Policie uzavřela případ šíření kontroverzní muslimské knihy

ČTK ČTK
16. 3. 2015 12:18
Případ souvisí s loňským zásahem policie v pražských muslimských centrech, po kterém byl obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ukončili vyšetřování případu šíření údajně radikální islámské knihy v Česku. Případ souvisí s loňským zásahem policie v pražských muslimských centrech, po němž byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka.

Mluvčí útvaru Pavel Hanták bez bližších podrobností uvedl, že nyní je v případu naplánováno seznámení se spisem. Po tomto kroku obvykle policisté navrhnou obžalobu, případně také mohou trestní stíhání zastavit.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Později byl obviněn pětapadesátiletý Čech z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což hrozí až deset let vězení. Muž je podezřelý z toho, že v Česku zajistil vydání knihy šířící rasismus a distribuoval ji.

Podle dřívějších informací se obvinění týká knihy Základy tauhídu - Islámský koncept Boha od Bilala Philipse, který kvůli publikaci nesmí do některých západních zemí. Kniha je v některých státech také zakázána. Deník Právo na začátku letošního roku informoval o tom, že ÚOOZ má k dispozici usvědčující posudek ke kontroverzní knize. Podle listu potvrzuje, že publikace obsahuje nenávistné a rasově nesnášenlivé výroky.

Loňská policejní razie v pražských muslimských centrech se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci zásahu. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi.

Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Policie prý má důkazy o tom, že vyzvala lidi s diplomatickou imunitou, ženy, děti a zdravotně postižené, aby místo zásahu neprodleně opustili. Policisté podle dřívějšího vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého šli do zásahu s tím, že by na místě mohli být lidé, kteří u sebe mají zbraně. To se pak podle něj i potvrdilo, následnou prověrkou ale kriminalisté zjistili, že ti, kteří u sebe zbraň měli, ji drželi legálně.

 

Právě se děje

Další zprávy