Biolíh opět na scéně: Policie podezírá lobbistu

djl
14. 1. 2008 8:31
Obnovený případ budou místo ÚOOZ řešit kriminalisté
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policie znovu obnovila vyšetřování známé kauzy biolíh. Případ už nebude vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale středočeští kriminalisté.

Změn ve vyšetřování je však více. Původní seznam šesti podezřelých se totiž zúžil na jednoho a přečinem proti zákonům už není korupce ale podvod. Píše o tom deník Právo.

Jediným podezřelým je zatím lobbista František Vybíral, který měl od podnikatelů Jaromíra Janaty a Rostislava Poláka přijmout úplatek 15 milionů, za který měl zajistit přidělení lukrativních státních zakázek. Podle policie je pravděpodobné, že během vyšetřování se okruh podezřelých rozšíří.

Kauzu, kvůli které se pravděpodobně urychlila i výměna vlády, přitom v létě uzavřela obvodní státní zástupkyně Jana Herzegová pro nedostatek důkazů. Podle ní totiž údajný 15 milionový úplatek byl ve skutečnosti půjčkou řádně zanesenou do účetnictví firmy. Rozhodnutí později potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Kriminalisté nyní čekají, až jim z ÚOOZ přijde spis k celému případu. Ten jim sice už jednou kolegové z elitního útvaru zaslali, ale jeho stav byl podle žalobce Petra Jiráta neodpovídající. Policisté tak zažádali o jeho doplnění a prověřování by se mělo naplno rozběhnout v únoru. Lhůta pro zaslání dokumentu z ÚOOZ totiž skončí v lednu.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hamtáka kriminalisté spis obdrží během příštího týdne.

Jak se kauza biolíh vyvíjela?

V prvním vyšetřování byli kromě Vybírala, Janaty a Poláka rovněž obviněni ještě dva tehdejší ministerští úředníci a členové ČSSD Josef Láznička a Ludmila Schwarzová a lobbista Josef Jurka. Všichni obvinění dokonce strávili několik týdnů ve vazbě. 

Zastavení vyštřování zdůvodnila zástupkyně mimo jiné tím, že policie nebyla schopna prokázat, kdo přesně za úplatky stál a jakým způsobem měl Vybíral protekci na ministerstvu zajistit.

Psali jsme o kauze biolíh:

Biolíh: Místo kapříků pomeranče, tresty nebudou

ČSSD k biolihu: Ať Langer nařídí vyšetřování Kubiceho

Policie měla důkazy o úplatcích. Rozplynuly se

 

Právě se děje

před 24 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 24 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy