Julínek dokončil druhou verzi reformy. Je opatrný

Petr Holub
2. 9. 2008 22:10
Definitivní varianta reforem má platit už od ledna
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Možnost pacientů připlácet za lepší zdravotní pomůcky a lékařské výkony. Omezení role profesní samosprávy a posílení státu. Lepší definice, co se vlastně platí ze zdravotního pojištění.

Takové změny nepochybně nastanou v příštím roce, pokud ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prosadí ve vládě a sněmovně své tři reformní zákony o zdravotních službách, které dokončil už v červenci.

V pondělí k nim přidal ještě čtvrtou normu, novelu zákona o zdravotním pojištění, která popisuje, jak se má za služby platit. Reforma pro příští rok je tak kompletní.

Konkurence jen v připojištění

Julínek upustil od svého radikálního plánu, při kterém chtěl privatizovat zdravotní pojišťovny a zavést jejich konkurenci.

Soukromé pojišťovny měly klientům nabízet různé pojistné plány a bonusy, pokud by čerpali méně zdravotní péče. Některé zdravotní plány naopak významně zvyšovaly spoluúčast.

Konečná podoba čtyř zákonů je podle některých expertů důkazem, že Julínek ze svých radikálních plánů definitivně ustupuje. "Nevidím v návrzích nic převratného," míní advokát Jakub Uher, který pracuje pro Sdružení praktických lékařů.

Foto: Aktuálně.cz
Julínek: S reformou všichni souhlasí. Lékaři se diví
Julínek má další reformu. Říká, jak mají lékaři léčit
Reformy jsou v ohrožení, navzdory mimořádné schůzi

Oceňuje, že nové normy dávají do pořádku terminologii. Za největší novinku považuje možnost lékařů nabídnout za příplatek kvalitnější služby.

"Otevírá se tím prostor pro komerční připojištění," vysvětluje Uher. Jak velký prostor nakonec komerční pojišťovny dostanou, se uvidí až v příštím roce. Do té doby musí tzv. Odborné fórum, které od léta pracuje na ministerstvu zdravotnictví, sepsat tzv. katalog výkonů a fakticky stanovit, jaká zdravotní péče bude nadále hrazená z pojištění.

"V důvodové zprávě se slibuje, že se rozsah hrazené péče proti dnešku nezmění," připomíná právník praktických lékařů.

Zdravotnictví pro chudé

Ani s mírnou podobou Julínkových reforem však nejsou smíření jiní znalci. "V novele pojišťovacího zákona je skryto prakticky všechno, co bylo v původní verzi reformy," varuje právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Novela dokonce v rozporu s Ústavou, která Čechům zaručuje bezplatnou zdravotní péči. Zákony, které mají být v lednu zrušeny, dokonce upřesňují, že občané mají nárok na péči "v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy".

Novela však zaručuje, že se z pojištění hradí jen takové zdravotní služby, které "jsou ekonomicky nejméně náročné v porovnání s případnými alternativami vedoucími ke srovnatelnému výsledku".

Fiala nevěří, že ministr splní svůj slib a do katalogu výkonů zapíše všechny, které jsou dnes bezplatné. Proto podle něho hrozí, že na kvalitní služby budou mít nárok jen ti, kteří jsou ochotni platit navíc.

Navržená změna podle právníka asociace nemocnic neotevírá pouze prostor pro připojištění. "Vzniká tak propast mezi zdravotnictvím pro chudé a zdravotnictvím pro bohaté," tvrdí Fiala.

Jediným rozdílem proti původním návrhům je podle něho fakt, že Julínek ani nadále nepovoluje pojišťovnám zisk. "To se ale dá změnit jedinou novelou zdravotních zákonů. Stačí jedna věda," upozorňuje právník.

Ministr zdravotnictví Julínek na lavici Ústavního soudu.
Ministr zdravotnictví Julínek na lavici Ústavního soudu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Reformu zdravotnictví stihneme, tvrdí Julínek i premiér
Záchranek přibude, v horách jim zákon dá víc času
ČSSD slíbila v Ostravě: Poplatky u lékaře zaplatí kraje

Jak hledat kompromis

Některé sporné body může odstranit podrobnější diskuse nad zákony.

Jakub Uher například vítá, že pacienti dostanou možnost doplácet na dražší protézy a další zdravotní pomůcky. Totéž by podle něho mělo platit i pro lékařské výkony. "I když bude výsledek léčení srovnatelný, může si někdo chtít připlatit, aby byl z nemocnice dříve doma, nebo aby se operace obešla bez chirurgického zákroku," upozorňuje na očekávané výhody pro pacienty.

Přesto připouští, že pro řadu z nich mohou být neúnosné, pokud by pojišťovny stlačily ceny výkonů příliš hluboko.

Stanislav Fiala naopak uznává, že doplatky na zdravotní pomůcky jsou rozumné. Pouze lékařské zákroky by podle něho měly být plně hrazeny v každém případě.

Fiala také požaduje, aby katalog výkonů stanovil orientační ceny, které by lékařům zajistily minimální ceny za práci. Uher očekává, že ministr Julínek stanoví v katalogu přinejmenším základní pravidla, jak ceny za zdravotní služby stanovit.

Proč leden?

Debata ovšem nemá velkou šanci, protože hlavním Julínkovým nepřítelem je čas. Stále totiž trvá na tom, že změny musí platit od prvního ledna 2009.

Zatím ovšem neodpověděl na připomínky ani k jednomu ze čtyř reformních zákonů. Vypořádat námitky ostatních ministrů, koaličních partnerů a odborníků byť jen formálně tak může stihnout nejdříve koncem září.

Zákony pak zamíří do vládní legislativní rady. Topolánek má v úmyslu její jednání urychlit stejně jako v případě loňského reformního batohu. Pak vláda může návrh projednat do poloviny října.

Hned po krajských volbách koncem října mohou Julínkovy zákony projít prvním čtením ve sněmovně. Když poslanci zkrátí lhůtu mezi prvním a druhým čtením na třicet dnů, stihne sněmovna i Senát zákony schválit ještě v prosinci.

Podle právníků však není lednový termín pro reformu nezbytný. "Nic by se nestalo, kdyby zákony platily třeba od března," upozorňuje advokát Uher.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Soukup znovu ovládl agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy