Němeček: Podezření na ebolu prověřilo systém a uspěli jsme

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2014 11:32
Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá, potvrdily testy.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V pořadí již druhé podezření na výskyt eboly prověřilo celý obranný systém České republiky a potvrdilo, že je nastaven správně. Řekl to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Potvrdil, že muž, který byl ve čtvrtek hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce, ebolu neměl.

Podle Němečka je nyní třeba prověřit i druhé pracoviště v Těchoníně, které je na ebolu připravené. Navrhne proto, aby se co nejdříve konalo preventivní cvičení.

Prověřit větší pracoviště

"Celým tím podezřením jsme prověřili funkčnost systému od záchytu v terénu až po situaci v nemocnici. Ale v souvislosti s tím myslím, že by bylo dobré prověřit i funkci Těchonína," vysvětlil Němeček.

V pondělí tak na jednání Ústřední epidemiologické komise navrhne cvičení. Zařízení v Těchoníně, které patří armádě, je totiž podstatně větší než pracoviště Na Bulovce, a proto je podle Němečka dobré celý postup prověřit.

"Byť se onemocnění nepotvrdilo, prokázalo připravenost systému a to, že všichni postupovali, jak mají. Z časového hlediska se vše zvládlo ve velmi rychlém čase," doplnil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Není tak podle něj nutné systém upravovat. "Tím jak dochází k eskalaci problému i v Evropě, tak všechny naše týmy drží pohotovost," dodal.

Lékaři prověřili rodinu, pacienty i kolegy

Pacient, který zalarmoval celý tým, je český podnikatel, jenž se zhruba před třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Má horečky, jiné příznaky eboly však nevykazoval. Zatím není jasné, čím se nakazil, pravděpodobně se jedná o malárii nebo horečku dengue.

Muž dorazil do Nemocnice Na Homolce ve čtvrtek večer. Po prvních testech byl okamžitě odeslán do izolace, kde počkal na speciální sanitku. Ta ho odvezla do speciálního pracoviště Na Bulovce. "Mezitím byl okamžitě informován epidemiolog hlavního města Prahy, který rozhodl, že k míře klinických příznaků a cestovní anamnéze bude s mužem zacházeno jako s vysoce rizikovým," dodal Valenta.

Celý tým také okamžitě zkontaktoval rodinu nemocného muže i pacienty a lékaře, kteří s ním přišli do styku.

Dvě uzavřená oddělení

Na Bulovce pak na pacienta čekali speciálně vyškolení lékaři a pracovníci. "Lékař, který je členem týmu pro nakažlivé nemoci, aktivoval bioboxy, rozjela se specifická práce ve skafandru, byly odebrány krevní vzorky," vysvětlila ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Kvůli bezpečnosti nemocnice uzavřela celá dvě patra, pacienty evakuovali do jiného oddělení. Mužovy krevní vzorky poté tým převezl do specializovaného pracoviště v Německu, které podezření vyvrátilo brzy ráno.

"Nikdo jim to nezakáže"

Valenta připomněl, že Česká republika bedlivě sleduje všechny studenty, humanitární pracovníky nebo zaměstnance ambasád, kteří se v Africe pohybují nebo se z ní vrací. Poněkud problematičtější je ovšem situace u turistů a podnikatelů, jejichž pohyb není možné zcela zachytit.

"V jejich případě spolupracujeme s ministerstvem zahraničí a s ambasádami, aby tito lidé o sobě dali vědět. Jsou informováni, jak se chovat a kam se obrátit. Ne všichni to ale využijí, proto se může stát, že když se vrátí, nejsou hned podchyceni. Proto ale máme tento bezpečnostní systém," dodal Valenta.

Upozornil na to, že žádná země zatím nepřistoupila k zákazu vycestování do postižených oblastí.

 

Právě se děje

Další zprávy