Pro vyšší DPH je i Nečas. Půjde o dočasný krok, slibuje

Ekonomika Ekonomika
16. 7. 2011 7:45
Zásadně proti jsou Věci veřejné, chtějí zvýšit jiné daně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf ODS a předseda vlády Petr Nečas připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent, jak navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Uvedl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

"Dovedu si představit návrat k původní dohodě o 19% základní sazbě," řekl Nečas v rozhovoru. Krize eurozóny se prohlubuje, je tak prý nutné zvažovat "razantnější konsolidaci veřejných financí".

DPH by podle premiéra měla vzrůst jen dočasně. Šlo by o dobu po konsolidaci veřejných financí, až budou vyrovnané veřejné rozpočty a klesne veřejný dluh.

Podle Nečase by však zůstala snížená sazba na léky, knihy a tiskoviny.

O návrhu ministra financí, jak v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP, informoval online deník Aktuálně.cz už v úterý.

Dvacet. Ne, čtrnáct. Vlastně devatenáct

Koalice se v únoru nejdříve shodla, že zruší sníženou sazbu DPH a daň sjednotí na 20 procentech. V březnu pak oznámila "definitivní" variantu, podle níž se spodní sazba měla zvýšit na 14 procent v roce 2012 a o rok později by se pak obě sazby sjednotily na 17,5 procentech. S tím počítá i návrh, který ministerstvo financí dokončilo v květnu.

Ministr Kalousek se však nyní znovu vrátil k plánu zvýšit daň výrazněji, i když "jen" na 19 procent.

Vyšší DPH však zásadně odmítají Věci veřejné. Pokud má vláda zvyšovat daně, chtějí vrátit do hry jejich původní návrh zvýšit daně firmám (z 19 na 20 procent) a obnovit progresivní zdanění fyzických osob, tedy vyšší sazbu pro lidi s nejvyššími příjmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy