Mezi vyjednavači s církvemi je i Klausův kancléř Weigl

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
17. 3. 2011 12:33
Vláda rozhodla o složení komise pro jednání s církvemi o majetku, který se jim má vrátit
Jde i o obecní pozemky
Jde i o obecní pozemky | Foto: Karel Toman

Praha - Vláda rozhodla o složení komise pro jednání s církvemi o majetku, který by se jim měl vrátit.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v kabinetu Petra Nečase prosadil, aby v něm zasedli jen zástupci vládní koalice a Hradu.

Za vládu v ní bude Jiří Besser a ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Ve hře jsou totiž i pozemky a lesy.

Komisi doplní poslanci za Věci veřejné Kateřina KlasnováMichal Babák, za ODS pak Marek Benda. A zasedne v ní i kancléř prezidenta Jiří Weigl.

"Cílem je co nejdřív uzavřít vyrovnání s církvemi," prohlásil po vládní chůzky premiér Petr Nečas (ODS).

Druhý pokus o odluku církví od státu

O vyrovnání státu s církvemi mluvil ministr Besser v rozhovoru pro Aktuálně.cz už vloni na podzim.

Pokoušela se o to i Topolánkova vláda. V roce 2007 navrhovala, aby církve dostaly od státu vyrovnání v hodnotě 83 miliard korun a zdálo se, že je dohoda na spadnutí. Nakonec ale návrh v parlamentu neprošel.

Ministr Besser už vloni na podzim v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že z návrhů Topolánkova kabinetu vycházet nebude. "Myslím si, že i církev bude rozumnější a přistoupí třeba i na nižší vyrovnání," prohlásil Besser.

Čekají na to obce

Vyrovnání s církvemi je důležité pro obce, které zatím nemohou nakládat s pozemky, které si církve nárokují, ale i pro stát, pro který by duchovní přestali být jeho zaměstnanci.

"I stát by už nemusel financovat platy církevním hodnostářům, které státní rozpočet zatěžují pravidelnou čtvrtletní neznámou. Dá se mluvit o snížení v řádu miliard," odhadoval na podzim Besser.

Předběžné schůzky se zástupci církví už proběhly. Teď vládní komise zřejmě už zahájí jednání s církvemi o konkrétní částce a způsobu financování.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy