ČSSD slíbila v Ostravě: Poplatky u lékaře zaplatí kraje

asi
2. 9. 2008 16:33
Sociální demokraté zahájili kampaň do krajských voleb
ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy
ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Pokud sociální demokraté získají po krajských volbách rozhodující vliv v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, zruší třicetikorunový poplatek ve všech zdravotnických zařízeních, která kraji patří.

"Je to naše priorita. Pacientům tím ušetříme sto milionů ročně, které za ně zaplatí kraj," prohlásil před zahájením volební kampaně lídr ČSSD v Moravskoslezském kraji Jaroslav Palas.

Sociální demokraté počítají s tím, že podobně budou postupovat ve všech krajích, kde se jim po volbách podaří získat rozhodující slovo.

"Ano, máme to v programu," potvrdil předseda ČSSD Jiří Paroubek, který na mítink do Ostravy přijel.

Podporu pro záměr zrušit poplatky a platit je z krajských rozpočtů mohou sociální demokraté získat u komunistů. Paroubek už před týdnem totiž prohlásil, že koalicím jeho strany s KSČM v krajských zastupitelstvech nic nebrání.

"Zrušení poplatků není žádný populismus," uvedl v Ostravě Jaroslav Palas. "Zdravotní pojišťovny jsou v přebytku a není žádný důvod, aby pacienti platili za zdravotnické služby dvakrát."

V nemocnicích se platit bude

Sociální demokraté však voličům neslibují zrušení poplatků za pobyt v nemocnici, které hodlají v krajských zařízeních zachovat.

"Šedesát korun za den v nemocnici je v pořádku. Tento poplatek zahrnuje především stravu pacientů, kterou by si jinak také kupovali sami," řekl Palas.

Lídr sociálních demokratů v Moravskoslezském kraji uvedl, že o záměru platit poplatky z rozpočtu krajů už jednal s řediteli některých nemocnic. "Většinou to uvítali. Je jim jedno, kdo poplatky uhradí, a pokud to bude kraj, bude to pro nemocnice jednodušší," řekl Palas.

Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas žije v Bruntálu a první místo na krajské kandidátce ČSSD je jeho pokusem o návrat do velké politiky. V současné době je předsedou Českomoravské myslivecké jednoty.

Dále čtěte:
Sociální demokraté vymění v kampani Zemák za kamion
Vládní kampaň o vlastních úspěších stojí 10 milionů
ČSSD chystá nejdražší kampaň svých dějin

 

Právě se děje

Další zprávy