Na 200 lidí demonstrovalo v Praze proti policejním represím

ČTK ČTK
28. 8. 2015 19:45
Organizátoři demonstrace zpochybňují hlavně policejní akci Fénix, při níž policisté stíhají několik lidí kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Kolem dvou stovek převážně levicových aktivistů protestovalo  v podvečer v centru Prahy proti údajným policejním represím vůči krajně levicové scéně.

Účastníci, z nichž někteří nesli červeno-černé anarchistické vlajky a různá hesla, prošli trasu z Jungmannova náměstí přes Národní třídu a Bartolomějskou ulici, v níž je známá policejní služebna, na Václavské náměstí. Doprovázeli je policisté, kteří také zastavovali dopravu.

"Svobodu politickým vězňům", "Nechceme policejní stát", "Stát je terorista" nebo "Dohlížet a trestat? Nasrat!" stálo na transparentech. Účastníci demonstrace taky provolávali hesla "Touhu po svobodě represe nezastaví" nebo "Jiný svět je možný". Cestou je provázeli bubeníci i reprodukovaná hudba z dodávky.

Protest proti akci Fénix

Organizátoři demonstrace zpochybňují hlavně policejní akci Fénix, po níž policisté stíhají několik lidí kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak. Po dubnovém zátahu proti levicovému extremismu obvinila policie celkem šest lidí - tři z přípravy teroristického útoku, dva z nepřekažení trestného činu a jednoho z nedovoleného ozbrojování.

Ačkoli státní zástupce zamítl v červnu stížnosti obviněných proti stíhání, levicoví aktivisté poukazují na podle nich podivnou roli tajných policejních agentů, kteří údajnou teroristickou skupinu infiltrovali.

"Levicoví aktivisté nechtějí za každou cenu házet bomby," zdůraznil v projevu jeden z organizátorů dnešní akce. Pokud se podle něho lidé nepostaví represím policie, za krátký čas mohou "sedět" všichni.

Aktivisté poukazují taky například na vyklizení bývalé usedlosti Cibulka, kdy si policie podle nich přivlastnila pravomoc soudu, na policejní zásahy proti antifašistickým demonstracím a na kauzu útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Volají po kontrole práce policie, po propuštění obviněných z vazby a po veřejném soudu s nimi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy