Na tanečních party roste obliba kokainu

mch
12. 3. 2008 17:25
Nejoblíběnější drogou zůstává alkohol a konopí

Praha - Mezi příznivci taneční hudby stále více roste obliba kokainu. Kromě kokainu se zvyšuje i zájem o pervitin.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu studie Tanec a drogy 2007, kterého se zúčastnilo 2443 respondentů. Dotazník byl umístěný na webových stránkách Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost a  byl přístupný od poloviny června do konce září 2007.

"Jedním z důvodů, proč roste obliba kokainu je to, že klesá jeho cena," řekla Aktuálně.cz Kateřina Škařupová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost.

Zároveň podle ní hraje hraje roli i to, že se zvýšily finanční prostředky, které mají lidé na party k dispozici.

Čtěte více: Evropě vládne kokain, v Česku však vede konopí

Podle výzkumu jsou tradičně nejoblíbenějšími drogami konopí a alkohol. 

Konopí
Konopí | Foto: Aktuálně.cz

Nejvíce lidí chce přestat kouřit

Za nejrizikovější drogu s ohledem na svoje školní nebo pracovní povinnosti a mezilidské vztahy považují respondenti pervitin.

Naopak tabák spojují především s finančními a zdravotními riziky.

Nejvíce osob si podle výzkumu přeje ukončit konzumaci tabáku (60,7 %), pak následuje pervitin (39,1 %).

Na druhou stranu, na dalším užívání trvá 39 % uživatelů konopí, 33,5 % uživatelů extáze a 32,3 % konzumentů LSD, píše se ve studii.

Měsíc před vyplněním dotazníku nelegální drogu užilo na tři čtvrtiny pravidelných účastníků tanečních akcí. Na 7,5 procent respondentů uvedlo, že nikdy nelegální drogu neužilo.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy