Podmínka pro bourajícího expolicistu Kadlece neplatí. O vině není pochyb, ale soudce rozsudek opsal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2016 11:39
Městský soud v Praze zrušil podmínku pro bývalého policistu Karla Kadlece. Ten opakovaně boural, soud se ve středu zabýval jeho první nehodou, při níž opilý loni v březnu naboural dvě auta na pražském náměstí Bratří Synků. A rozhodl, že osmiměsíční podmínka, kterou Kadlecovi uložil Obvodní soud pro Prahu 2, neplatí. Soudce městského soudu Vítězslav Kašík řekl, že jeho soud o Kadlecově provinění nepochybuje, podmínku ale musel zrušit kvůli formálním náležitostem rozsudku. Soudci obvodního soudu Jiřímu Horkému vytkl například celé pasáže opsané z jiného rozsudku.
Bývalý policista Karel Kadlec.
Bývalý policista Karel Kadlec. | Foto: ČTK

Praha – Bývalý policista Karel Kadlec si ve středu u odvolacího soudu vyslechl překvapivý verdikt: osmiměsíční podmínka a dvouapůlroční zákaz řízení, s nimiž od obvodního soudu odešel letos v květnu, neplatí.

Kadlec přitom boural opakovaně, Městský soud v Praze se ve středu zabýval jeho první nehodou, při níž opilý loni v březnu naboural dvě auta na pražském náměstí Bratří Synků.

Soudce městského soudu Vítězslav Kašík řekl, že nemá pochyby o důkazech, které svědčí proti Kadlecovi. Trest pro něj ale odmítl potvrdit kvůli tomu, že podřízený soud a jeho soudce Jiří Horký špatně vyhotovili rozsudek.

"Rozsudek například obsahuje pasáže, a to docela obsáhlé pasáže, které se týkají úplně jiného obžalovaného. Jsou tam přetažené protokoly z hlavního líčení. Rozsudek vypadá v podstatě tak, že si samosoudce povídá se svědky. To do rozsudku rozhodně nepatří," prohlásil Kašík. Obvodní soud pro Prahu 2 bude muset kauzu projednat znovu – už potřetí.

Případ se týká nehody z loňského března, kdy Kadlec podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Po nehodě pak při couvání narazil do auta asistenční služby, která na místo přijela. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve loni Kadlece nepotrestal. Odvolací soud však vyhověl stížnosti státního zástupce a případ mu vrátil k novému projednání, kde se rozhodlo o nepravomocném podmíněném trestu.

"V tomto směru důkazy o vině obžalovaného svědčí," řekl Kašík s tím, že nepochybuje, že Kadlec řídil auto ve stavu, kdy pro to nebyl způsobilý.

K soudu přijel tramvají

Sám Kadlec tvrdil, že před nehodou alkohol nepil. Jeho advokát Karel Brückler ve středu při odvolání namítal, že svědci necítili z Kadlecova dechu alkohol. Policisté podle něj také neměli v pořádku přístroj na měření dechu, takže měřil špatně. "Není jednoznačně prokázáno, že v době nehody byl můj klient ve stavu vylučujícím řízení motorových vozidel," řekl Brückler. Rozsudek žádal zrušit a předat k vyřešení přestupkovému orgánu.

Kadlec se nechtěl k rozsudku příliš vyjadřovat. Počkat chce až do nového rozhodnutí soudu. Novinářům řekl, že k soudnímu jednání přijel tramvají. "Už jsem jednou řekl, že dokud soud nerozhodne, tak řídit nebudu. Toho se držím a budu se toho držet i po tomhle rozsudku. Za volantem mě skutečně neuvidíte," řekl Kadlec. Nechystá se ani vyzvednout nový řidičský průkaz, který na něj čeká na pražském magistrátu.

Kadlec má problémy se zákonem i kvůli incidentu z letošního dubna. Čelí obvinění za nabourání 29 aut na pražských Vinohradech. Podle dosavadních výsledků vyšetřování před jízdou kombinoval alkohol s dosud nezjištěnými léky. Hrozí mu až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po druhém incidentu propustil Kadlece ze služebního poměru.

Vyšetřování dalšího Kadlecova incidentu policisté ukončili minulý týden. Poslední nehoda bývalého policisty se stala na křižovatce Korunní a Budečské ulice. Podle policie byl zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, dechovou zkoušku a lékařskou prohlídku však odmítl. O udělení trestu v tomto případě rozhodne pražský magistrát, který nehodu převzal od policistů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy