Policisté se zlobí, soudům nestačí zkoušky na alkohol

Pavel Baroch
7. 8. 2009 7:07
Připravují se jednotná pravidla na alkohol za volantem
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Přestože od letošního roku mají podle novely policejního zákona stačit jako důkaz alkoholu u řidiče jeho dechová zkouška, některým soudům to nestačí a trvají i na krevním testu nebo jiném důkazu, například přímém svědectví.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně se proto pokusí vypracovat jednotnou metodiku, jak by policisté, žalobci a soudci měli v budoucnu postupovat.

Při přípravě dokumentu bude vycházet i ze zprávy, kterou poslala dopravní policie Nejvyššímu státnímu zastupitelství, a v níž se popisují případy, kdy dechové zkoušky na alkohol stačily jako hlavní důkaz. Policisté jsou přesvědčeni o tom, že moderní kalibrované měřiče jako přesvědivý důkaz stačí. Chtějí i ušetřit peníze za krevní testy a převážení řidiče do nemocnice.

"Jde o velice komplikovaný problém, jehož řešení si vyžádá delší dobu," citovala ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renatu Malinovou. Lidové noviny už dříve upozornily, že s dechovou zkouškou se nespokojí například soudy v Praze, naopak v Českých Budějovicích to stačí.

Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši.
Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši. | Foto: Ondřej Besperát

Ať rozhoduje lékař

Ministerstvo vnitra prosadilo do novely policejního zákona paragraf o dechové zkoušce jako dostačujícím důkazu i přes nesouhlas ministerstva dopravy.

"Dechová zkouška je pouze orientační, důležitý je krevní test," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. "Nemá rozhodovat přístroj, ale lékař," dodal.

Ministerstvo dopravy je navíc přesvědčeno o tom, že do 0,24 promile se ani nedá přítomnost alkoholu prokázat. "Není možné dokázat, že to je vlivem alkoholového nápoje," poznamenal Hanzelka.

Ministerstvo v tomto duchu vydalo i svůj metodický pokyn. "Stále ovšem platí nulová tolerance pro alkohol. Řidič před jízdou nesmí pít," řekl Hanzelka.

Havárie s alkoholem

  • Od ledna do června policie zaznamenal 2664 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.
  • Je to o 873 méně než vloni.
  • Při nehodách zemřelo 32 lidí a zranilo se 1217 osob.
  • Je to o 3 usmrcené méně a o 242 zraněných méně než vloni.

Policie je stále přísná

Policisté se ovšem pravidly ministerstva neřídí a řeší i takové případy, když měřicí přístroj ukáže i nižší hodnotu než 0,24 promile.

"Pak to jde do správního řízení. Pokud řidič tvrdí, že alkohol nepil a neexistují třeba přímí svědci, úřad případ obvykle odloží. Není to ale automatické, záleží na okolnost a posouzení," vysvětluje Hanzelka.

Pokud má motorista v těle více než 0,24 promile, trestu se podle Hanzelky nevyhne. Pokud se ovšem případ nedostane k soudu, který kromě dechové zkoušky požaduje i krevní test.

Za alkohol za volantem hrozí až 50 tisíc korun pokuty, sedm trestných bodů, zákaz řízení až na dva roky a dokonce až tři roky vezení, pokud řidič zaviní tragickou nehodu.

Foto: Ludvík Hradilek

Tolerance 0,24 promile je správná

Mírnou toleranci alkoholu pokládá za správnou sdružení Autoklub, který se dokonce marně snažil podobnou hladinu prosadit i do zákona o silničním provozu.

"Považujeme hranici 0,24 promile za rozumnou," řekl Aktuálně.cz Václav Špička, který se v Autoklubu zabývá bezpečností provozu.

"To ovšem neznamená, že by si řidič měl dát před jízdou třeba malé pivo. Alkohol za volant nepatří, jen chcem chránit řidiče před zbytečnou šikanou," vysvětluje Špička. Dodal, že "alkoholové" dopravní nehody způsobují řidiči s výrazně větším promile.

 

Právě se děje

Další zprávy