Senát schválil navýšení plateb za státní pojištěnce

ČTK ČTK
29. 5. 2014 12:07
Zdravotní pojišťovny mají měsíčně odvést o necelých sto korun více. Opatření by mělo pomoci hlavně nemocnicím.
Navýšení plateb zdravotních pojišťoven by mělo nahradit zrušení stokorunového poplatku za den pobytu v nemocnici.
Navýšení plateb zdravotních pojišťoven by mělo nahradit zrušení stokorunového poplatku za den pobytu v nemocnici. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát ve čtvrtek schválil vládní návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Opatření by mělo letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun.

Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace. Novela o pojistném na veřejné zdravotní pojištění míří k podpisu prezidentovi.

Úprava má podle ministerstva zdravotnictví zabránit tomu, aby výpadek v příjmech nemocnic pocítili pacienti nižší kvalitou péče a služeb. Pokud by norma nebyla přijata do poloviny roku, hrozilo by prý prohloubení finančních potíží ve zdravotnictví. Pro její schválení hlasovalo všech osmačtyřicet přítomných senátorů.

Automatická valorizace

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že předloha není systémovým řešením, nemocnicím se ale musí pomoci rychle. Do budoucna mají podle něho být valorizace plateb za pojištěnce státu automatické jako v minulosti.

Právě na to upozornili někteří senátoři jako na systémové řešení. Také podle Radka Sušila (ČSSD) by bylo třeba obnovit automatickou valorizaci plateb, která platila v letech 2006 až 2008.

Vladimír Plaček (ČSSD) by uvítal, pokud by se upravila povinnost zdravotnických zařízení platit daň z přidané hodnoty.

Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané, celkem zhruba za šest milionů lidí, vzroste podle předlohy ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o sto korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Na regulační poplatky si lidé zvykli

Stokorunový poplatek zrušil Ústavní soud, nová vláda už platby v možné nižší výši neobnovila. "Látáme díru, která je bezedná," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Kritizoval záměr kabinetu zrušit i další regulační poplatky - u lékaře a za recept. Obyvatelé si na ně podle Sobotky zvykli.

Vláda chce zachovat jen platby na pohotovostech. Proti Sobotkovým vyjádřením se ohradil další místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD). Poplatky jsou podle něho jen daní z nemoci.

Němeček zrušení plateb za hospitalizaci hájil. Pro řadu lidí podle něho znamenaly značné výdaje. Předloha, kterou zaniknou další poplatky, je nyní podle ministra v připomínkovém řízení.

Stát se rozhodl zvýšit platby za své pojištěnce podruhé za půl roku. Koncem listopadu Sněmovna potvrdila platnost zákonného opatření Senátu, kterým se platby za pojištěnce zvýšily o 64 ze 723 korun. Důvodem bylo mimo jiné to, že tato výše poplatku se několik let neměnila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 1 hodinou

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 1 hodinou

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

Další zprávy