Pokus vězňů o vzpouru začal u svěráku na Pankráci

Martina Machová Radek Nohl Lucie Stuchlíková Martina Machová, Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
18. 10. 2011 18:35
Odsouzení si v dílně na obrábění kovů vyrobili zbraně
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ačkoli úřady drží pevně pod kontrolou informace o chystaném útoku v českých věznicích, s největší pravděpodobností je na stopu přivedla hlášení informátorů.

Aspoň tak to lze zrekonstruovat z kusých informací, které jsou odpovědní úředníci a politici ochotni sdělit.

Ministerstvo spravedlnosti oficiálně říká, že na stopu revolty narazili specialisté zařazení do takzvaného oddělení prevence, což je jakýsi policejní orgán vězeňské služby.

Když pomineme později dementovanou informaci, že na odhalení zapracovali i agenti Bezpečnostní informační služby, právě preventisté vězeňské služby zřejmě získali podnět zevnitř věznice.

Zástupci ministerstva to potvrdit nechtějí, ale ministrův náměstek Daniel Volák místo odpovědi na otázku, jak to začalo, říká: "S ohledem na přijatá bezpečnostní opatření vůči konkrétním osobám to opravdu není možné sdělit, protože by byl ohrožen život příslušníků a spoluvězňů."

Riziko bylo velké, říká ministerstvo

Z oficiálních výroků a získaných informací je zřejmé, že odsouzení si na pracovištích v pankrácké věznici, kde se zpracovávají kovy, udělali několik zbraní. Ty si schovali v dílnách, ale ven už se je nepodařilo pronést. 

Dozorci zbraně v dílnách podle mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové našli.

Praxe v českých věznicích

  • O tom, zda mohou být vězni zařazeni do zaměstnání, rozhoduje speciální komise.
  • V úvahu bere například to, zda byl odsouzený zařazen do režimu s dohledem, dozorem, ostrahou nebo zvýšenou ostrahou.
  • "Komisi tvoří lékař, psycholog i vychovatel. Posuzuje se závažnost trestného činu a to, jak si během výkonu trestu odsouzený plní povinnosti," uvedl mluvčí věznice Vinařice Ivan Suchý.
  • Každá vězněná osoba vracející se do věznice prochází detekčním rámem, důkladnou osobní prohlídkou.
  • "Nebezpečné předměty se do věznice nedostanou," tvrdí mluvčí vazební věznice Praha Ruzyně Pavla Bohatová.

Úřady dále přiznaly, že k zahájení útoku scházely dny, maximálně jeden týden. "Bylo to skutečně reálné riziko," řekl náměstek Volák.

"Přípravu nepokojů se podařilo odhalit hned v jejích prvopočátcích," potvrzuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Útok, proti němuž byli nasazeni policisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, se však podle jeho informací plánoval i v dalších věznicích.  

Potají si vyráběli zbraně

Vyrobit si desítky bodných či sečných zbraní nebylo zřejmě pro vězně nic složitého. S odsouzenými je totiž na pracovišti zpravidla mistr nebo dozorce. Kamery na ně většinou nedohlížejí.

"Šikovnému vězni stačí třicet minut, aby si vyrobil nůž," řekl Aktuálně.cz zdroj obeznámený s praxí v českých věznicích.

Zástupci vězeňské služby připouštějí, že nejen proto je pro ně složitější odhalit, co trestaní v dílnách dělají.

"Přicházejí tam do styku s různými nástroji. Mohou si je upravit, aniž by bylo hned zřejmé, co dělají. Nevnímáme to jako selhání dozorců, spíš je pozitivní, že to odhalili tak brzy," prohlásila Prunerová.

Takovou praxi, kdy si vězni mohou v dílnách vyrobit prakticky cokoliv, chce nyní ministerstvo změnit. Informační opatrnost je však taková, že úřad nechce ani blíže popsat, jak a co v tomto směru udělá.  

Dozorců je málo

Vězeňská služba i poslanci označují za největší problém to, že poměr zaměstnanců věznic a vězňů se rok od roku vychyluje více a více na stranu uvězněných. Ubývá také peněz na provoz vězeňských zařízení. 

Foto: Ludvík Hradilek

"Personální situace dobrá není," uvedla Prunerová.

Podle údajů služby z poloviny října byla naplněnost věznic v průměru asi 113 procent. U dvou zařízení byla kapacita překročena o více než 30 procent

"Bez navýšení rozpočtu je z dlouhodobého hlediska situace ve vězeňství neudržitelná a může docházet k mnohem větším bezpečnostním rizikům," řekla předsedkyně sněmovního podvýboru pro vězeňství Jana Suchá (Věci veřejné).

Podle místopředsedy Výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma z ODS se pak razie ve věznicích jistě objeví i jako téma na jeho nejbližším zasedání. Na tom se bude řešit i financování věznic v příštím roce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy