Nechte nás pěstovat konopí, prosí lidé, co se jím léčí

Kateřina Eliášová
21. 3. 2008 21:00
Petice za beztrestnost pěstování už mají zákonodárci
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé, kteří se léčí pomocí marihuany, požádali v těchto dnech zákonodárce o změnu trestního zákoníku.

Petici žádající změnu dosud podepsalo přibližně sto lidí. Kromě samotných uživatelů, právníků, vědců, ekonomů a odborníků v pomáhajících profesích ji podepsali i známí umělci jako zpěvačka Marta Kubišová, David Koller, fotograf Jindřich Štreit nebo filmařka Olga Sommerová.

"Nemůžeme se smířit s tím, že v naší zemi jsou lidé považováni za zločince jen proto, že se léčí konopím (marihuanou). Tito lidé neučinili ani jeden ze skutků, které jsou v civilizovaném trestním právu hodny trestu," stojí v jejich žádosti.

Přečtěte si: Žena pěstovala konopí, Nejvyšší soud se jí zastal

Konkrétně navrhují, aby si každý dospělý člověk mohl na základě písemného oznámení ministerstvu zdravotnictví vypěstovat 1,5 kilogramu marihuany ročně.

Petici zaštítilo občanské sdružení Art Language. Na webových stránkách "Konopí je lék" zveřejnilo odborné zprávy a studie o léčbě konopím (marihuanou).

Pro konopí do lékárny

Aktuálně.cz oslovilo některé zákonodárce s otázkou, zda by byli ochotni takové změny podpořit.

"Já s touto věcí nesouhlasím. Uvědomuji si, že marihuana může v určitých případech pomoci v léčbě některých nemocí nebo ve zlepšení zdravotního stavu lidí. Nechal bych to ale na farmaceutických firmách," řekl Aktuálně.cz poslanec za ODS Boris Šťastný.

Podle Šťastného není dobré nechat kohokoliv pěstovat beztrestně marihuanu. Podle něj by bylo lepší hledat legislativní cestu, jak by si lidé mohli koupit marihuanu v lékárně na lékařský předpis.

Ondřej Liška (Strana zelených) patří spíše k liberálním politikům. On sám by změnu zákona přivítal.

"Ovšem mělo by to být upraveno přesně nějakou právní normou, je možné uvažovat nad certifikací nebo regulovaným prodejem," shodl se Liška se Šťastným. Příklad by se podle Lišky dal najít například v Holandsku nebo Kanadě.

1,5 kg? To ať posoudí lékaři

K otázce množství, které organizátoři petice požadují, se Liška nechtěl vyjádřit.

"To je otázka ne pro politiky, ale pro adiktology a lékaře," dodal.

Pavel Severa z KDU-ČSL je proti.

"Jestliže povolíme pěstování, tak nepomůžeme těm, kteří to chtějí pro vlastní potřebu, ale pomůžeme dealerům, kteří budou tvrdit, že je to pro vlastní potřebu, ale budou s tím obchodovat," varuje Severa.

Podle něj je současná právní norma, která je právě ve druhém čtení v Poslanecké směmovně, dostatečná. Umožňuje totiž držet malé množství marihuany, pěstování a distribuce je ale i nadále trestná.

"Každý trestný čin musí naplnit dvě podmínky - naplnění skutkové podstaty a společenskou nebezpečnost. Je na soudci či státním zástupci, aby společenskou nebezpečnost v daném případě posoudili," myslí si Severa.

Nový zákoník už mění pravidla

Nový trestní zákoník, který teď poslanci projednávají, už mění pravidla. Soud nebude hrozit tomu, kdo pěstuje jednu až tři rostliny konopí, případně u sebe má až dvacet cigaret marihuany nebo maximálně půl gramu pervitinu.

Za toto množství může dostat jen pokutu za přestupek. Pokud by měl u sebe více drog, byl by to už trestný čin, za který by mohl dotyčný jít i do vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy