Mezi vyjednavači s církvemi je i Klausův kancléř Weigl

Jan Němec Jan Němec
17. 3. 2011 12:33
Vláda rozhodla o složení komise pro jednání s církvemi o majetku, který se jim má vrátit
Jde i o obecní pozemky
Jde i o obecní pozemky | Foto: Karel Toman

Praha - Vláda rozhodla o složení komise pro jednání s církvemi o majetku, který by se jim měl vrátit.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v kabinetu Petra Nečase prosadil, aby v něm zasedli jen zástupci vládní koalice a Hradu.

Za vládu v ní bude Jiří Besser a ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Ve hře jsou totiž i pozemky a lesy.

Komisi doplní poslanci za Věci veřejné Kateřina KlasnováMichal Babák, za ODS pak Marek Benda. A zasedne v ní i kancléř prezidenta Jiří Weigl.

"Cílem je co nejdřív uzavřít vyrovnání s církvemi," prohlásil po vládní chůzky premiér Petr Nečas (ODS).

Druhý pokus o odluku církví od státu

O vyrovnání státu s církvemi mluvil ministr Besser v rozhovoru pro Aktuálně.cz už vloni na podzim.

Pokoušela se o to i Topolánkova vláda. V roce 2007 navrhovala, aby církve dostaly od státu vyrovnání v hodnotě 83 miliard korun a zdálo se, že je dohoda na spadnutí. Nakonec ale návrh v parlamentu neprošel.

Ministr Besser už vloni na podzim v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že z návrhů Topolánkova kabinetu vycházet nebude. "Myslím si, že i církev bude rozumnější a přistoupí třeba i na nižší vyrovnání," prohlásil Besser.

Čekají na to obce

Vyrovnání s církvemi je důležité pro obce, které zatím nemohou nakládat s pozemky, které si církve nárokují, ale i pro stát, pro který by duchovní přestali být jeho zaměstnanci.

"I stát by už nemusel financovat platy církevním hodnostářům, které státní rozpočet zatěžují pravidelnou čtvrtletní neznámou. Dá se mluvit o snížení v řádu miliard," odhadoval na podzim Besser.

Předběžné schůzky se zástupci církví už proběhly. Teď vládní komise zřejmě už zahájí jednání s církvemi o konkrétní částce a způsobu financování.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy