Stydím se, škodu uhradím, říká policista, který naboural 51 aut. Řidičák nemá

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 15. 4. 2016 10:16
Policista a bývalý vysokoškolský učitel na Policejní akademii Karel Kadlec se poprvé vyjádřil ke své opilecké jízdě po pražských Vinohradech. Dokázal při ní poničit padesát jedna aut, následně odmítl dechovou zkoušku. Dvoumilionovou škodu, kterou způsobil, chce uhradit a policii se omlouvá.
Kadlec říká, že dvoumilionovou škodu uhradí.
Kadlec říká, že dvoumilionovou škodu uhradí. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Neudělal jsem to úmyslně, mrzí mě to. Policista Karel Kadlec poprvé promluvil o opilecké jízdě na pražských Vinohradech, při níž svým jeepem poškodil 51 aut.

Poškozeným vzkázal, že činu lituje. "Dovolil bych si proto zatím jen krátce prohlásit, že nic z toho, co se stalo, jsem neudělal úmyslně. Naopak toho velmi lituji a jako člověk se hluboce stydím," napsal Kadlec Aktuálně.cz v SMS.

Kromě toho, že jeho terénní vůz Jeep Grand Cherokee neměl zaplacené povinné ručení, Kadlec přiznal další prohřešek. "Řidičský průkaz samozřejmě nemám," dodal bývalý učitel na Policejní akademii.

Jelikož škodu způsobil v opilosti, bez povinného ručení a platného řidičského průkazu, je jasné, že s pomocí pojišťovny počítat nemůže a veškerá škoda, zatím odhadovaná na dva miliony, půjde na jeho účet. Kadlec si je toho očividně vědom. 

"Rád bych se omluvil všem poškozeným i celému policejnímu sboru a udělám vše pro to, abych vzniklou škodu uhradil," dodal.

Tu po něm bude chtít Česká kancelář pojistitelů, která následky jeho jízdy uhradí z garančního fondu. Do něj vloni přispěly pojišťovny částkou 250 milionů korun, ty samozřejmě naúčtovaly v pojistném svým klientům. 

"Pokud se nám nepodaří škodu na panu Kadlecovi vymoci, pak ji uhradí řidiči s řádně zaplaceným pojištěním," řekl mluvčí ČKP Aleš Povr s tím, že úspěšnost vymáhání je v podobných případech kolem třiceti procent.

Čeká ho nejspíš vyhazov

I přes svou snahu škodu uhradit to však bude mít Kadlec těžké. Už rok je postaven mimo službu a teď ho s největší pravděpodobností čeká vyhazov od policie, a to dokonce bez nároku na výsluhy. 

"Pokud nám Generální inspekce bezpečnostních sborů potvrdí aktuální podezření o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo," uvedl už dříve ministr vnitra Milan Chovanec.

O své nehodě se Kadlec dál bavit nechtěl. "Bez přítomnosti advokáta se k věci dál nemohu vyjadřovat," dodal.

Advokátní kancelář Karla Brücklera se k případu odmítla jakkoliv vyjádřit. "Pan doktor nebude podávat žádné informace o našich klientech," uvedl koncipient advokátní kanceláře Petr Šupal.

Muž, který nadýchal přes jedno promile alkoholu, naboural na pražských Vinohradech 51 aut a způsobil tím škody odhadem za dva miliony korun. | Video: youtube
 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy