reklama
 
 

Co mají na Rittiga? Odposlechy či informátora v DPP

Aktualizováno 14. 2. 2014 18:40
Podle policie zatčení fungovali jako organizovaná skupina

Praha -Vyšetřovatelé v kauze, v níž byl zatčen vlivný lobbista Ivo Rittig a další tři osoby, disponují proti obviněným odposlechy nebo jménem informátora v pražském dopravním podniku. Uvedl to server Lidovky.cz.

Podle policie zatčení fungovali jako organizovaná skupina a jen tok peněz vydal ve spise na zhruba třicet stran.

Detektivové ve čtvrtek ráno zadrželi a začali stíhat za praní špinavých peněz kromě Rittiga i právníka z advokátní kanceláře MSB Legal Davida Michala, podnikatele Jana Janků a Petera Kmetě.

Policie je vyslýchala do noci a bude s tím pokračovat i během pátečního dne. "Úkony pokračují," řekla Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Odposlechy u Rittiga

Bradáčová již uvedla, že až výslechy skončí, rozhodne se dozorující státní zástupce, zda pro někoho ze zmíněné čtveřice navrhne vazbu. O ní by případně rozhodl soud v sobotu.

Server Lidovky.cz napsal, že hlavním trumfem jsou podle obvinění dva prostorové odposlechy pořízené 27. a 29. března 2012.

Schůzku, na které byl i Rittig, zaznamenaly skryté mikrofony. A její účastníci na ní mimo jiné řešili, jak ovládnout valnou hromadu firmy a prodloužit smlouvy s pražským dopravním podnikem. Vyšetřovatelům pomohla podle Bradáčové rovněž právní pomoc ze zahraničí.

Lobbista u soudu neuspěl

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Protikorupční fond před časem uvedl, že u Rittiga každý měsíc končily 4 miliony korun jako provize ze zakázky plus procenta ze zisku. Od ledna 2007 do února 2008 měl tak získat provizi ve výši 73 milionů korun.

Rittig tvrzení na webu fondu soudně napadl, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal.

autor: Radek Nohl | 14. 2. 2014 10:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama