Biolíh opět na scéně: Policie podezírá lobbistu

djl
14. 1. 2008 8:31
Obnovený případ budou místo ÚOOZ řešit kriminalisté
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policie znovu obnovila vyšetřování známé kauzy biolíh. Případ už nebude vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale středočeští kriminalisté.

Změn ve vyšetřování je však více. Původní seznam šesti podezřelých se totiž zúžil na jednoho a přečinem proti zákonům už není korupce ale podvod. Píše o tom deník Právo.

Jediným podezřelým je zatím lobbista František Vybíral, který měl od podnikatelů Jaromíra Janaty a Rostislava Poláka přijmout úplatek 15 milionů, za který měl zajistit přidělení lukrativních státních zakázek. Podle policie je pravděpodobné, že během vyšetřování se okruh podezřelých rozšíří.

Kauzu, kvůli které se pravděpodobně urychlila i výměna vlády, přitom v létě uzavřela obvodní státní zástupkyně Jana Herzegová pro nedostatek důkazů. Podle ní totiž údajný 15 milionový úplatek byl ve skutečnosti půjčkou řádně zanesenou do účetnictví firmy. Rozhodnutí později potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Kriminalisté nyní čekají, až jim z ÚOOZ přijde spis k celému případu. Ten jim sice už jednou kolegové z elitního útvaru zaslali, ale jeho stav byl podle žalobce Petra Jiráta neodpovídající. Policisté tak zažádali o jeho doplnění a prověřování by se mělo naplno rozběhnout v únoru. Lhůta pro zaslání dokumentu z ÚOOZ totiž skončí v lednu.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hamtáka kriminalisté spis obdrží během příštího týdne.

Jak se kauza biolíh vyvíjela?

V prvním vyšetřování byli kromě Vybírala, Janaty a Poláka rovněž obviněni ještě dva tehdejší ministerští úředníci a členové ČSSD Josef Láznička a Ludmila Schwarzová a lobbista Josef Jurka. Všichni obvinění dokonce strávili několik týdnů ve vazbě. 

Zastavení vyštřování zdůvodnila zástupkyně mimo jiné tím, že policie nebyla schopna prokázat, kdo přesně za úplatky stál a jakým způsobem měl Vybíral protekci na ministerstvu zajistit.

Psali jsme o kauze biolíh:

Biolíh: Místo kapříků pomeranče, tresty nebudou

ČSSD k biolihu: Ať Langer nařídí vyšetřování Kubiceho

Policie měla důkazy o úplatcích. Rozplynuly se

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy