Nová fakta ke vzpouře vězňů. Berdychův gang to nebyl

Domácí Domácí
18. 10. 2011 15:40
Podle Jiřího Pospíšila si trestanci všechny zbraně vyrobili na pracovišti přímo v káznici
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vůbec poprvé jasně řekl, že za přípravou rozsáhlé vzpoury ve věznicích nestáli členové Berdychova gangu.

"Tato informace se nezakládala na pravdě," uvedl. Přitom ještě v pondělí večer nechtěl spekulace ohledně podílu nechvalně proslulé zločinecké skupiny komentovat a informace nepotvrdil ani nevyvrátil.

Pospíšil zároveň upřesnil, že všechny zbraně si trestanci vyrobili na pracovišti v kovovýrobě v pankrácké věznici.

"Typově šlo o zbraně sečné a bodné, nikoliv střelné, jak mylně zaznělo v některých médiích. Znovu zdůrazňuji, že zbraně byly vyrobeny na pracovišti, nebyly tedy do věznice vneseny zvenčí," řekl.

Pospíšil také popřel, že by se na rozkrytí celé věci podílela Bezpečnostní informační služba. Vzpourám ve věznicích s předstihem zabránila vězeňská služba ve spolupráci s policií.

Oficiální místa zatím nechtěla sdělit ani to, kolik lidí nepokoje připravovalo. Vedle pankrácké věznice se podle ministra měly vzpoury rozšířit do dalších čtyř věznic.

První část se podle televize Prima měla odehrát začátkem října v pankrácké věznici, skupina vězňů ji prý měla podle plánu ovládnout za čtyři minuty. Při razii se u vězňů našly bodné a sečné zbraně. Pospíšil již v pondělí uvedl, že střelné zbraně nalezeny nebyly.

 

Právě se děje

Další zprávy