Měsíc je ve vazbě za útok na dům ministra. Policie nespěchá

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 28. 7. 2015 20:31
Igor Š. je ve vazbě od konce června. Od svého zatčení chce, aby si policie prošla kamerové záběry ze studentské koleje, které mají dokázat, že na místě činu být nemohl. To policie zatím neudělala.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Matej Slávik

Praha - Už měsíc je ve vazbě student ruského původu Igor Š., kterého policie podezírá ze žhářského útoku na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou. Podezřelý je zatím hlavně kvůli pachovým stopám na jedné ze zápalných lahví, které k němu policii po osmi dnech dovedly.

Igor je ve vazbě od 29. června, kdy jej krátce před tím policie zatkla na demonstraci podporující uprchlíky. Klíčový důkaz, který má potvrdit nebo vyvrátit podezření, přitom policie dosud neprošetřila.

Jde o kamerové záběry ze suchdolské koleje, kde bydlí, které mají dokázat, že na místě v době útoku nemohl být. Podle Igorova advokáta Pavla Čižinského si policie už záběry ze suchdolské koleje vyžádala.

Jaký je motiv?

Dvacetiletý Igor Š. se hlásí k anarchistickému hnutí a to hraje pro policii podle Čižinského významnou roli. Účastnil se například dvou solidárních akcí před pankráckou a ruzyňskou věznicí, kde jsou ve vazbě tři anarchisté podezřelí z plánovaného teroristického útoku na vlak.

Podle informací Deníku referendum policie spojuje Igora Š. také se žhářskými útoky takzvané Sítě revolučních buněk. To vše na základě toho, že se účastnil protestní kampaně Antifénix, která se snaží čelit policejní represi vůči anarchistům.

Obvinění mladého studenta doprovázejí pochyby. Na zápalné lahvi se nenašla DNA obviněného a podle jeho advokáta nemá mladík ani motiv. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy staré osm dní a to, že je Igor Š. anarchista.

Další informace k případu nejsou známy. Státní zástupce Ladislav Malovec, který případ dozoruje, se ke kauze odmítl vyjádřit. "Z důvodu šetření jsem dal zákaz o této kauze informovat, ruší nám to vyšetřování," řekl Aktuálně.cz.

Podezřelých je více

Igor Š. ale není jediným podezřelým v případu. Druhým z možných pachatelů má být podle Deníku Referendum muž z Pelhřimova, který je v současné době hospitalizován v Bohnicích a měl ministrovi Stropnickému posílat výhružné dopisy. Další má pak být z Ligy anonymních občanů.

K útoku čtyřmi zápalnými lahvemi na dům v Praze, v němž ministr žije, došlo na začátku června. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stadiu pokusu. Podle informací Práva lahve dopadly na terasu domu a nevybuchly s plnou intenzitou, plameny se tak podařilo po několika minutách uhasit.

 

Právě se děje

Další zprávy