Volební víkend na Aktuálně.cz: Buďte s námi u toho!

Simona Holecová
7. 6. 2009 15:25
Co pro vás redakce připravila pro nadcházející hodiny

Vážení čtenáři,

v pátek ve dvě hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti a Češi mohli - až do sobotních 14:00 - vybírat své zástupce do Evropského parlamentu. Strany se utkaly o přízeň voličů a 22 europoslaneckých křesel.

Jana Bobošíková byla v červnu 2004 zvolena do Evropského parlamentu.
Jana Bobošíková byla v červnu 2004 zvolena do Evropského parlamentu. | Foto: Ondřej Besperát
Nepřehlédněte grafiku:
Kdo chce být vaším europoslancem? Projděte si jméno po jméně

Potvrdí se poslední průzkumy, které lehce favorizují občanské demokraty Mirka Topolánka? Nebo se zopakuje oranžová smršť z loňského podzimu a vítězem bude sociální demokracie Jiřího Paroubka? Propadnou zcela malé strany, anebo - jako při posledních volbách - zabodují osobnosti typu Jany Bobošíkové či Vladimíra Železného? A půjde spíše o programy, nebo o něco jiného?

Europoslanci při hlasování ve Štrasburku
Europoslanci při hlasování ve Štrasburku | Foto: Reuters
 Nepřehlédněte grafiku:
Přehled programů stran kandidujících do europarlamentu
Paroubek a vejce: Paroubek-egg. Aféra už se stala terčem vtipálků a nejrůznějších koláží.
Paroubek a vejce: Paroubek-egg. Aféra už se stala terčem vtipálků a nejrůznějších koláží. | Foto: www.ateo.cz
 Speciál:
Vaječná epopej: Od první skořápky k šoku politiků

Sledujte s námi volby do europarlamentu v přímém přenosu.

Již od pátku můžete na stránkách Aktuálně.cz sledovat celoevropský online přenos, v němž naleznete střípky z jednotlivých zemí, odhady výsledků i účasti, výroky politiků, odkazy na zevrubné analytické články - či fotografie z posledních mítinků a volebních místností.

Foto: Jan Langer
Celoevropský online den po dni:
Pátek: Zájem o volby je slabý, ukazuje Evropa
Sobota: Čtvrtina Čechů odvolila, teď je na řadě Evropa
Neděle: Unikají výsledky, vlády se bojí výprasku

 

Foto: Jan Langer
Fotografie z českých kampaní:
Jak politici usilovali na poslední chvíli o voliče aneb komunistické sladké mámení

Protože struktura EU nemusí být každému jasná a protože stále přibývá dotazů, k čemu vlastně Evropský parlament slouží, připravili jsme pro vás jednoduchý test.

Foto: Reuters
Test:
Co víte o volbách do Evropského parlamentu?

Volební místnosti se sice zavřou v sobotu odpoledne, Česko si kvůli celoevropské domluvě, že výsledky se zveřejní až v neděli ve 22:00, na konečný verdikt počká plných 32 hodin.

Přímo z ČSÚ

V té chvíli objevíte na titulní straně Aktuálně.cz přehledné grafy.

Foto: Aktuálně.cz

V prvním z nich budete moci díky spolupráci Aktuálně.cz s Českým statistickým úřadem sledovat, jak jednotlivým stranám a hnutím nabíhá podpora - tak, jak se budou data zpracovávat.

Po rozkliknutí tohoto grafu se dostanete k detailnějším informacím - o počtu sečtených hlasů, účastí atd. Také si budete moci porovnat, kdo dosud za Česko v EP seděl a jak se jednotlivá jména promění.

Druhý graf budou plnit reportéři zahraniční rubriky a bude zobrazovat, jak vypadají výsledky v dalších evropských zemích. Podle nejaktuálnějších dat se mapa Evropy bude zabarvovat - podle toho, zda v dané zemi volební vítězství ukořistí levice či pravice. Zvláštní akcent budeme dávat ziskům radikálů - z celé EU totiž zaznívají obavy, že se extremistům, kteří v kampani obratně využili krize a strachu lidí o práci a blahobyt, má v eurovolbách nebývale dařit.

Živě ze štábů stran

Pokud jde o Česko, v tu chvíli již budou v terénu političtí zpravodajové, fotografové i kameramani a budou pro vás online přinášet zprávy z volebních štábů jednotlivých stran.

Kateřina Eliášová pro vás bude připravovat aktuality z ODS, Eva Benešová z tábora ČSSD, Pavel Baroch od zelených, Eliška Bártová z KDU-ČSL.

V redakci pak kromě editorů bude první výsledky pod taktovkou zástupce šéfredaktora Broňka Pavlíka analyzovat Petr Holub, ze zahraničí pak Martin Novák.

Že ještě nevíte koho volit? I pro vás jsme připravili malou hračku: názorovou kalkulačku, která na základě vašich názorů na jednotlivé otázky poradí, kdo vás svým programem může nejlépe hájit.

Momentka z Bruselu: Lidé kráčí kolem poutače, který láká k volbám do Evropského parlamentu. Plakát visí na Evropském parlamentu.
Momentka z Bruselu: Lidé kráčí kolem poutače, který láká k volbám do Evropského parlamentu. Plakát visí na Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
Vyzkoušejte si:
Koho byste měli poslat do Evropského parlamentu?
 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy