Bursík je blízko absolutnímu triumfu. Zatím vyhrál vše

7. 9. 2008 13:20
Klíčové hlasování bude o změně stanov
Nové vedení strany pohromadě (zprava) - Ondřej Liška (1. místopředseda), Kateřina Jacques (2. místopředsedkyně), Martin Ander (3. místopředseda), Džamila Stehlíková (členka předsednictva), Zuzana Drhová (členka předsednictva) a předseda Martin Bursík (vzadu na plátně).
Nové vedení strany pohromadě (zprava) - Ondřej Liška (1. místopředseda), Kateřina Jacques (2. místopředsedkyně), Martin Ander (3. místopředseda), Džamila Stehlíková (členka předsednictva), Zuzana Drhová (členka předsednictva) a předseda Martin Bursík (vzadu na plátně). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teplice - Sjezd zelených pokračuje třetí den volbou nové ústřední revizní komise a odpoledne delegáty čeká poslední klíčové hlasování o změně stranických stanov.

I dnešní hlasování bude o měření sil dvou táborů, jejichž protichůdnost názorů sjezd jedině potvrdil.

Mít své lidi v revizní komisi je pro Bursíkovo křídlo důležité. Komise se zabývá stížnostmi a podněty zevnitř strany a je jakýmsi strážcem vnitrostranických pravidel.

To, jak je důležitá, se ukázalo těsně před sjezdem. Lidé kolem Dany Kuchtové se na komisi obrátili s tím, že podle nich byl sjezd svolán v rozporu s pravidly. Chtěli tak docílit jeho zrušení.

Komise hlasovala a stížnost zamítla. 

Bursík jasně vede

Pokud se mu dnes povede prosadit do komise loajální straníky a vyhraje boj o stanovy, bude možné hovořit o triumfu.

Martin Bursík zatím vyhrál všechny důležité souboje. Porazil Danu Kuchtovou a delegáti mu 1. místopředsedou zvolili ministra školství Ondřeje Lišku.

Neméně důležité bylo pro Bursíka vítězství Kateřiny Jacques a Martina Andera.

V předsednictvu tak má ty zelené politiky, které si přál vedle sebe mít a se kterými chce prosadit svůj koncept vedení a směřování strany.

Odpoledne přijel do Teplic také host premiér Mirek Topolánek. "Ta kytice není pro Vás," řekl premiér současnému předsedovi Strany zelených Martinu Bursíkovi (vlevo). Společně pak rychlým krokem zamířili do sálu Domu Kultury.
Odpoledne přijel do Teplic také host premiér Mirek Topolánek. "Ta kytice není pro Vás," řekl premiér současnému předsedovi Strany zelených Martinu Bursíkovi (vlevo). Společně pak rychlým krokem zamířili do sálu Domu Kultury. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
PRVNÍ DEN SJEZDU

Začátek sjezdu jasně ovládla "kauza Morava". Dotkla se přímo zelené poslankyně Olgy Zubové a bylo jasné, že se tomu zelení budou muset věnovat.

ČTĚTE VŠE O KAUZE MORAVA

Premiér Mirek Topolánek přijel s jasným poselstvím, že se ODS a zelení musí spojit a společně bojovat proti zlu. Delegáti mu po jeho emotivní řeči tleskali.

Bursíkovo křídlo přehlasovalo opozici a odsouhlasilo program sjezdu.

Exkluzivně: Chtějí vést zelené. Řekli, proč právě oni
Sjezd Zelených: Ve stínu vyděračské aféry
Obrazem: Zelení jednají v Teplicích o své budoucnosti
Bursíkův tábor měřil síly s opozicí. Zatím má navrch

Martin Bursík slaví znovuzvolenií předsedou Strany zelených.
Martin Bursík slaví znovuzvolenií předsedou Strany zelených. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
DRUHÝ DEN SJEZDU

Druhý den sjezdu se jasně nesl v duchu vítězství z předchozího dne. Martin Bursík se stal předsedou strany, důvěru mu projevily dvě třetiny delegátů. Nové předsednictvo je k Bursíkovi loajální a zavázalo se prosazovat jeho koncept vedení a směřování strany.

Živě: Zelení si zvolili do čela Martina Bursíka
Kuchtová zcela propadla. Vůbec jsem to nečekala, říká
Bursík v noci ovládl zelené. Povede je se svými lidmi
Živě: Zelení ponocovali. Atmosféra byla hustá

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 5 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy