Čeští Libertas uctí volby bramborovým salátem

Kateřina Eliášová
6. 6. 2009 10:00
ODS bude sledovat volby v luxusu, lidovci u vína, zelení budou bio
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká odnož hnutí Libertas, největšího euroskeptického uskupení založeného irským miliardářem Declanem Ganleym,  se v den vyhlášení výsledků rozhodla uchýlit se do ústraní.

Její "štáb" bude očekávat výsledky voleb v obývacím pokoji bývalého poslance za ODS Jana Schwippela ve středočeské Zadní Třebáni.

Schwippel kandiduje za Libertas jako trojka. Jedničkou je rovněž bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý a dvojkou pak exředitel stanice Nova a europoslanec Vladimír Železný.

Momentka z Bruselu: Lidé kráčí kolem poutače, který láká k volbám do Evropského parlamentu. Plakát visí na Evropském parlamentu.
Momentka z Bruselu: Lidé kráčí kolem poutače, který láká k volbám do Evropského parlamentu. Plakát visí na Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
Volby online
Celoevropský online: K volebním urnám vykročili Češi
Volební víkend na Aktuálně.cz: Buďte s námi u toho

V teplácích a se salátem

Čeští Libertas zvolili skromné prostředí - na rozdíl například od ODS. Někdejší mateřská strana lídrů Libertasu Tlustého a Schwippela bude očekávat výsledky voleb v luxusní pražské restauraci, která jako svoji cílovou skupinu uvádí mladé, bohaté a úspěšné mezi dvaceti a pětatřiceti lety.

"Budeme mít malý skromný štáb v Zadní Třebáni u nás doma. Já, šéf Libertas Jan Fuka a lídr  Jižních Čech Miroslav Líbal," řekl Aktuálně.cz Jan Schwippel.

Zřejmě zůstane jen u této trojice, Vlastimil Tlustý na domáci sledování televize dostal pozvánku, zvažuje ovšem účast. Kdo se u Schwippelů určitě neobjeví, bude Vladimír Železný, který bude komentovat výsledky voleb až v pondělí.

Jan Schwippel: Shodil vládu a teď bojuje o křeslo v Evropském parlamentu
Jan Schwippel: Shodil vládu a teď bojuje o křeslo v Evropském parlamentu | Foto: Ludvík Hradilek

"Máma zřejmě připraví nějaké chlebíčky a taky bramborový salát, ten dělá vynikající," prozradil Schwippel část menu.

Restaurace ožijí

ČSSD - která v minulých evropských volbách dosáhla téměř podobného výsledku (8,78%) jako tehdejší Nezávislí Vladimíra Železného (8,18%), dnes dvojky Libertasu - zasedne v restauraci Hybernia uvnitř Lidového domu.

V podniku, který se pyšní středověkou vinárnou a mezinárodními specialitami, přijímají socialisté zprávy o volbách už několik let. 

Také lidovci a zelení budou sledovat volební výsledky v Praze, stejně jako komunisté.

Lidovci zasednou ve svém paláci Charitas. Pohoštění bude o poznání skromější, než u největších partají. Strana, která si minulý víkend zvolila nove vedení bude diskutovat o výsledcích voleb nad gulášem a specialitami na grilu. Zapíjet se bude pivem nebo vínem.

Zelené jako jedinou z parlamentních stran novináři nenajdou v centru Prahy, ale v parku Stromovka v nově otevřené restauraci Vozovna.

Stejně jako u Schwippelů se bude podávat bramborový salát, ale v biokvalitě. V menu pak bude dalších šest jídel včetně vegetariánských.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy