekají, až jim z ÚOOZ přijde spis k celému případu. Ten jim sice už jednou kolegové z elitního útvaru zaslali, ale jeho stav byl podle žalobce Petra Jiráta neodpovídající. Policisté tak zažádali o jeho doplnění a prověřování by se mělo naplno rozběhnout v únoru. Lhůta pro zaslání dokumentu z ÚOOZ totiž skončí v lednu.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hamtáka kriminalisté spis obdrží během příštího týdne.

Jak se kauza biolíh vyvíjela?

V prvním vyšetřování byli kromě Vybírala, Janaty a Poláka rovněž obviněni ještě dva tehdejší ministerští úředníci a členové ČSSD Josef Láznička a Ludmila Schwarzová a lobbista Josef Jurka. Všichni obvinění dokonce strávili několik týdnů ve vazbě. 

Zastavení vyštřování zdůvodnila zástupkyně mimo jiné tím, že policie nebyla schopna prokázat, kdo přesně za úplatky stál a jakým způsobem měl Vybíral protekci na ministerstvu zajistit.

Psali jsme o kauze biolíh:

Biolíh: Místo kapříků pomeranče, tresty nebudou

ČSSD k biolihu: Ať Langer nařídí vyšetřování Kubiceho

Policie měla důkazy o úplatcích. Rozplynuly se

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 33 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy