Téměř 17 tisíc nakažených. V Česku opět padl rekord, riziko je na nejvyšším stupni

Přenos skončil
Ve středu přibylo v Česku 16 939 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od začátku epidemie. Index rizika zůstává na 80 bodech. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti. Nemocnice nesmí podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Varianta nového typu koronaviru, která byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii, se v Česku zatím neobjevila. Sdělila to vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Nakažlivější mutace se už prokázala například v Německu nebo ve Francii, ale také v USA, Japonsku a Spojených arabských emirátech. Podle studií ale nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

Výběr nejdůležitějších událostí: 

Ve středu přibylo v Česku 16 939 potvrzených případů koronavirunejvíce od začátku epidemie. Druhý den po sobě tak bylo překonáno dosavadní denní maximum.

Pozitivních bylo téměř 52 procent testů, což je rovněž rekordní podíl. 

Nemocnice nesmí podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. 

06:53

Vážení čtenáři, naše on-line reportáž tímto končí. Děkujeme vám za pozornost. Situaci kolem pandemie v Česku i ve světě můžete sledovat v novém on-line přenosu.

22:53

Jeden ze dvou republikánských kandidátů v senátních volbách v americkém státě Georgie je krátce před důležitým druhým kolem hlasování v karanténě. Volební tým Davida Perduea dnes oznámil, že obhajující senátor byl v kontaktu s nakaženým koronavirem.

22:53

Stodolní ulice v Ostravě 31. prosince večer ničím nepřipomínala proslulé centrum zábavy. Ulice byla prakticky prázdná, výlohy většiny z desítek podniků byly tmavé. Pouze dva bary nabízely prodej nápojů z okýnek, ale před 21:00 zavřely i ty. Kromě toho byly byly v ulici otevřeny tři provozovny s občerstvením, které nově nabízejí i rozvozy jídel, zákazníky z ulice ale večer neměly.

22:52

 V Ústí nad Labem dnes odpalovali lidé zábavní pyrotechniku od dopoledne. Ve 21:00, kdy začíná platit zákaz nočního vycházení, ale petardy téměř utichly. Zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný řekl, že strážníci budou během noci hlídat vládou nařízená opatření, která mají pomoci zamezit šíření koronaviru.

21:22

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes večer v projevu ke krajanům slíbil vyvarovat se "neospravedlnitelné pomalosti" při očkování proti covinu-19 v situaci, kdy podle stanice BFMTV již začíná zaznívat kritika na toto téma. Ocenil také všechny Francouze, kteří "podrželi naši zemi v této zkoušce", jakou představuje neslábnoucí pandemie koronaviru, zůstávající na pořadu dne i v novém roce.

20:11

Británie ve čtvrtek hlásí rekordní počet 55 892 nových případů koronavirové infekce a 964 dalších souvisejících úmrtí. Francie potvrdila 19 927 nově nakažených, což je méně než ve středu. Vyplývá to z údajů ministerstev zdravotnictví obou zemí.

19:55

Silvestr v Brně se v podvečer nesl v poklidném duchu. Centrum Brna se téměř vylidnilo, v ulicích či na náměstích se míjeli v podstatě jen jednotlivci či dvojice. Někdy zdáli zaznívaly petardy. Také záchranné složky nemusely v souvislosti s oslavami do 19:00 řešit nic mimořádného, sdělili jejich mluvčí.

19:10

Policie v americkém státu Wisconsin vyšetřuje případ, kdy zaměstnanec nemocnice úmyslně zničil 57 ampulek vakcíny proti koronaviru od firmy Moderna. Podle internetových stránek USA Today by takové množství stačilo k naočkování více než 500 lidí.

18:55

Očkování pacientů v Ostravě.

18:54

Na JIP Bulovky je k dnešku 115 pacientů.

18:25

Všichni lidé, kteří přicestují do Norska, se budou muset od soboty podrobit testu na koronavirus, a to nejpozději 24 hodin po příjezdu. Informovala o tom dnes podle agentury DPA norská vláda.

17:16

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) potvrdila, že německá firma BioNTech požádala o povolení k aplikaci šesti dávek jí vyvinuté očkovací látky proti covidu-19 z jedné ampule. Zatím unijní léková agentura schválila použití pěti dávek na ampuli, ale například nemocnice v České republice mohou už od středy díky rozhodnutí českého ministerstva zdravotnictví očkovat z jedné ampule vakcíny od firem Pfizer a BioNTech šest lidí namísto pěti.

16:46

Do boje proti koronavirové pandemii bylo v Česku nasazeno už téměř 15 000 vojáků. Pomáhali v sociálních a zdravotnických zařízeních, při hlídání hranic, s přípravou systému Chytré karantény nebo při stavbě záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. Podíleli se i na zabezpečení podzimních voleb. Řekla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

16:33

Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek v novoročním projevu uvedl, že Čína již překonala dopady pandemie a druhou vlnu epidemie koronaviru má zcela pod kontrolou, píše agentura Kjódó. V desetiminutovém projevu prezident také pochválil občany, jak skvěle zvládli boj s koronavirem, a jmenoval všechny složky zapojené do bojů v první linii. Čína je zemí, odkud se podle dosavadních poznatků začala nákaza koncem minulého roku šířit.

16:15

Očkování ve středočeských domovech pro seniory zajistí mobilní týmy. Očkování personálu by mohlo začít po 10. lednu, v dalších týdnech bude následovat vakcinace klientů. "Momentálně ve spolupráci s odborem sociálních věcí zjišťujeme situaci, co se týká zájmu personálu v domovech seniorů," řekl ve čtvrtek středočeský krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:23

Maďarsko vakcíny proti koronaviru nakoupí prostřednictvím Evropské unie nebo přímo z Číny, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters Gergely Gulyás, šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána. Rusko podle něho nemá dostatečné výrobní kapacity očkovacího přípravku Sputnik V, o jehož nasazení Maďarsko uvažovalo.

14:43

Plzeňská fakultní nemocnice dnes začala očkovat vakcínou proti koronaviru. Dostalo ji zatím prvních 15 zdravotníků, kteří pracují v nemocnici na specializovaných covidových pracovištích. 

S očkováním se bude pokračovat v pondělí. Očkovat se už bude na několika místech v nemocnici v lochotínském i v borském areálu. FN jako první v kraji dostala ve středu jedno plato se 195 ampulemi vakcíny, z každé se dá použít až šest očkovacích dávek. Do 7. ledna, kdy by měla do kraje přijít další zásilka vakcíny, nemocnice použije všechny dávky, které má nyní k dispozici.

14:42

V Pardubickém kraji vzrostl za den index v protiepidemickém systému PES o pět bodů na 85. Kraj zůstává v pátém, nejvyšším stupni. Pardubický kraj je v nejvyšším stupni už potřetí. Dosud nejvíc bodů dosáhl 24. prosince, kdy vykázal skóre rovněž dnešních 85 bodů. Stejnou hodnotu dnes má také Pardubicko. Na Chrudimsku stouplo skóre o pět bodů na 78. Svitavsko i Orlickoústecko mají 86 bodů, o deset víc než o den dřív.

14:38

Omezení kvůli šíření koronaviru přerušila dnes na šumavském Špičáku více než sedmdesátiletou tradici silvestrovského večerního sjíždění nejprudší sjezdovky v České republice Šance na lyžích. Lyžaři a členové horské služby svah sjíždějí poslední den v roce od roku 1948, kdy byla na Šumavě založena horská služba. Tradice se na několik let přerušila jen za komunistického režimu v 50. letech, později akce nebyla jen několikrát kvůli nedostatku sněhu. V posledních letech, pokud není dost sněhu, lyžaři a horští záchranáři svah scházejí s pochodněmi pěšky. 

14:05

Varianta nového typu koronaviru, která byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii, se v Česku zatím neobjevila. Sdělila to vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Nakažlivější mutace se už prokázala například v Německu nebo ve Francii, ale také v USA, Japonsku a Spojených arabských emirátech. Podle studií ale nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

14:04

Vakcínou proti covidu-19 od společnosti Pfizer Izrael za uplynulý den naočkoval 150 600 lidí. Druhý den po sobě tak překonal vládní cíl očkovat alespoň 150 tisíc osob denně. Vakcinační kampaň zhruba devítimilionová země zahájila 19. prosince. Dosud první dávku dostalo bezmála 800.000 lidí. První dávky jiné vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula americká firma Moderna, by měl Izrael obdržet nejpozději do března

14:02

V benešovské nemocnici dnes začalo očkování proti koronaviru, jde o první místo ve Středočeském kraji. Vakcínu dostali nejdřív zdravotníci z oddělení ARO. V sobotu začne očkování v Kolíně. Středočeský kraj má zatím celkem k dispozici 195 lahviček vakcíny, z každé z nich lze získat až šest dávek. Dnes dopoledne na očkování v Benešově přišly téměř dvě desítky zdravotníků z nemocnice a záchranné služby.

12:43

Aktuální stav v Česku podle protiepidemického systému (PES) 31. prosince.

Aktuální zbarvení mapy dle protiepidemického systému PES ve čtvrtek 31. prosince 2020
Aktuální zbarvení mapy dle protiepidemického systému PES ve čtvrtek 31. prosince 2020 | Foto: www.covdata.cz
11:47

Slovensko zaznamenalo ve středu 6315 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie. Celkem se v zemi s 5,5 miliony obyvatel nakazilo 179 543 lidí. 

11:44

Ve středu přibylo v Karlovarském kraji rekordních 488 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíc od začátku epidemie a téměř dvakrát tolik než v úterý. Nejvíc nákaz za den dosud laboratoře v kraji potvrdily 3. listopadu, a to 384. Index protiepidemického systému PES stoupl na hodnotu 81, což odpovídá pátému, nejhoršímu stupni pohotovosti. 

11:42

Návštěvnost pražské zoo letos kvůli epidemii klesla o 42 procent. Letos do ní zavítalo zhruba 852 tisíc návštěvníků, což je o přibližně 605 tisíc méně než loni. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztráta je asi 90 milionů korun.

11:41

Českobudějovická nemocnice zatím dál dělá i odložitelné zákroky. Do dnešního rána nedostala oficiální cestou žádné nařízení o zastavení této činnosti. Ministerstvo zdravotnictví přitom ve středu uvedlo, že by nemocnice s ohledem na rostoucí počet pacientů hospitalizovaných s koronavirem měly zastavit příjem k plánované péči, kterou lze odložit. "Dnes ráno opatření nebylo na webu ministerstva a ani na koronavirovm webu a ani k nám nedoputovalo žádnou jinou oficiální cestou. Jediné, co máme, je mediální výstup ze včerejšího dne. A my určitě nemůžeme řídit nemocnici na základě novinových útržků nebo opatření vydaných se zpětnou platností," řekl ČTK ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

11:05 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 27 747 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. Celkem tak země se 146 miliony obyvatel eviduje přes 3,1 milionu infikovaných

11:02

V Plzeňském kraji pokračuje denní nárůst zjištěných případů koronaviru. Ve středu testy potvrdily nákazu u 683 lidí, což je největší denní přírůstek od začátku listopadu. Index protiepidemického systému PES se po čtyřech dnech na hodnotě 71 zvýšil na 76, což už odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni.

11:01

V Olomouckém kraji přibylo ve středu 940 potvrzených nákaz novým koronavirem, kterých bylo ve srovnání s úterkem o 279 méně a oproti minulé středě o 189 méně. Krajský index v protiepidemickém systému PES dnes vzrostl o čtyři body na 80. Odpovídá to pátému, tedy nejvyššímu stupni. 

11:00

Na Vysočině přibylo za 24 hodin do středečního večera 651 nově potvrzených nákaz covidem-19, víc než v předchozích dnech. Pět nakažených lidí ve středu zemřelo. Nemocných s covidem-19 je teď 4184 obyvatel kraje. Podle protiepidemického systému ČR (PES) dnes index na Vysočině stoupl o devět na 80 bodů. 

10:59

V okrese Rakovník dosáhl index PES maximální hodnoty 100, ve středních Čechách přibylo ve středu 2355 nakažených covidem, mírně méně než v úterý, kdy byl rekordní přírůstek za celou dobu pandemie: podle dnes aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví přibylo 2376 nakažených. 

10:59

Rovněž se dnes začalo očkovat v Pardubické nemocnici, 195 ampulí tam vyjde pro 588 zdravotníků. Další dodávky vakcíny přijdou do kraje v lednu. 

10:58

Jihočeský kraj dnes zahájil očkování proti covidu-19. Kraj ve středu obdržel prvních 975 dávek vakcíny, které v této fázi dostanou zdravotníci. Prvním očkovaným se symbolicky stal emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. První várka směřuje do krajských nemocnic. Českobudějovická nemocnice obdrží 375 dávek, každá zbývající okresní nemocnice pak 100 dávek vakcíny. Pokračovat s očkováním se ve všech nemocnicích má 4. ledna.

10:30

Poláci i Italové letos budou kvůli koronavirovým omezením slavit příchod nového roku mnohem skromněji než v předchozích letech. Průzkumy ukázaly, že v obou zemích se chystají lidé na oslavy vynaložit asi o třetinu méně peněz než loni. Více než dvě třetiny polských respondentů sdělily, že poslední noc roku stráví doma se svými nejbližšími. Jen zhruba čtvrtina chystá bujařejší oslavy, zatímco loni to bylo 70 procent. V Itálii jsou uzavřené bary a restaurace a platí i zákaz nočního vycházení. Na 94 procent respondentů uvedlo, že budou slavit doma s méně než čtyřmi dalšími lidmi, jen šest procent hodlá slavit s větší skupinou přátel.

10:03

Japonské hlavní město Tokio za dnešek ohlásilo více než tisíc nových případů koronavirové nákazy a překonalo tak dosavadní rekord ze soboty, kdy přibylo 949 případů. Vláda zvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby zastavila zrychlující se epidemii nemoci covid-19. V zemi se prokázalo i šest případů britské mutace koronaviru. Našla se u lidí, kteří do země přiletěli z Británie a ze Spojených arabských emirátů.

09:50

Také nakažených v Libereckém kraji dál přibývá, ve středu jich testy odhalily dalších 643. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich je o 21 méně než před týdnem. V protiepidemickém systému PES se ale kraj posunul o pět bodů na 80, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni rizika.

09:49

V Praze má onemocnění covidem-19 aktuálně potvrzené 13 522 lidí, což je nejvíc za dobu epidemie. Ve středu přibylo 1879 potvrzených případů, což je druhý nejvyšší údaj od začátku epidemie. Více případů bylo v úterý, kdy jich testy odhalily 2000. Index rizika se v hlavním městě zvýšil o devět bodů na 85. V nejvyšším, pátém stupni je tak druhý den. 

09:47

V Jihomoravském kraji přibylo za středu 27 hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19, v nemocnicích je dohromady 593 lidí nakažených koronavirem. Hygienici zaznamenali za posledních 24 hodin 1673 nových případů. Je to nejvyšší nárůst od začátku prosince.

09:45

V Ústeckém kraji je index rizika nákazy novým typem koronaviru druhým dnem na pátém stupni, má 76 bodů. Případů přibylo 896, což je o 124 více než před týdnem a zároveň o 282 méně než za úterý. S očkováním v kraji se začalo ve středu, první dostávají vakcínu zdravotníci.

09:45

Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji druhý den po sobě stoupl, dnes o pět bodů na 89 ze sta. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. 

09:44

Ve Zlínském kraji opět přibylo potvrzených případů koronaviru, ve středu jich bylo 1066, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku listopadu. Případů výrazně přibylo již v úterý, kdy bylo 1049 nově nakažených, minulou středu jich bylo 878. Skóre v protiepidemickém systému PES vzrostlo v kraji na 84 bodů, což znamená pátý, nejvyšší stupeň.

09:42

V Olomouckém kraji přibylo ve středu 940 potvrzených nákaz novým koronavirem, kterých bylo ve srovnání s úterým o 279 méně a oproti minulé středě o 189 méně. Krajský index v protiepidemickém systému PES dnes vzrostl o čtyři body na 80. Odpovídá to pátému, tedy nejvyššímu stupni. 

09:42

Index protiepidemického systému PES v Moravskoslezském kraji vzrostl o deset bodů na 89. Krajské skóre je aktuálně o devět bodů vyšší než republikový průměr. Spolu s Královéhradeckým krajem je na tom region nejhůř. 

09:40

U zdravotníka v Kalifornii se prokázala nákaza koronavirem více než týden poté, co obdržel první dávku vakcíny od americké farmaceutické společnosti Pfizer. Informoval o tom lokální kanál televize ABC News. Podle odborníka na infekční choroby a výrobce vakcíny však tělo potřebuje na vytvoření ochrany více času, píše agentura Reuters.

Vakcína Pfizeru poskytuje podle výrobce částečnou ochranu před covidem-19 přibližně do deseti dnů od podání první dávky. Imunita se pak výrazně znásobí po podání druhé injekce s vakcínou, právě proto se očkování podává ve dvou dávkách. "Jednotlivci mohli onemocnět před nebo těsně po vakcinaci," stojí v prohlášení Pfizeru.

09:25

ČR je podle počtu nákaz na 14 dní čtvrtá nejhorší v EU. Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za 14 dní je nyní situace nejhorší v Litvě, kde mají přes 1 300 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve Slovinsku a Nizozemsku je toto číslo přes 900, Česko je s 875 případy na 100 tisíc obyvatel čtvrtá. Nejvíce mrtvých na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Bulharsko a Maďarsko, ČR je v první desítce.

09:13

Armáda ČR podpořila očkování proti covidu. 

08:52

V pražské tržnici SAPA se prodávala pyrotechnika i přes zákaz. Kontroloři České obchodní inspekce ve spolupráci s policií ve středu navíc v kamenné prodejně odhalili pyrotechniku s množstvím výbušných látek přesahujících 350 kilogramů, podle zákona o pyrotechnice tam může být nejvýš 80 kilogramů.

08:34

V nemocnicích je s covidem-19 téměř 5 900 pacientů, což je zhruba o 200 více než ve středu. V těžkém stavu je 845 z nich. S nákazou dosud zemřelo 11 580 lidí. 

08:33

Ve středu přibylo v Česku 16 939 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od začátku epidemie. Druhý den po sobě tak bylo překonáno dosavadní denní maximum. Pozitivních bylo téměř 52 procent testů, což je rovněž rekordní podíl. 

08:05

Česko dnes oslaví příchod nového roku. Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se nebudou konat tradiční venkovní oslavy. Lidé se budou muset přizpůsobit nočnímu zákazu vycházení (od 21 hodin), i na Silvestra zůstanou uzavřeny restaurace. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) lidi vyzval, aby byli zodpovědní a tradiční oslavy s ohledem na rostoucí počet nakažených omezili.

08:03

Celosvětový počet mrtvých s covidem-19 překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,8 milionu. Za posledních deset dní se zvýšil o 100 tisíc.

Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde podle JHU zemřelo s covidem-19 přes 342 tisíc. Následují Brazílie (bezmála 194 tisíc mrtvých) a Indie (bezmála 149 tisíc). Z Evropy je na tom co do počtu mrtvých nejhůře Itálie (přes 73 tisíc), Británie (přes 72 tisíc) a Francie (přes 64 tisíc). V Česku s nemocí covid-19 dosud zemřelo 11 429 lidí.

07:43

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo ze středeční 1,0 na 1,19. Pokud je pod jedničkou, znamená to, že epidemie zpomaluje. Pod tuto hranici sice kleslo o vánočních svátcích, epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula ale upozorňoval, že by se tím "neopájel". Na testy chodilo výrazně méně lidí než předtím a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

Roste i počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Ve středu to bylo zhruba 1006 případů, dnes 1087. Zhoršuje se i podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných.

07:22

Potenciálně nakažlivější mutaci koronaviru, která se rychle rozšířila v Anglii, už detekovali také v nejlidnatějším americkém státě Kalifornie. Den poté, co první výskyt v USA oznámil stát Colorado, o tom informoval kalifornský guvernér Gavin Newsom. Jeho stát v posledních dnech hlásí rekordní statistiky o epidemii covidu-19 a systém zdravotní péče je zde na pokraji svých možností.

07:05

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává na 80 bodech. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. Od středy se ale zhoršily všechny ukazatele, podle nichž se rizikové skóre počítá. Na pátém stupni pohotovosti je už index ve všech krajích Česka.

Rizikové skóre vzrostlo téměř v každém regionu země, pouze v Ústeckém kraji zůstalo na 76 bodech, což je spodní hranice pátého stupně. Stejnou hodnotu má index také v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace je v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, kde je skóre na 89 bodech.

22:09

Čínská vakcína od společnosti Sinopharm dosáhla v třetí fázi klinických testů účinnosti 79 procent. Uvedl to ve středu výrobce vakcíny, který požádal o registraci u čínských zdravotnických úřadů, napsala agentura AFP. Zahraniční odborníci ale kritizují čínské firmy za to, že nezveřejňují dostatek údajů z klinických testů. Detailnější informace chybí například o vedlejších účincích. Čína chce do čínského nového roku, který letos připadá na 21. února, naočkovat alespoň 50 milionů lidí.

21:02

Švýcarská policie ve středu uvedla, že vyšetřuje 12 případů, kdy britští turisté nerespektovali nařízení podstoupit kvůli nově odhalené variantě koronaviru karanténu. Má se za to, že z povinné izolace ve Švýcarsku uprchly stovky Britů, píše agentura Reuters. Švýcarská vláda 21. prosince nařídila lidem, kteří přicestovali z Británie a Jihoafrické republiky 14. prosince a později, aby podstoupili desetidenní karanténu.

20:39

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu uvedla, že potřebuje další údaje pro podmínečnou registraci vakcíny společnosti AstraZeneca. Poslední sadu dat EMA dostala od výrobce 21. prosince. Společnost AstraZeneca uvedla, že průběžně poskytuje agentuře všechna data získaná z klinických testů. EMA očekává další data v prvním čtvrtletí příštího roku. Vakcínu od této společnosti ve středu jako první země schválila Velká Británie.

19:58

Letošní rok mimo jiné ukázal to, že se Češi dokážou semknout a spolupracovat napříč obory, říká ředitel Sociologického ústavu Akademie věd ČR Tomáš Kostelecký:

19:24

V Řecku se pandemie promítá do designu tradičních novoročních koláčů Vasilopita. Soluňští cukráři vítají nový rok, v němž už podle nich pro virus není místo.

Foto: Reuters
18:49

Britská vláda oznámila, že v situaci, kdy se v Anglii rychle šíří nová varianta koronaviru, se větší část této země Spojeného království posune do nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému. Podle nejpřísnějšího čtvrtého stupně, který platí již v Londýně a v jihovýchodní Anglii, se bude od dnešní půlnoci řídit život také v rozsáhlých oblastech ve středu, na severu a jihozápadě země včetně Manchesteru a Birminghamu, informuje agentura AP.

18:18

Itálie za uplynulý den zaznamenala 575 úmrtí s koronavirem. O den dříve to bylo 659. Nově nakažených za poslední den přibylo 16 202, předchozí denní bilance přitom činila 11 212. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Premiér Giuseppe Conte ve středu vyjádřil naději, že vakcinace milionů obyvatel výrazně zpomalí šíření nákazy již koncem jara, informovala agentura Reuters.

17:57

Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem v čínském městě Wu-chanu, je zřejmě mnohem vyšší, než uvádějí čínské zdravotnické statistiky. Podle studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by infikovaných mohlo být až desetkrát více, napsala ve středu agentura AFP. Wu-chan byl prvním městem na světě, kde bylo počátkem roku zaznamenáno velké ohnisko nového koronaviru.

17:41

Nemocnice nesmí podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Poskytovatelé následné a dlouhodobé péče mají podle opatření uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek překládat na oddělení následné péče. Podobné nařízení dopadlo na zdravotnická zařízení už na jaře, omezit péči měla znovu od 22. prosince.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že růst počtu hospitalizovaných považuje za závažnější problém než růst počtu nakažených. V úterý se v nemocnicích léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc. Z 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu. Od 26. prosince jich přibylo přes 1000.

17:30

Vakcíny proti covidu pro Středočeský kraj byly před 16:00 doručeny do benešovské nemocnice. "Ve čtvrtek začneme očkovat v Benešově," řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). První vakcíny dostanou podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) zdravotníci z oddělení ARO, z příjmu pacientů s covidem a ze záchranné služby. V dodávce je 975 očkovacích dávek.

16:59

Kvůli koronaviru je v izolaci nebo v karanténě na 500 profesionálních hasičů, téměř pět procent ze zhruba 11 000 příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru (HZS) v ČR. I když kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru jsou uzavřené restaurace, platí noční zákaz vycházení a lidé z různých domácností se nesmějí ve větší míře scházet, hasiči nespoléhají na to, že se silvestrovská noc a novoroční oslavy obejdou zcela bez incidentů. I přes snížené stavy jsou připraveni zasáhnout v případě potřeby jako jiné roky, řekl Rudolf Kramář z generálního ředitelství HZS.

16:35

Zlínský kraj by měl v lednu získat 10 000 a v únoru dalších 15 000 vakcín proti covidu-19. V tiskové zprávě hejtmanství to uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Do kraje ve středu přišla první várka vakcín, 975 dávek je uloženo ve zlínské nemocnici. V nemocnicích v kraji se začne očkovat v pondělí 4. ledna.

16:28

Možnost nechat se bezplatně testovat na covid-19 antigenními testy bude pokračovat i po 15. lednu příštího roku. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Přesné počty testů, které byly od 16. prosince provedeny, ministerstvo ani Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nesdělily. Podle Peterové jich byly statisíce a pozitivních z nich byly zhruba čtyři procenta.

O testování byl zejména před Vánocemi velký zájem. Volné termíny podle rezervačního webu do konce roku většinou nejsou. Objevují se jednotlivé, pokud se někdo na poslední chvíli odhlásí.

15:41

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vyzývá občany, aby omezili novoroční oslavy a zamezili tak dalšímu šíření covidu-19.

15:33

Probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín žádá veřejnost, aby půlnoční mši v noci ze silvestra na Nový rok ve Staré Boleslavi sledovala prostřednictvím živého přenosu na internetu. V noci bude platit zákaz vycházení, mši bude sloužit kardinál Dominik Duka, řekl ve středu Bulín.

Živý přenos z půlnoční mše mohou lidé podle Bulína sledovat na webu www.staraboleslav.com. "Nechoďte do Staré Boleslavi, protože je zákaz vycházení a dostanete se do maléru. Sedněte si v teple doma před televizi nebo před počítač a sledujte mši pomocí přenosu. Dokonce budete v první řadě," řekl Bulín.

15:31

Mezi prioritními skupinami pro očkování proti koronaviru budou všichni učitelé, i ti z mateřských a speciálních škol. Po středečním jednání zástupců ministerstev školství a zdravotnictví to uvedla mluvčí školství Aneta Lednová. Úpravu strategie, která určuje pravidla očkování proti koronaviru, žádal ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj v dokumentu byli opomenuti pracovníci mateřských a speciálních škol. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že se jednání  týkalo změn v opatřeních protiepidemického systému.

15:11

Osm vojáků pomáhá od středy s následky epidemie koronaviru v domově seniorů v Českých Velenicích. Pozitivní test na covid-19 tam mělo 50 procent personálu, který se přímo stará o klienty, a přes polovinu samotných klientů. Domov zakázal od 21. prosince návštěvy, ten den tam zaznamenal první pozitivní test. Řekla to vedoucí velenického domova seniorů Kamila Večeřová.

15:05

Očkování vakcínou společnosti Pfizer začne v Pardubické nemocnici ve čtvrtek. Nemocnice ve středu převzala 195 ampulí vakcíny s 1170 dávkami. Dvoufázovou vakcinaci absolvuje 585 zdravotníků. Řekla to mluvčí společnost Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

15:04

První dodávka vakcín proti novému typu koronaviru by měla do Olomouckého kraje dorazit dnes. Pokud se tak stane, začne ve čtvrtek očkování zdravotnického personálu Fakultní nemocnice Olomouc. Na dotaz ČTK to řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

14:53

Také do Karlovarského kraje dorazila dnes odpoledne první dodávka vakcín proti koronaviru. Zásilku převzala karlovarská nemocnice. Očkování vakcínou by v kraji mělo začít od pondělí 4. ledna, informovala ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

14:43

Do Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně dnes před polednem již dorazila první zásilka vakcín proti covidu-19. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Vakcíny budou ve zlínské nemocnici uloženy do pondělí 4. ledna, kdy by očkování proti koronaviru v nemocnicích v kraji mělo začít.

14:32

V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. 

13:43

Souhrn toho nejdůležitějšího:

 • Epidemie v Česku opět zrychluje, zhoršuje se reprodukční číslo. Index rizika epidemie je v pátém, tedy nejvyšším stupni.
 • V úterý testy odhalily doposud nejvíc případů nákazy, a to 16 329.
  Počet hospitalizovaných pacientů s covidem v úterý překročil 5700, což je nejvíc za poslední měsíc.
 • Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19, putovat dnes mají i do krajů.
 • V polovině ledna by měl být spuštěn systém rezervací na očkování.
 • Česká strategie počítá s tím, že v lednu by vakcínou od firem Pfizer a BioNTech mělo být očkováno asi 139 000 Čechů a od firmy Moderna asi 40 000.
13:40

Česká strategie počítá s tím, že už v lednu bude dostupná i vakcína od společnosti Moderna, kterou má Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schvalovat 6. ledna. V lednu by tak vakcínou od firem Pfizer a BioNTech mělo být očkováno asi 139 000 Čechů a od firmy Moderna asi 40 000.

13:36

V polovině ledna by měl být spuštěn systém rezervací na očkování.

Pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování spolu s kraji chystá Ministerstvo zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény. Hotový má být 5. ledna. Registrační a rezervační systém, přes který se na očkování bude moci objednat veřejnost, bude spuštěn v polovině ledna. Podle dřívějších informací bude třeba se přihlásit přes internet. Jestli bude možná i jiná forma, zatím jasné není.

"Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích," napsal tým Chytré karantény. Rezervační systém by měl podle dřívějších informací sám vyhodnotit, jestli je přihlášený senior nebo vážně chronicky nemocný a přiřadit mu prioritu.

11:54

V Německu dostalo během prvních tří dní očkování vakcínu proti covidu-19 více než 60 000 lidí. 

V průměru se tak očkuje 20 000 lidí denně, většinou seniorů. Do konce roku chtějí úřady distribuovat po celém Německu až 1,3 milionu dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Debata se nyní vede o tom, zda si Němci zajistili dostatek dávek vakcíny, i o tom, jak postupovat ve vztahu k lidem, kteří se očkovat odmítnou.

Nyní očkují především mobilní týmy, které navštěvují domovy pro seniory. Připravená velká očkovací centra zatím vzhledem k nízkému počtu dávek vakcíny, které jsou k dispozici, otevřená nejsou. O jejich provozu budou rozhodovat spolkové země.

11:15

Současná čísla ještě nejsou důsledkem návštěv o Vánocích.

Růst počtu nakažených byl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očekávatelný, čísla přes svátky neodpovídala realitě, protože se méně testovalo a lidé byli doma. Rozhodující bude první lednový týden, uvedl ve vyjádření pro ČTK. 

"Za daleko závažnější považuji to, že roste počet hospitalizovaných. Velmi pečlivě proto sledujeme zejména kapacitu nemocnic a obsazenost lůžek. Rozhodující bude první týden v lednu," uvedl Blatný.

"Znovu bych chtěl na všechny apelovat, aby nepodceňovali riziko nákazy. I s ohledem na plnící se nemocnice prosím všechny, aby dodržovali opatření a aby omezili sociální kontakty na co nejnižší možnou míru," dodal ministr.

Hlavní hygienička a náměstkyně ministra Jarmila Rážová v České televizi uvedla, že současná čísla nejsou ještě důsledkem návštěv o Vánocích. Podle ní se v současné situaci odráží chování lidí zhruba před dvěma týdny.

Foto: ČTK
11:04

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že do Česka dorazilo 19 500 dávek vakcíny proti covidu-19. Pražské nemocnice už ji mají, během dne bude rozvezena do krajů.

10:33

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19, putovat dnes mají i do krajů. Dostala je už například Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

10:29

Česká republika je v počtu nakažených na obyvatele v rámci Evropské unie druhou nejpostiženější zemí, hůře je na tom jen Lucembursko. Na světě je čtvrtou nejpostiženější zemí v počtu nakažených na obyvatele. Celkový počet nakažených je větší než v ČR v EU jen v šesti zemích, ve světě ČR patří 21. místo.

09:45

Jihočeský kraj převezme dnes první várku vakcín proti nemoci covid-19. První očkování plánuje kraj 31. prosince, pokračovat v něm bude 4. ledna. Jako první se bude očkovat emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.

09:16

Nejhorší epidemická situace je v Královéhradeckém kraji, kde skóre protiepidemického systému PES stouplo za den o devět na 84 bodů ze sta.

08:29

Počet potvrzených případů koronaviru od začátku epidemie v Česku přesáhl 700 000. Aktuálně má nákazu přes 105 000 lidí, což je nejvíc od 8. listopadu.

08:21

Souhrn důležitých událostí:

 • Epidemie v Česku opět zrychluje, zhoršuje se reprodukční číslo.
 • V úterý testy odhalily doposud nejvíc případů nákazy, a to 16 329.
 • Počet hospitalizovaných pacientů s covidem v úterý překročil 5700, což je nejvíc za poslední měsíc.
 • Index rizika epidemie je v pátém, tedy nejvyšším stupni.
 • Podle vědců nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty.
 • Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19, putovat dnes mají i do krajů. 
08:18

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem v úterý překročil 5700, což je nejvíc za poslední měsíc. Ve vážném stavu je více než 800 pacientů.

08:17

V úterý testy v Česku odhalily 16 329 případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíc. Rekordní je také podíl pozitivních případů, činí 48,5 procenta.

07:29

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup ze zahraničních rizikových oblastí včetně České republiky. Od čtvrtka bude pro nově příchozí povinná nejen dosavadní domácí karanténa, ale také test na koronavirus. Podle agentury DPA o tom informovalo saské ministerstvo zdravotnictví. Spolková země hraničící s Českem momentálně představuje ohnisko nákazy v celém Německu.

Lidé z rizikových oblastí, kam kromě ČR spadá mimo jiné i Polsko, se při vstupu do Saska budou moci prokázat nanejvýš 24 hodin starým negativním testem na koronavirus. Absolvovat test bude možné již při vstupu do Saska či poté v samotné zemi, a to nejpozději do 48 hodin od překročení hranice. Náklady ponesou sami testovaní.

Pendleři dojíždějící do Saska ze sousedních zemí za prací či studiem se budou muset pravidelně a na vlastní náklady testovat nejméně dvakrát týdně. Toto opatření má platit od 11. ledna.

07:27

Nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty. Vyplývá to ze závěrů porovnávací studie anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE).

Vědci v rámci studie porovnávali 1769 lidí nakažených novou variantou koronaviru se stejným počtem osob s takzvaným "divokým typem" viru. V obou skupinách byla shodným poměrem zastoupena pohlaví, věkové skupiny i místo bydliště infikovaných.

Ze 42 případů hospitalizace se 16 lidí nakazilo novou mutací koronaviru, zatímco 26 lidí infikoval "divoký typ", uvádí studie. Po nákaze novou variantou zemřelo 12 lidí v porovnání s desíti zemřelými s původním typem koronaviru.

"Předběžné výsledky studie neshledaly mezi porovnávanými případy nákazy novou variantou koronaviru a divokým typem žádný statisticky významný rozdíl v hospitalizacích a smrtnosti do 28 dnů od infikování," konstatuje studie.

očkování, Velká Británie, 8. prosince 2020
očkování, Velká Británie, 8. prosince 2020 | Foto: Reuters
07:18

Nakažlivější mutace koronaviru se poprvé prokázala také v USA.

V americkém státě Colorado se dnes potvrdil případ vysoce nakažlivé mutace koronaviru, jež byla poprvé odhalena ve Spojeném království. 

"Dnes jsme v Coloradu odhalili první případ varianty covidu-19 B.1.1.7, stejné mutace, jako ta, jež byla objevena ve Spojeném království," uvedl coloradský guvernér Jared Polis na Twitteru.

Nová mutace koronaviru, která se rychle šíří především v jižní Anglii, je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

07:15

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku se před koncem roku vrací na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti, který značí kritický stav. Ve čtvrtém byl předchozí tři dny. Index dnes stoupl proti úterý o devět bodů na 80.

Důvodem je rostoucí počet nových případů za poslední dva týdny a zhoršení reprodukčního čísla na 1,0, což ukazuje, že epidemie zrychluje. Zhoršuje se ale také nákaza mezi seniory a podíl pozitivních testů na celkovém počtu, výsledné skóre to ale zatím neovlivnilo. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Z krajů je v pátém stupni většina včetně Prahy, ve čtvrtém je pět krajů. Nejméně bodů má Karlovarský kraj, nejvíce Královéhradecký.

22:45

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala dalších 58 718 případů nákazy koronavirem. Za stejnou dobu tam s onemocněním covid-19, které virus způsobuje, zemřelo 1111 lidí. Informovalo o tom brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nejnovější denní přírůstek mrtvých je největší od 15. září a vzbuzuje obavy, že druhá vlna koronaviru v této nejlidnatější jihoamerické zemi sílí, píše agentura Reuters.

Zhruba 210milionová Brazílie od začátku pandemie zaznamenala skoro 7,6 milionu nakažených. S onemocněním covid-19 tam zemřelo 192 681 lidí.

22:04

Rakouská vláda pohrozila uzavřením lyžařských areálů, pokud jejich provozovatelé nebudou schopni zajistit dodržování koronavirových opatření. Podle agentury APA tak učinila v reakci na snímky rakouských médií, které ukazovaly davy lidí ve frontách na vleky a lanovky.

"V případě opakovaného chybného plnění dostatečných ochranných opatření musí být vydán zákaz vstupu," uvedlo v dnešním prohlášení ministerstvo zdravotnictví. Místní úřady zároveň vyzvalo, aby prováděly důsledné namátkové kontroly.

21:58

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup ze zahraničních rizikových oblastí včetně České republiky. Od čtvrtka bude pro nově příchozí povinná nejen dosavadní domácí karanténa, ale také test na koronavirus. Podle agentury DPA o tom dnes informovalo saské ministerstvo zdravotnictví. Spolková země hraničící s Českem momentálně představuje ohnisko nákazy v celém Německu.

21:40

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni se dnes po několika týdnech vrátil do vlasti z Německa, kde se léčil s koronavirem. Večer se politik objevil ve vysílání státní televize, informovala agentura Reuters.

21:28

Ve Francii dnes poprvé po čtyřech dnech překonala denní bilance nových případů nákazy koronavirem hranici 10 000 a čtyři dny v řadě rostou i počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran varoval, že v silně zasažených regionech na východě země by vláda mohla už brzy prodloužit zákaz nočního vycházení, který by platil už od 18:00 místo od 20:00.

20:32

Dánsko prodlouží stávající přísná opatření proti šíření koronaviru o dva týdny do 17. ledna a některá z nich ještě rozšíří. Informovala o tom dnes premiérka této severské země Mette Frederiksenová. Nově zůstanou po Novém roce doma i žáci prvního stupně základních škol a zavřené budou všechny obchody kromě lékáren a potravin i služby, jako jsou třeba kadeřnictví.

20:25

I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test na covid-19. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. Po příletu z Británie bude nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

20:19

Evropská unie a Spojené státy dnes vyzvaly Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu. Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru. Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

19:53

Ministerstvo zdravotnictví schválilo použití šesti dávek vakcíny proti covidu-19 z jedné ampule od firmy Pfizer namísto pěti. Nemocnice takto mohou začít očkovat od středy. Na Twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Cílem změny je zvýšit počet lidí, kteří vakcínu dostanou.

"Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací," píše se v rozhodnutí zveřejněném na webu ministerstva, které je platné do konce března.

19:32

Na Vysočině zemřelo v posledních 24 hodinách osm lidí nakažených covidem-19, celkový počet úmrtí od začátku epidemie tak převýšil 500. Od letošního jara zemřelo v tomto kraji 503 lidí, u nichž se prokázala nákaza. Vyplývá to ze statistiky krajské hygienické stanice zveřejněné k dnešním 18:15. Na Vysočině je teď 3958 nemocných s covidem.

18:34

Budoucí americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes dostala první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19. 

18:29

V Británii za den přibylo více než 53 000 nových případů nákazy koronavirem, což je od začátku pandemie vůbec nejvyšší počet. V pondělí přitom úřady hlásily na 41 000 infikovaných, což také byla rekordně vysoká bilance. Úmrtí pacientů s nemocí covid-19 už ministerstvo zdravotnictví eviduje 71 567, za uplynulý den do statistik přibylo 414 obětí.

18:05

Írán začal testovat svou první experimentální vakcínu proti covidu-19 na lidech. Podle Teheránu by očkovací látka mohla zemi pomoci dostat se z epidemie, přestože schopnost Íránu dovážet vakcíny proti koronaviru omezují americké sankce. S odvoláním na místní média to dnes uvedla agentura Reuters.

Vakcínu vyvíjí společnost Shifa Pharmed, která patří státem vlastněnému farmaceutickému konglomerátu. Výrobci doufají, že šest měsíců po úspěšném dokončení klinických testů bude firma měsíčně produkovat 12 milionů dávek očkovací látky.

17:53

Ve Spojených státech už se v těchto dnech očkuje dvěma různými vakcínami proti covidu-19, podle vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by nicméně imunizace obyvatelstva mohla být rychlejší. První dávku vakcíny v USA do pondělka dostalo přes 2,1 milionu lidí, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Fauci dnes ale řekl, že postup zatím zaostává za plány federální vlády.

16:49

Evropská unie nakoupí dalších 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou se už nyní v unii očkuje. Na Twitteru to napsala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní tak budou mít členské země k dispozici už celkem 300 milionů dávek této očkovací látky, jejíž užití Evropská komise před Vánoci schválila na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.

16:46

Plánované očkovací centrum na výstavišti v Brně by mohlo odbavit až 3000 lidí denně. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou vytížení v nemocnicích. Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na výstavišti je nyní připravená záložní nemocnice, dosud nevyužitá. Pokud ani nadále nebude její kapacita zapotřebí pro léčbu nemocných, změní se v lednu v očkovací centrum.

16:44

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V pondělí po vánočních svátcích zjistily laboratoře 10 811 nakažených koronavirem. Jde o třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu.
 • Podíl pozitivních případů stoupl na 42,26 procenta, což je dosud nejvíc.
 • Index rizika zůstává ve čtvrtém stupni.
 • V Česku dostalo v pondělí očkování proti koronaviru přes 2000 lidí. V porovnání s prvním dnem očkování, nedělí, je to zhruba dvojnásobek. Většina z nich jsou zdravotníci z Prahy a Brna.
 • Ministerstvo schválilo použití šesti dávek vakcíny proti covidu z ampule od Pfizeru namísto pěti. Nemocnice s tím mohou začít od středy, uvedl Babiš.

 • Británie musí každý týden naočkovat dva miliony lidí, aby předešla třetí vlně epidemie koronaviru. Vyplývá to ze studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny zveřejněné toto úterý a citované agenturou Reuters.

16:14

Očkování proti koronaviru by v nemocnicích Zlínského kraje mělo začít 4. ledna. Vakcíny by měly dorazit do zlínské nemocnice ve čtvrtek 31. prosince, do kraje by mělo v první várce směřovat 975 dávek.

"Vakcína dorazí do lékárny ve zlínské nemocnici, poté bude uložena do mrazicího zařízení na transfuzním oddělení, s ostatními krajskými nemocnicemi i nemocnicí ve Valašském Meziříčí jsme domluveni, že pošlou požadavky na počty vakcín," uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

16:14

Nizozemská vláda čelí kritice kvůli rozhodnutí začít s očkováním proti covidu-19 až v příštím roce, ačkoli první dodávku vakcín od firem Pfizer a BioNTech má země, stejně jako další státy EU, k dispozici už teď. Bývalý šéf centra pro infekční nemoci v rámci Národního institutu veřejného zdraví v televizi označil vládní očkovací strategii za pomýlenou. Statistický úřad dnes uvedl, že počet úmrtí v Nizozemsku bude letos nejvyšší od druhé světové války.

15:48

Očkovací kampaň proti nemoci covid-19 začne i ve Vatikánu. Nejmenší stát světa očekává zásilku 10 000 dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech, které by měly do Říma dorazit v příštích dnech. Uvedla to dnes agentura APA. Vakcinace proti covidu-19 u zaměstnanců Vatikánu bude nezávislá na Itálii, kde zdravotníci proti koronaviru očkují už od neděle.

15:00

Rozhodnutí uzavřít školy kvůli omezení šíření pandemie nemoci covid-19 by mělo být použito až jako poslední možnost. Negativní vliv na zdraví dětí, výchovný dopad na děti a rovněž ekonomický dopad na společnost pravděpodobně převažují nad přínosem preventivního zavření škol. Uvádí to ve svém materiálu Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Na dokument upozornil Státní zdravotní ústav.

14:57

Pražský magistrát od pondělí opět otevře školy pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších důležitých profesí. Od 4. ledna budou kvůli epidemii koronaviru do škol v celém Česku chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou i mateřské a speciální školy. Ostatní děti se opět budou učit distančně.

14:34

Očkování proti covidu-19 by měli postupně dostat všichni pacienti po transplantaci plic, v Česku je jich zhruba 250. První padesátka dostane vakcínu dnes ve Fakultní nemocnici v Motole. Řekli to náměstek ředitele Martin Holcát a šéf transplantačního programu Jan Havlín. Podle Koordinačního střediska transplantací byly v ČR transplantovány plíce do konce letošního listopadu 32 pacientům.

14:02

V Česku dostalo v pondělí očkování proti koronaviru přes 2000 lidí. V porovnání s prvním dnem očkování, nedělí, je to zhruba dvojnásobek. Většina z nich jsou zdravotníci z Prahy a Brna.

Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno 2521 lidí. Fakultní nemocnice Brno očkovala za první dva dny 460 zdravotníků. Další stovky lidí se nechaly očkovat ve svatoanenské nemocnici v Brně. Přesnější údaje zatím nejsou k dispozici. V nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem začalo očkování v pondělí, kdy vakcínu dostalo 99 lidí. Vyplývá to z odpovědí zástupců oslovených institucí.

13:33

Získat z lahvičky vakcíny proti covidu-19 šest dávek místo pěti je podle vedoucího lékárníka Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka možné, látky je v ní dostatek. Nutné je ale podle něj oficiální povolení výrobce a lékových agentur. Na možnost upozornil v pondělí Babiš, požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) postup schválila.

12:36

Británie musí každý týden naočkovat dva miliony lidí, aby předešla třetí vlně epidemie koronaviru. Vyplývá to ze studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) zveřejněné toto úterý a citované agenturou Reuters. V opačném případě prý v roce 2021 hrozí ještě více úmrtí a pacientů na jednotkách intenzivní péče, než jich bylo při letošním vrcholu epidemie, uvádí studie, která ještě bude přezkoumána.

Foto: Reuters
12:21

Na Vysočině se termín doručení prvních 975 dávek vakcíny proti covidu-19 posunul na Silvestra. Očkování zdravotníků v jihlavské nemocnici tak začne nejdřív 2. ledna. V úterý to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Kraj očekává dodávku vakcíny od neděle, převezme ji nemocnice v Jihlavě. Odtud bude vakcína do pěti dnů rozvezená do zbývajících čtyř krajských nemocnic, které se také chystají na dobrovolné očkování zdravotníků.

11:55

Německo minulý týden ve čtvrtek informovalo, že se na jeho území prokázala nová mutace koronaviru, která byla poprvé hlášena z jižní Anglie. Zdravotníci ji odhalili u ženy ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa, která přiletěla z Anglie.

Podle listu Die Welt ovšem nyní zpětné analýzy prokázaly, že se mutace objevila v Německu již v listopadu. Lékaři ji objevili ve vzorku odebraném seniorovi z Dolního Sasku, který později zemřel. Podle místního ministerstva zdravotnictví dcera zesnulého pacienta pobývala v polovině listopadu v Anglii.

Nová mutace B1.1.7  je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. WHO zatím uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh.

11:36

 Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které vznikne v prostorách Městské polikliniky ve Spálené ulici. Město o tom v úterý informovalo v tiskové zprávě. Vedení Prahy připravuje také informační kampaň.

10:59

Nemocnice v Moravskoslezském kraji chtěly původně zahájit očkování v pondělí, nedorazila ale vakcína. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) posléze prohlásil, že první dávka bude v kraji až 31. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ještě v pondělí večer v televizi Nova uvedl, že v ostravské fakultní nemocnici se bude očkovat od úterního rána a že do Ostravy se v noci převeze 840 dávek z Brna.

Firma Pfizer, která je se společností BioNTech výrobcem první očkovací látky schválené pro použití v Evropské unii, v pondělí uvedla, že dodávku do evropských států zpozdily potíže s logistikou.

10:45

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V pondělí po vánočních svátcích zjistily laboratoře 10 811 nakažených koronavirem. Jde o třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu.
 • Podíl pozitivních případů stoupl na 42,26 procenta, což je dosud nejvíc.
 • Index rizika zůstává ve čtvrtém stupni.
 • Ve Fakultní nemocnici Ostrava začalo v úterý očkování proti covidu-19. 
 • Již v neděli bylo očkování zahájeno ve čtyřech nemocnicích v Praze a dvou v Brně.
10:25

V Praze přibylo v pondělí 1308 potvrzených případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší nárůst od konce října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES se v hlavním městě zvýšil na 66 bodů. Stále tak je ve čtvrtém stupni pohotovosti z pěti. Praha ale už není regionem s nejnižším indexem rizika v zemi, v Jihomoravském kraji je nyní skóre 64 bodů. 

10:09

Španělsko vytvoří registr lidí, kteří se odmítnou nechat očkovat proti covid-19. V rozhovoru se stanicí La Sexta to oznámil španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. Přístup do databáze budou mít podle něj i "evropští partneři". Podle Illy nebude databáze veřejná a bude se důsledně dbát na dodržení práva na ochranu osobních údajů.

Koronavirus v katalánském městě Tarragona. Snímek z května 2020.
Koronavirus v katalánském městě Tarragona. Snímek z května 2020. | Foto: Reuters
09:53

Domov pro seniory Vychodilova v Brně v úterý obdržel 140 vakcín. Očkování zabere několik hodin. Tým z Fakultní nemocnice u svaté Anny musí u klientů, kteří projevili o očkování zájem, nejprve posoudit jejich zdravotní stav. Mezi limity očkování patří alergie na jiné očkovací látky nebo závažné krvácivé stavy, řekl dnes novinářům očkující lékař Libor Urbánek. Zvýšené riziko alergických reakcí s ohledem na vyšší věk Urbánek nepředpokládá.

09:26

Nemocnice v Moravskoslezském kraji chtěly zahájit očkování původně v pondělí, nedorazila ale vakcína. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) posléze prohlásil, že první dávka bude v kraji až 31. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ještě v pondělí večer v televizi Nova uvedl, že v ostravské fakultní nemocnici se bude očkovat od úterního rána a že do Ostravy se v noci převeze 840 dávek z Brna.

Firma Pfizer, která je se společností BioNTech výrobcem první očkovací látky schválené pro použití v Evropské unii, v pondělí uvedla, že dodávku do evropských států zpozdily potíže s logistikou.

08:52

V krajích je index PES většinou ve čtvrtém stupni, v pátém je pouze Moravskoslezský kraj. Čtyři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Zlínský. Nově je nejnižší skóre v Jihomoravském kraji, kde kleslo ze 71 bodů na 64. Spolu s tím stoupl počet bodů v Praze ze 61 na 66, hlavní město přitom mělo nejnižší skóre delší dobu. Praha si pět bodů připsala za zvýšení průměrné pozitivity testů.

Rizikové skóre PES k tomuto úterý v krajích:

KrajStupeň rizikSkóre PES
Jihomoravský4.64
Praha4.66
Karlovarský4.66
Olomoucký4.66
Středočeský4.71
Jihočeský4.71
Plzeňský4.71
Ústecký4.71
Vysočina4.71
Liberecký4.75
Královéhradecký4.75
Pardubický4.75
Zlínský4.75
Moravskoslezský5.79
ČR4.71

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

08:41

Ve Fakultní nemocnici Ostrava začalo toto úterý očkování proti covidu-19. Nemocnice má k dispozici 140 ampulí, tedy 700 dávek vakcíny, které v noci dorazily Brna. Prvními očkovanými jsou zaměstnanci nemocnice. Sdělila to mluvčí FNO Iva Piskalová. Očkování začalo okolo 08:30. "Prvním očkovaným byl přednosta Kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský. Máme čtyři očkovací místa, takže budeme očkovat, co to půjde," řekla Piskalová. Dnes by podle ní mělo být naočkováno minimálně 100 lidí.

08:21

V nemocnici bylo v pondělí s covidem 5395 lidí, což je nejvyšší počet za poslední měsíc. Za jeden den přibylo v nemocnicích téměř 500 lidí.

08:15

V pondělí přibylo v Česku 10 811 případů covidu. Je to třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu. Podíl pozitivních případů stoupl na 42,26 procenta, dosud nejvíce.

07:48

V Německu se v pondělí nákaza koronavirem prokázala u 12 892 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 852 infikovaných. V úterý o tom informoval Institut Roberta Kocha. List Die Welt uvedl, že se nová mutace viru SARS-CoV-2, která se výrazně šíří v jižní Anglii, v Německu objevila už v listopadu.

07:19

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršují, na výsledné skóre to zatím nemá vliv. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření v celém Česku od neděle odpovídají pátému stupni, a to minimálně do 10. ledna.

Údaje z posledních dní ale nejsou podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nebo epidemiologa a poradce premiéra Romana Prymuly příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

22:40

Jihoafrická republika, kde počet případů nákazy koronavirem od začátku epidemie překročil hranici jednoho milionu, ode dneška zpřísnila protikoronavirová omezení. Prezident Cyril Ramaphosa s okamžitou platností vyhlásil přesun do přísnějšího stupně systému protiepidemických opatření, který znamená mimo jiné zákaz prodeje alkoholu, rušení veřejných akcí a povinnost nošení roušky na veřejných prostranstvích. Podle nových opatření platí v zemi noční zákaz vycházení od devíti večer do šesti hodin ráno místního času. V oblastech s vysokým výskytem viru se také musí uzavřít parky, pláže, přehrady a veřejné bazény. Mezi nejhůře zasažené oblasti patří kromě provincie Gauteng, kde leží velkoměsto Johannesburg, například také turisty oblíbená provincie Západní Kapsko.

22:04

Bohoslužby v katedrále svatého Víta na Pražském hradě se na přelomu roku uskuteční kvůli opatřením proti šíření koronaviru 31. prosince v 16:00 a 1. ledna v 10:00. Výjimečně se pro jejich návštěvníky otevře Pražský hrad, jehož areál je jinak uzavřen. Obě bohoslužby bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Přístup do Hradu bude pouze z Hradčanského náměstí přes čtvrté nádvoří, a to 30 minut před začátkem. Kapacita účastníků bohoslužby je omezena protiepidemickými nařízeními vlády. 

Katedrála svatého Víta
Katedrála svatého Víta | Foto: ČTK
21:40

Španělsko dnes oficiálně prolomilo hranici 50.000 zemřelých s covidem-19. Co do počtu úmrtí je čtvrtou nejhůře zasaženou zemí západní Evropy za Itálií, Británií a Francií a desátou na světě. Od čtvrtka Španělsko eviduje také 24.462 nově nakažených a celkový počet infikovaných už dosáhl 1,879.413.

21:13

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve schválila možnost očkovat z jedné ampule vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech šest dávek namísto nynějších pěti. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu, uvedl premiér. Argumentuje tím, že podobný postup už funguje i v některých jiných zemích, které začaly očkovat stejnou vakcínou. 

21:01

Japonsko do konce ledna zavřelo své hranice všem cizincům, kteří nemají na jeho území registrovaný pobyt. Japonská vláda rozhodla o tomto opatření z obavy ze šíření nových a nakažlivějších mutací koronaviru. V zemi se totiž objevila mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Jižní Africe. Japonský premiér Jošihide Suga dnes vyzval Japonce k omezení novoročních oslav, které patří k nejvýznamnějším svátkům v zemi. Japonsko v pátek zaznamenalo také první případy britské mutace koronaviru. Dnes bylo v této zemi 2400 nově infikovaných pacientů. Od začátku epidemie se nakazilo 224.500 lidí a v souvislosti s nemocí covid-19 jich 3338 zemřelo.

20:44 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda připustila, že nemoc covid-19, kterou vyvolává koronavirus, letos v Rusku způsobila přibližně 186 000 úmrtí. Tento údaj je více než třikrát vyšší než počet obětí, který covidu-19 ruské úřady dosud oficiálně připisovaly. Stalo se tak poté, co ruský statistický úřad Rosstat oznámil nárůst úmrtnosti za 11 měsíců letošního roku o 229 700, skoro o 14 procent více než loni.

Tento přírůstek má z více než 81 procent na svědomí právě covid-19 a komplikace po tomto onemocnění, uvedla vicepremiérka Taťjana Golikovová. S tímto počtem úmrtí se Rusko řadí na třetí příčku v žebříčku nejpostiženějších zemí na světě po Spojených státech (více než 330 000 úmrtí) a Brazílii (více než 190 000 úmrtí).

20:23

Nákaza koronavirem se za dobu jeho šíření ve Spojených státech potvrdila u více než 19 milionů lidí. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, podle níž v zemi poslední milion odhalených infekcí přibyl za necelý týden. Zatímco počty hlášených případů i souvisejících úmrtí po začátku vánočních svátků znatelně klesly, nápor na americké nemocnice zřejmě nepolevuje.

Za neděli USA podle univerzity zaznamenaly 150 094 nových případů infekce, podobné číslo hlásil i deník The New York Times. Bilance za 24 hodin byla opět výrazně nižší ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu, to ovšem může být dáno i výpadky v evidenci v souvislosti se svátky. Před Vánocemi zažívaly USA nejčernější dny epidemie covidu-19, nyní jsou denní bilance mrtvých stejně jako infikovaných výrazně pod rekordními hodnotami. Celkem již v USA zemřelo s koronavirem přes 333 tisíc lidí.

20:03

Tradiční novoroční oběd premiéra s prezidentem nakonec proběhne v jiném aranžmá než v lednu 2020. Andrej Babiš oznámil, že se s Milošem Zemanem sejde bez rodin. Ještě dnes přitom Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný tvrdil, že plánované setkání premiérovy a prezidentovy rodiny je "zcela v souladu" s koronavirovými opatřeními.

19:40

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes hlásí 8585 nových případů koronavirové nákazy a 445 souvisejících úmrtí. Oproti předchozímu dni vzrostl o stovky také počet pacientů v nemocnicích. Obětí covidu-19 za poslední den přibylo výrazně více než v neděli, kdy jich bylo 298. Počet nově potvrzených případů nákazy však klesl na 8585 z nedělních 8913. Italští zdravotníci ovšem také provedli více testů. Za posledních 24 hodin jich bylo 68 681, zatímco v předchozím dni 59 879, uvedlo italské ministerstvo. Itálie, která byla už na jaře covidem nejhůře zasaženou evropskou zemí, dosud eviduje dohromady více než dva miliony nakažených a 72 370 úmrtí lidí s covidem-19. Počet obětí je nejvyšší v Evropě a pátý nejvyšší na světě.

19:20

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci, zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni. Opatření přitom pátému stupni odpovídají od neděle, uzavřít se například musela většina obchodů. V neděli testy potvrdily 3732 případů koronaviru. Je to méně než o Štědrém dnu, ale víc než v pátek a sobotu. Podíl pozitivních případů stoupl z téměř 35 procent na 38,7 procenta. 

19:12

Británie dnes ohlásila zatím rekordních 41 385 nových případů koronaviru v situaci, kdy se v zemi šíří potenciálně nakažlivější varianta viru SARS-CoV-2. Přibylo 357 nových úmrtí spojených s covidem-19. Za vysokým počtem případů částečně stojí Severní Irsko. To dnes ohlásilo 1634 nových nákaz, naproti tomu v pátek a v neděli kvůli svátkům žádné případy neoznámilo. Není zcela jasné, zda nárůst případů v Anglii může souviset s kolísáním počtu provedených testů během prodlouženého vánočního víkendu, poněvadž údaje o počtu otestovaných lidí úřady od středy nezveřejnily. V Británii, která má přibližně 66 milionů obyvatel, se zatím nakazilo přes 2,3 milionu lidí a přes 71 000 nemocných tam zemřelo.

18:54

Maďarsko obdrželo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, ta ale dosud nebyla schválená Evropskou unií. Ruské vakcíny, dopravené kamionem ze Slovenska, budou pod policejním dohledem přepraveny do střediska národního zdraví v Budapešti, kde "maďarští experti budou mít další možnost rozhodnout, jak vakcíny budou použity", napsal ministr zahraničí Péter Szijjártó na sociální síti. Vakcínu Sputnik V, pojmenovanou po ruské družici, vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Preparát schválily ruské úřady již v srpnu, pochyby u západním expertů ale vzbudila okolnost, že v té době ještě nebyly dokončeny všechny testy. Podle pravidel Evropské unie musí být ruská vakcína schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), než bude uvedena na trh v kterémkoli státě "sedmadvacítky". Plány Maďarska ohledně použití ruské vakcíny by přispěly k neshodám Budapešti s Bruselem.

18:06

Osm pracovníků domova důchodců v německém městě Stralsund, kteří byli očkováni proti covidu-19, dostalo omylem pět dávek vakcíny najednou. Jednalo se o sedm žen a jednoho muže ve věku mezi 38 a 54 lety. Podle správce okresu Stefana Kertha byli okamžitě o chybě informováni, čtyři z nich byli přijati do nemocnice na pozorování s mírnými příznaky podobnými chřipce, další se vrátili domů. Informuje o tom francouzský deník Le Figaro. Pracovníci domovů důchodců patří v Německu k rizikovým skupinám, které dostávají vakcínu mezi prvními. 

17:33

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové by se mělo začít očkovat proti koronaviru v pondělí 4. ledna. Původně nemocnice plánovala začít očkovat mezi svátky, dodávka vakcíny se ale zpozdila a má dorazit 31. prosince. "Pokud to skutečně dorazí, začneme s očkováním v první pracovní den, tedy v pondělí 4. ledna. Původně mělo přijít 500 dávek, nyní máme přislíbeno 975," řekl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl. V dalších krajských nemocnicích by se mohlo začít očkovat proti covidu-19 od pondělí 11. ledna, závoz by měl být 7. ledna. 

17:10

Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti.

16:58

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých firem postižení dopady pandemie mohou žádat o kompenzační bonus i za páté bonusové období, tedy od 25. prosince do 23. ledna. Žádosti za toto období je možné podat do 24. března. Podle posledních dostupných údajů k 21. prosinci finanční správa evidovala 266.527 žádostí o příspěvek a vyplatila 2,1 miliardy korun. První období pro vyplácení bonusu je od 5. října do 4. listopadu, druhé od 5. listopadu do 21. listopadu, třetí od 22. listopadu do 13. prosince a čtvrté od 14. do 24. prosince. 

16:39

Dodávka stovek tisíc vakcín společností Pfizer a BioNTech do států Evropské unie se dnes zpozdila, důvodem byly "malé potíže s logistikou". Problém se již podařilo vyřešit, uvedla firma Pfizer televizní stanici CNN. Zpoždění v distribuci vakcín dnes hlásilo české ministerstvo zdravotnictví i španělské ministerstvo, týká se údajně dalších šesti unijních států. "Přeložili jsme odeslání menšího počtu našich dodávek. Záležitost s logistikou se vyřešila a tyto dodávky se nyní odesílají," uvedla farmaceutická společnost a zdůraznila, že nešlo o výrobní problém. Převoz vakcín z továrny Pfizeru v belgickém Puursu do států EU je logistickou výzvou, uvádí CNN. Látka totiž musí být uskladněna při teplotě minus 70 stupňů Celsia, a to včetně převozu.

16:17

Na vládním webu se objevilo první propagační video k očkování proti covidu-19, které má lidi přesvědčit, aby se vakcínám nebránili. Jeho základem je úryvek z básně Jitřní píseň od Jiřího Wolkera. Vysílat se bude na Nově, Primě a v České televizi. Vláda na kampaň vyčlenila 38 milionů korun, původně počítala s 50 miliony. V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, začalo očkování 27. prosince. První vakcíny dostanou zdravotníci, senioři a rizikové skupiny. 

15:57

Na severu Bavorska se vyskytly první problémy s vakcínou proti covidu-19. Některé okresy nebudou používat vakcínu, kterou obdržely o víkendu, kvůli podezření, že během distribuce mohl být přerušen řetězec chlazení očkovací látky. "Vyskytly se pochybnosti, zda byl po celou dobu zachován chladicí řetězec," řekl šéf bavorského okresu Lichtenfels Christian Meissner. "BioNTech se k tomu vyjádřil a řekl, že vakcína je pravděpodobně v pořádku, ale pravděpodobně v pořádku není dost," řekl Meissner. Příslušné dávky vakcíny, která musí být uchovávána při zhruba minus 70 stupních Celsia, nebudou podávány, aby nebyla poškozena důvěra veřejnosti v očkovací kampaň, dodal Meissner. Pochybnosti ohledně náležitého chlazení se týkají tisícovky dávek.

15:53

V Německu zemřelo za poslední den 348 pacientů s nemocí covid-19, čímž počet mrtvých od začátku epidemie překonal 30 000. Za uplynulých 24 hodin přibylo v zemi 10 976 nakažených, což je výrazně méně než před týdnem. Úřady to připisují především nižšímu množství testů během Vánoc. Minulé pondělí úřady hlásily 16 643 infikovaných během jednoho dne. Nejvyšší denní nárůst zemřelých (952) pochází ze středy 16. prosince.

15:41

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že další dodávka asi 19 000 dávek vakcíny proti covidu-19 dorazí do Česka ve čtvrtek 31. prosince. Očkovací látka by měla směřovat i do nemocnic v krajích. Původně ji očekávaly už dnes a chtěly hned zahájit vakcinaci zdravotníků.

15:36

Očkování zdravotníků v Ústí nad Labem dnes nezačne. Auto, které mělo přivézt 975 kusů vakcíny proti covidu-19, zatím nepřijelo. "Oficiálně jsme žádné vyjádření nedostali, ale samozřejmě komunikuji s Krajskou zdravotní a vypadá to, že to dostaneme později," uvedl hejtman kraje Jan Schiller (ANO) s tím, že připravené už jsou seznamy zdravotníků, kteří se nechají očkovat. "Údajně firma Pfizer změnila dodání," doplnil Schiller. Stejná situace je v Moravskoslezském kraji, kam slibované vakcíny dnes také nedorazily. 

15:16

Slibované vakcíny proti covidu-19 dnes nedorazily do Moravskoslezského kraje. K dispozici budou zřejmě až 31. prosince. "Všichni jsme čekali, že dnes dojdou první dávky vakcíny. Situace se ale změnila a vyvíjí se nepříznivě. Firma nedodá požadované vakcíny dnes ani zítra (v úterý)," prohlásil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché je to dodávka skoro 5000 vakcín společnosti Pfizer, která se opozdila. 

14:46

V Polsku začala platit celostátní karanténa s cílem omezit šíření koronaviru, která potrvá do 17. ledna. Zavřené musely zůstat hotely, sjezdovky a částečně i nákupní centra, kde mohou mít otevřeno jen některé obchody jako potraviny, drogerie, lékárny či prodejny s nábytkem.

O silvestrovské noci bude platit omezení pohybu lidí od sedmé hodiny večer do šesté ráno. "S výjimkou profesionálních nebo vážných osobních důvodů bude zakázán pohyb, ačkoliv to není zákaz vycházení," řekl vládní mluvčí Piotr Müller televizi Polsat News TV.

Premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že vláda na poslední noc v roce přímo zákaz vycházení nezavede, jelikož takový krok by vyžadoval zavedení nouzového stavu, podotkla agentura PAP. Morawiecki zároveň Poláky vyzval, aby upustili od tradičních ohňostrojů a přivítali nový rok doma.

14:33

Koledníci na začátku ledna během Tříkrálové sbírky tentokrát do terénu nevyrazí. Charita ČR rozhodla o tom, že po dobu trvání pátého stupně epidemického systému PES se bude sbírka odehrávat pouze virtuálně, důvodem je současná situace kolem pandemie koronaviru. Řekla to koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.

V olomoucké arcidiecézi, kde sbírka v roce 2000 vznikla, však do terénu koledníci nevyrazí ani v případě, že by se index rizika snížil. Rozhodlo o tom vedení Arcidiecézní charity Olomouc.

14:32

"Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními," napsal Babiš k plánovanému novoročnímu obědu v Lánech. Už loni se tradičního setkání účastnily vedle manželek i děti obou politiků. Zemanova dcera Kateřina a Babišova dcera Vivien a syn Frederik.

14:32

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že se chystá počátkem ledna i s rodinou na novoroční oběd k prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán. Návštěva je podle Babiše "zcela v souladu s protiepidemickými opatřeními."

Podle Babiše půjde o návštěvu v domácnosti, nikoli na veřejném místě. Organizaci tradičního setkání v době koronavirových restrikcí na sociálních sítích kritizují představitelé opozice.

12:49

Vakcínu proti covidu-19 dostalo v ČR za první den očkování asi 1260 lidí v Praze a v Brně, většinou šlo o zdravotníky. Dnes by jich jen v Praze mělo být dalších asi 1350.

12:20

Očkování proti koronaviru by měla v Královéhradeckém kraji zahájit tento týden jako první Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. Krajské nemocnice očekávají dodávku vakcín okolo 7. ledna. Do hradeckého kraje by mělo do konce ledna dorazit až 12 000 vakcín, tedy dohromady pro krajské nemocnice i státní hradeckou FN. ČTK to dnes řekli zástupci nemocnic v kraji. První na řadu by měli přijít zdravotníci z covidových oddělení nemocnic a někteří ohrožení pacienti.

"FN Hradec Králové má v plánu očkovat mezi svátky, do úterý má dostat zhruba 500 dávek, které do Silvestra proočkuje. Je připraven seznam, dokonce je převis zájemců o očkování," řekl dnes dopoledne náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl.

11:26

Slibovaná vakcína proti onemocnění covidem-19 do Olomouckého kraje dorazí nejdříve 31. prosince, očekávala se přitom již dnes. Podle hejtmana Josefa Suchánka má kraj v první várce obdržet 975 vakcín proti koronaviru. Určené jsou primárně pro zdravotníky pracující v rizikovém prostředí. Do seznamu jsou zahrnuti zdravotníci ze všech osmi nemocnic, například z Fakultní nemocnice Olomouc jich bude v první várce 400, řekl dnes ČTK Suchánek (Piráti a STAN).

"Vakcíny pro kraje podle dnešních informací z ministerstva zdravotnictví přijdou nejdříve 31. prosince. Podobně jako já se s dotazy na ministerstvo dnes obraceli i další hejtmani a hejtmanky. Původně jsme dostali písemnou instrukci o tom, že ji dostaneme dnes, nejpozději v úterý," řekl Suchánek.

10:56

Fakultní nemocnice Brno dnes druhým dnem pokračuje v očkování proti nemoci-19, dnes by chtěla očkovat asi 500 lidí. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se očkují zaměstnanci na klinikách navzájem. Kromě toho nemocnice hledá vhodné pacienty, kterým by dávku podala. Část vakcín poskytla nemocnice jiným zařízením jako nemocnicím města a domovům seniorů. V očkování druhým dnem pokračuje i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

10:55

Divadelníci otevřeným dopisem požádali vládu, aby i v pátém stupni protiepidemického systému umožnila školním divadlům zkoušky a streamování. Volají po výjimce, která by scény JAMU, DAMU a dalších uměleckých škol postavila naroveň profesionálním divadlům, kde i v pátém stupni zkoušet lze. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na profesní uplatnění absolventů, napsal dnes ČTK dramaturg Libor Brzobohatý.

10:30

Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu a neděli 817 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 200 méně než za minulý víkend. Rizikové skóre PES zůstává druhým dnem na 71 bodech, odpovídá tak čtvrtému stupni rizika z pěti, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:34

Důvěra v českou ekonomiku v prosinci po dvouměsíčním poklesu vzrostla o 5,9 bodu na 87,9 bodu. Zvýšila se důvěra u podnikatelů i spotřebitelů, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici ale zároveň upozorňují, že průzkum se uskutečnil od 1. do 17. prosince, což bylo období, kdy se rozvolňovala protiepidemická opatření. Ve srovnání s loňským prosincem je souhrnný index důvěry nižší o více než 11 bodů.

"Situace posledních dnů a týdnů je velmi turbulentní. V době sběru prosincových dat byla aktuálně omezující opatření rozvolňována a objevily se i pozitivní zprávy například o dostupnosti vakcín a možnostech plošného očkování," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

08:56

V neděli přibylo v Praze 572 potvrzených případů koronaviru. Je to nárůst proti předchozím dvěma svátečním dnům a zároveň je to zhruba o 150 případů více než minulou neděli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, je v Praze nadále nejnižší v ČR. Druhý den se drží na 61 bodech, což je spodní hranice čtvrtého stupně pohotovosti z pěti. V zemi od neděle platí opatření pro pátý stupeň.

08:14

Několik stovek britských turistů potají uniklo z luxusního lyžařského střediska Verbier ve Švýcarsku. Chtěli se totiž vyhnout karanténě, kterou na ně uvalily švýcarské úřady kvůli nové mutaci koronaviru.

07:45

To, že ministr Jan Blatný má na sobě neustále respirátor, je správně. Vysílá tím k veřejnosti důležitý signál. Hodně lidí kvůli tomu sice nezná jeho obličej, ale to nepovažuji za problém, říká pro Aktuálně.cz Karel Komínek, expert na politický marketing.

07:14

Ke čtyřem letům vězení byla v Číně odsouzena bývalá právnička Čang Čan, která ve městě Wu-chan točila nezávislé reportáže po tamním propuknutí nákazy koronavirem. Soud ji shledal vinnou z "vyvolávání nepokojů", uvedla agentura AFP s odvoláním na jednoho z jejích obhájců.

Ve Wu-chanu se nemoc covid-19 poprvé objevila koncem loňského roku a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil. Sedmatřicetiletá aktivistka a občanská novinářka Čang Čan se do Wu-chanu vydala v únoru. V květnu byla zatčena a dnes byla v Šanghaji odsouzena. Její obhájci uvedli, že Čang drží již několik měsíců hladovku a je ve špatném zdravotním stavu.

07:09

Údaje statistik k epidemii z posledních dní podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejsou příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a jsou to podle Duška hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

07:07

Index rizika epidemie v ČR zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. V pátém je z krajů jen Moravskoslezský. Reprodukční číslo kleslo na 0,89.

06:45

Několik stovek britských turistů potají uniklo z luxusního lyžařského střediska Verbier ve Švýcarsku. Chtěli se totiž vyhnout karanténě, kterou na ně uvalily švýcarské úřady kvůli nové mutaci koronaviru, jež by podle vědců mohla být výrazně více nakažlivá, napsal list The Guardian.

06:30

Již více než 19 milionů lidí se ve Spojených státech od začátku epidemie nakazilo koronavirem. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle níž za necelý týden přibyl milion nakažených.

Za posledních 24 hodin - do nedělních 20:30 místního času (pondělí 2:30 SEČ) - zaznamenaly Spojené státy 165 151 nových případů infekce, čímž se počet nákaz v zemi zvýšil na celkových 19 107 675. S nemocí covid-19 je spojeno 333 069 úmrtí.

06:20

Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes uvedlo, že nová mutace byla v zemi zjištěna u tří lidí, kteří přiletěli do Jižní Koreje z Londýna 22. prosince.

06:10

První případy nové a zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která se objevila v Británii, ohlásila také Jižní Korea. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Již dříve oznámilo osm případů výskytu britské varianty koronaviru Japonsko, které ode dneška z tohoto důvodu zakazuje vstup do země cizincům.

06:00

Americký prezident Donald Trump podepsal stimulační balíček na pomoc ekonomice zasažené pandemií covidu-19, který je spojen s federálním rozpočtem na příští rok. Šéf Bílého domu podpis oznámil v prohlášení v neděli večer místního času (v noci na dnešek SEČ).

Díky prezidentovu podpisu mají miliony Američanů, kteří přišli v důsledku koronavirové krize o zaměstnání, znovu nárok na mimořádnou podporu v nezaměstnanosti, který v neděli ztratili. Nehrozí již také stav rozpočtové nouze, jenž mohl od úterý ochromit fungování federálních úřadů.

Soubor zákonů minulé pondělí schválily obě komory amerického Kongresu, Trump ale stimulační balíček v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,3 bilionu Kč) zkritizoval, pohrozil, že ho nepodepíše, a vyzval k jeho úpravě.

05:30

Jihoafrická republika se v neděli stala první africkou zemí, kde počet případů nákazy koronavirem od začátku epidemie překročil hranici jednoho milionu. Oznámilo to jihoafrické ministerstvo zdravotnictví. Před několika dny místní úřady uvedly, že v zemi se šíří nová, nakažlivější mutace koronaviru. Jedná se ale o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii.

21:24

Podle listu The Sun schválí britská léková agentura MHRA vakcínu společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity už 28. prosince. Dotčený úřad to ale nepotvrdil. Vakcína od AstraZeneca se nejspíš začne používat od 4. ledna, napsal The Sunday Telegraph.

19:39

Ubytovatelé a další podnikatelé v Krkonoších dnes objeli hory se symbolickou rakví na protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů a podnikání ve službách na horách. Akci nazvanou Rakev za Krkonoše zahájili v Harrachově a postupně navštívili všechna hlavní střediska hor. Do rakve si každý, kdo nesouhlasí s vládními opatřeními, mohl zatlouci hřebík. Mohl také podepsat petici.

19:38

V Norsku, na portugalském ostrově Madeira a v Jordánsku dnes zaznamenali první případy nové a zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která se poprvé objevila ve Velké Británii. Ve všech třech zemích se jedná o osoby, které nedávno přicestovaly ze Spojeného království, informovala agentura Reuters.

19:14

Dodávka dalších 19 500 dávek vakcíny proti covidu-19, která by měla do Česka dorazit příští týden, bude určena i pro regionální nemocnice. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) na Facebooku. Téměř tři tisíce dávek podle něj dostane Fakultní nemocnice Ostrava, protože v Moravskoslezském kraji je nejhorší situace ohledně hospitalizací i počtu lidí vyžadujících intenzivní péči.

17:24

První očkovanou Francouzkou se stala 78letá důchodkyně. Vakcínu dostala ve městě Sevran severovýchodně od Paříže, následoval ji 65letý kardiolog. Kromě Sevranu se dnes vakcíny dočkají i opatrovníci a obyvatelé domova pro seniory v Dijonu.

17:23

V několika bavorských městech vakcinaci zpozdily pochyby o dodržení doporučené teploty skladování minus 70 stupňů Celsia. "Když jsme pročítali zápisy o teplotě v chladicích boxech, měli jsme určité pochyby o dodržení požadované teploty," uvedly v prohlášení úřady v Lichtenfelsu. Očkování ze stejných důvodu odložila i další města v Horních Frankách či ve Švábsku, kde se však situace do několika hodin vyřešila.

16:49

Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dnes v první den očkování podaly vakcínu proti nemoci covid-19 jen 70 lidem.
V očkování budou pokračovat v pondělí. Dohromady mají skoro pět tisíc vakcín a v úterý se očekává dodávka dalších deseti tisíc kusů.

16:18

Index protiepidemického systému PES dnes v Moravskoslezském kraji klesl celkem o pět bodů na hodnotu 75. Stále je ale o čtyři body vyšší než průměr ČR. Nejlepší situace je v Praze, kde je skóre na úrovni 61 bodů. V Moravskoslezském kraji v sobotu přibylo 529 nově nakažených, což je proti pátku nárůst o víc než 200 případů. 

13:02

Počet nakažených koronavirem v Izraeli od počátku pandemie dnes překonal hranici 400 tisíc, za posledních 24 hodin se v blízkovýchodním státě, který dnes odpoledne zamíří do třetí plošné uzávěry, nakazilo dalších 2636 lidí. V zemi se zároveň už týden proti covidu-19 očkuje, vakcínu dostalo dosud více než 230 tisíc lidí, informovaly tiskové agentury.

Nová opatření začnou v Izraeli platit v 17:00 místního času a potrvají nejméně dva týdny. Očekává se však, že je kabinet premiéra Benjamina Netanjahua prodlouží o dalších několik týdnů, píše agentura DPA. Izrael také zpřísnil podmínky pro vstup do země, a to v souvislosti s šířením nového, nakažlivějšího kmene koronaviru. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se mutace objevená v Anglii prokázala i u některých izraelských pacientů.

12:09

Mezi prvními se nechal naočkovat také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl, který na snímku očkuje ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. "Společně s děkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesorem Widimským chceme jít nejen příkladem těm, kteří ještě s rozhodnutím se naočkovat váhají, ale přicházíme naprosto z logiky věci - pokud neexistuje spolehlivý lék na COVID-19, je jedinou obranou účinná vakcína," řekl Arenberger.

Ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera očkuje ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.
Ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera očkuje ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. | Foto: Všeobecná fakultní nemocnice
12:03

"Máme novou zbraň proti viru: vakcínu. Držme spolu, znovu," napsal na Twitter francouzský prezident Emmanuel Macron.

10:56

Stejně jako ve třech dalších pražských a dvou brněnských nemocnicích dnes i v Nemocnici na Bulovce v 08:00 zahájili vakcinaci proti covidu-19. V první fázi se budou očkovat jen zdravotníci, dnes jich bude asi 200, dodala.

10:47

"Vánoce jsou spojeny s dobrými zprávami a nadějí. Možnost očkování pro nás pro všechny je dobrou zprávou a nadějí, že se budeme moct vrátit k normálnímu životu," řekl Blatný. Vyzval spoluobčany, aby se očkovali, zejména oslovil starší generaci. "Očkování je ochrání a umožní jim znovu se setkávat s blízkými. Nenabízel bych nic, čemu bych sám nevěřil a sám nevyzkoušel. Očkování má smysl," zdůraznil Blatný.

10:06

Vakcínu už dostal také ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Jsem rád, že máme bezpečnou a spolehlivou vakcínu. A jsem rád, že mohu všem ukázat, že není čeho se bát," řekl bezprostředně po úkonu ministr. 

09:46

Česko nebude mít vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19, řekl premiér Andrej Babiš. "Že jsem se jmenoval vládním zmocněncem, je samozřejmě nadsázka. Původně jsem si myslel, že někoho budeme hledat," řekl dnes novinářům. Podle Babiše to však není třeba.

"Celou tu akci řídím já a řídí to ministerstvo zdravotnictví. Dohlížím na to, pomáhám ministerstvu, takže žádný zmocněnec není a nebude. Já jsem premiér, který je za to zodpovědný a vždy jsem se hlásil k té odpovědnosti," řekl. Původně Babiš nabídl post bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi, který to ale odmítl.

09:42

S očkováním začaly i další země Evropské unie. První vakcínu v sobotu dostali i obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu, dnes Německo začalo s hromadnou vakcinací v Berlíně. Pět dobrovolníků ve věku od 80 do 93 let dnes dostalo injekci do ramene i ve Vídni.

V 7:20 středoevropského času dostali vakcínu v římské nemocnici tři italští zdravotníci. "Dnes se Itálie probouzí, je den vakcinace," napsal na twitteru italský premiér Giuseppe Conte.

09:21

Zahájení očkování objektivem pracovníků Úřadu vlády. 

09:14

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zahájila očkování kolem 8:30. Prvním očkovaným byl jeden ze zaměstnanců, dosud se jich na očkování přihlásilo kolem 800. Nemocnice má bezmála 2000 vakcín. Dalších 3000 vakcín má Fakultní nemocnice Brno, která zahájí očkování kolem 10:00, prvním očkovaným bude ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Svatoanenská nemocnice vytvořila pro zdravotníky rezervační systém, do kterého se mohou hlásit. "Celkem je přihlášených asi 800, ale stále se hlásí dál. Dnes budeme očkovat asi 50 lidí. Máme očkovací ambulanci, ale část pracovníků podstoupí očkování přímo na svých pracovištích," řekla Lipovská.

Po očkování zdravotnického personálu přijde na řadu nezdravotnický personál. "Část vakcín dáme i Masarykovu onkologickému ústavu a Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Vakcínu od nás dostanou i domovy seniorů Jihomoravského kraje," vyjmenovala Lipovská.

08:59

Hotovo, hlásí premiér Babiš po naočkování. 

08:49

"Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací," řekl známý chirurg Pavel Pafko, který se stal jedním z prvních naočkovaných Čechů. Podle něj by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci. Podle něj je přitom mnoho lidí, kteří se nemohou nechat očkovat s nejrůznějších důvodů. Pode Pafka by se lidé, kteří se očkování bojí, měli poradit se svým lékařem. Vakcína od firem Pfizer a BioNTech má podle něj 93procentní účinnost a byla otestována na více než 40 tisících lidech, není tak podle něj proč se obávat.

08:28

Po zdravotnících, seniorech a rizikových skupinách se na běžné zájemce o očkování proti covidu-19 dostane zřejmě koncem března, odhaduje premiér Babiš. 

08:16

"Slovensko nedodrželo dohodu," kritizoval premiér Babiš východního souseda za to, že začalo očkovat již včera. Podle Babiše se země na jednání Evropské rady domluvily, že s očkováním začnou všichni společně až dnes. 

08:10

V pražské motolské nemocnici jako prvního naočkovali známého chirurga Pavla Pafka. Nerozumí té části populace, která váhá s očkováním.

08:09

Premiér Babiš se stal v Česku první naočkovaným člověk, přestože dříve říkal, že se musí kvůli chybějící slezině poradit se svým lékařem, jestli se nechat očkovat. "Radil jsem se s lékaři, kteří mi to doporučili. Dospěl jsem tedy k názoru, že bych měl jít příkladem, protože na sítích koluje spoustu dezinformací o vakcíně. Myslím si, že je důležité, aby tomu lidi věřili. Včera v televizi paní říkala, že si počká na Babiše. Lidi nemusí mít obavu, protože vakcína je bezpečná," řekl Babiš poté, co se nechal naočkovat. 

07:57

Prvními Čechy, kteří obdrželi vakcínu proti covid-19, je válečná veteránka Emílie Řepíková a premiér Andrej Babiš. 

07:47

Index rizika protiepidemického systému PES v Česku, podle něhož se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího, pátého stupně na čtvrtý. Hodnota indexu se snížila ze sobotních 76 bodů na 71 bodů ze sta.  Za poklesem indexu stojí snížení reprodukčního čísla z 1,05 na 0,94. 

Údaje statistik k epidemii covidu-19 z posledních dní ale podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejsou příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodí výrazně méně lidí než předtím a jsou to podle Duška hlavně lidé s příznaky nebo ti, které na test poslal lékař.

07:20

V čínské metropoli Pekingu se kvůli dvěma nově odhaleným případům komunitní nákazy virem SARS-CoV-2 bude muset nechat otestovat 800 tisíc lidí. Hygienici v postižené čtvrti Sin-i na severovýchodě metropole zřídili 92 testovacích středisek, informovala stanice CNN. Za poslední den podle čínských úřadů přibylo v zemi 22 nakažených s příznaky nemoci covid-19.

07:19

V Česku se dnes začne s očkováním proti nemoci covid-19. Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

07:18

V belgickém domově pro seniory se po návštěvě svatého Mikuláše nakazilo koronavirem 125 lidí, 18 obyvatel zařízení už nemoci covid-19 podlehlo. Ukázalo se, že na začátku prosince tam v rozporu s pravidly přišel jeho obyvatele rozveselit svatý Mikuláš - Sinterklaas. V Belgii a Nizozemsku jde o oblíbenou tradici, jenže v tomto případě měl muž představující Mikuláše posléze pozitivní test na koronavirus. Ačkoli obchůzku absolvoval v roušce, nakazil nejspíše desítky lidí.

Podle virologa Marka Van Ransta je pravděpodobné, že se všichni nakazili ze stejného zdroje. Není ovšem jisté, zda za nákazu může jen mikulášská obchůzka. Je totiž krajně neobvyklé, aby jediný přenašeč během krátké doby nakazil tolik lidí.

07:15

Británie začne nejspíš už na začátku ledna distribuovat do očkovacích center vakcínu proti covidu-19 vyvinutou díky spolupráci Oxfordské univerzity s farmaceutickou společností AstraZeneca. Napsal o tom nedělník The Sunday Telegraph. Podle jeho informací by úřady měly očkovací látku schválit během několika následujících dní.

21:39

Turecko podepsalo smlouvu s německou společností BionTech na 4,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. BionTech, který vedou němečtí manželé tureckého původu, přípravek vyvíjí s americkou společností Pfizer. Turecko, kde žije přes 83 milionů lidí, podle smlouvy může objednávku navýšit na 30 milionů dávek. Ankara už dříve ohledně vakcíny uzavřela dohodu s čínskou společností Sinovac Biotech.

20:14

V Česku by mělo vzniknout 30 center pro očkování proti nemoci covid-19 a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta.

Přednostně budou očkováni zdravotníci, hasiči, policisté či vojáci a také lidé z rizikových skupin při nákaze koronavirem jako senioři či chronicky nemocní. Širší veřejnost se bude moci nechat očkovat asi až od března.

20:07

Zdravotníci by mohli dostat za práci při podzimní druhé vlně covidu-19 podobné odměny jako za jaro. Premiér Andrej Babiš večer České televizi řekl, že si zdravotníci odměny zaslouží a dostanou je zřejmě za říjen, listopad a prosinec.

"Teďka to dostanou znovu samozřejmě, zase to bude asi za tři měsíce - říjen, listopad, prosinec," řekl Babiš ČT. Zdravotníci si podle něj odměny zaslouží. "Když se podíváte, co se dělo při druhé vlně, kdy jsme měli obrovské počty hospitalizovaných, kolik lidí bohužel zemřelo, co se všechno tady dělo, tak to bylo ikskrát horší než za první vlny," doplnil.

Premiér Andrej Babiš na jednání Evropské rady 10. prosince 2020.
Premiér Andrej Babiš na jednání Evropské rady 10. prosince 2020. | Foto: Reuters
19:33

Slovensko v sobotu zahájilo očkování proti covidu-19. Jako první Slovák byl ve Fakultní nemocnici Nitra očkován infektolog Vladimír Krčméry. Slovensko zatím obdrželo prvních zhruba 10 tisíc dávek vakcíny.

Bratislava plánuje v první vlně podat očkovací látku zdravotníkům, zaměstnancům domů sociálních služeb nebo pracovníkům v nezbytných odvětvích. Už v neděli má být podle médií očkována také například prezidentka Zuzana Čaputová.

19:24

V Česku od neděle 27. prosince platí nová opatření. Prodlužuje se například zákaz nočního vycházení od 21 do 5 hodin. Čeho všeho se zákazy týkají, najdete v našem přehledu:

18:16

Pražská nemocnice v Motole ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech.

K očkování se v sobotu vyjádřil i prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství ze zámku v Lánech.  "Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kdo vyzývají, abychom nenosili roušky, abychom se nenechali očkovat a žili tak, jako by epidemie vůbec neexistovala," uvedl. 

18:08

Poslední možnosti lyžování v letošním roce v sobotu využilo mimořádné množství lidí. Skiareály, které měly otevřeno, zaznamenaly často nadprůměrnou návštěvnost. V krkonošském Špindlerově Mlýně se dokonce lyžařská kapacita přiblížila maximu. On-line prodej skipasů do areálu Svatý Petr vlekaři proto museli v průběhu dne pozastavit. Návštěvníkům střediska doporučili výjezd lanovkou na Medvědín pro pěší turistiku.

Lyžařská střediska musí od neděle znovu zastavit provoz kvůli vládním opatřením proti šíření nemoci covid-19. Otevřena mohla být přitom teprve od pátku 18. prosince.

17:10

Chladnou vodu Vltavy si v sobotu na Slovanském ostrově v Praze při 74. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma užilo 260 otužilců. Národní sportovní agentura i přes zákaz konání obdobných sportovních aktivit akci podpořila a ministerstvo zdravotnictví pro její uspořádání udělilo výjimku.

16:39

Ve Spojených státech zaznamenali zřejmě první případ vážné alergické reakce po aplikaci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Pacientem byl lékař Hossein Sadrzadeh z jedné z nemocnic v Bostonu, který podle serveru ABC trpěl silnými alergiemi, a to především na měkkýše. Sadrzadeh si přitom vyžádal látku od Moderny kvůli nedávným zprávám z řady zemí ohledně ojedinělých silných alergických reakcí na preparát od Pfizeru.

"Píchli mi tu vakcínu a asi za méně než minutu jsem cítil, že mi velmi rychle buší srdce," řekl lékař s tím, že mu rychle přivolané sestry naměřily asi 154 úderů za minutu. "Cítil jsem takové brnění, znecitlivění jazyka a také krku. Byl to takový známý pocit, který jsem měl při alergických reakcích již dříve," dodal.

15:53

V Krušných horách zůstalo do dneška v provozu jen minimum areálů. Některé, zejména v nižších polohách, zavřely už před Vánoci kvůli silnému oteplení a dešti a ty, kde sníh vydržel, od neděle zastaví protiepidemická nařízení. Pro provozovatele je to další z letošních ran, které přinesly opatření proti koronaviru, a to i přesto, že přizpůsobily podmínky provozu hygienickým požadavkům.

Na Klínovci snížili počet vydávaných skipasů na den tak, aby se netvořily hrozny lyžařů a aby bylo možné u lanovek a vleků regulovat fronty do koridorů. Zavedla se také mnohá další opatření, která měla omezit kontakt mezi lyžaři.

14:59

Japonsko kvůli mutaci koronaviru z Anglie zakáže od pondělí do konce ledna vstup do země cizincům. Informovala o tom dnes agentura Kjódó s odvoláním na vládu.

Tokio již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, dnes další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kjódó.

13:18

Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to dnes sdělila místní vláda.

Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, dnes další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kyodo.

12:02

Maďarsko dnes obdrželo prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech a neprodleně začalo s očkováním. Látku jako první dostanou pracovníci ve zdravotnictví, píše s odvoláním na mluvčího maďarské vlády agentura Reuters.

Za doprovodu policie byly dnes brzy ráno očkovací látky dovezeny do nemocnic v Budapešti, Nyíregyháze a Debrecínu na východě Maďarska. Policisté dohlíželi i na to, aby byly látky drženy při předepsané teplotě minus 70 stupňů Celsia. Vakcíny, které se podávají ve dvou dávkách, postačí pro 4875 zdravotníků.

10:51

Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru, vyplývá z průzkumu agentury DPA. Vakcíny jsou dnes rozváženy po Německu, samotné očkování začne v neděli. Podle šéfa frakce svobodných demokratů (FDP) Christiana Lindnera ale Německo není na očkování dostatečně připravené. Lindner navrhuje úpravy v logistice očkování nebo ve sledovací aplikaci Corona, prosazoval také masivnější informační kampaň, aby se lidé mohli svědomitě rozhodnout, zda se chtějí nechat očkovat, píše agentura DPA.

O očkování projevily zájem přibližně dvě třetiny Němců, vyplývá z průzkumu YouGov zadaného agenturou DPA. Třetina lidí, přesně 32 procent, chce být očkována co nejdříve. Dalších 33 procent o vakcínu také stojí, ale chtějí počkat na případné nežádoucí účinky u prvních očkovaných. Pětina Němců očkování odmítá, 16 procent ještě není rozhodnuto.

10:28

Do Fakultní nemocnice Brno dorazilo dnes dopoledne téměř 5000 vakcín proti nemoci covid-19. Očkování začne v neděli, řekl novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. "Vše jsme zkontrolovali. Dnes budou vakcíny tiše odpočívat a zítra (v neděli) ráno začneme očkovat. Je to velmi důležitý krok k tomu, abychom se zase mohli co nejdříve vrátit k nějakému trochu normálnímu životu a více se starat o ty necovidové pacienty," řekl Štěrba.

10:01 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly dalších 29 258 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet infikovaných v nejrozlehlejší zemi světa tím od počátku epidemie přesáhl hranici tří milionů. S odvoláním na operativní štáb o tom informovala agentura TASS. Ruské ministerstvo zdravotnictví dnes zároveň schválilo užití vakcíny Sputnik V proti covidu-19 u lidí nad 60 let.

V souvislosti s covidem-19 v Ruské federaci zemřelo za posledních 24 hodin dalších 567 lidí. Od propuknutí epidemie země se 146 miliony obyvatel zaznamenala celkem 54 266 úmrtí. Z celkového počtu 3 021 964 nakažených se přes 80 procent lidí z nemoci vyléčilo. 

09:16

Nárůst množství případů nemoci v Česku zpomalil už na Štědrý den. Na testy ale chodí o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím. Zatímco ve středu bylo provedeno přes 39 000 testů, ve čtvrtek už jen přes 10 000 a v pátek zhruba 8000. Ve čtvrtek tak byl zaznamenán nejvyšší podíl prokázaných případů covidu-19 na počtu provedených testů od začátku epidemie, a to zhruba 41 procent. V pátek podíl případů na počtu testů klesl na přibližně 34,7 procenta, dále je však jeden z nejvyšších za poslední týdny.

08:55

Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena i ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii.

Nakažená osoba je bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince. O dva dny později univerzitní nemocnice odhalila pozitivitu. Jde o první hlášený případ nakažení "variantou VOC 202012/01" viru způsobujícího covid-19 ve Francii, uvedlo ministerstvo. Zdravotnické úřady provádějí trasování kontaktů infikovaného.

08:49

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík řekl České televizi, že vakcíny se budou z Motola do dalších tří pražských nemocnic rozvážet k večeru. Očkovat se v nich začne rovněž v neděli. V Motole podle Ludvíka zůstane 1975 dávek, které nemocnice plánuje podat vybraným zaměstnancům a pacientům léčebny dlouhodobě nemocných. Polovina z 9750 dávek určená pro Moravu se již přepravuje do Fakultní nemocnice Brno, kam by měla dorazit dopoledne.

Ředitel motolské nemocnice uvedl, že další dodávku očekává 29. nebo 30. ledna a poté od 7. ledna vždy po týdnu.

08:47

Slovensko má dnes obdržet prvních zhruba 10 000 dávek vakcíny proti covidu-19, s očkováním začne země pod Tatrami v neděli dopoledne. Vakcínu jako první dostanou zdravotníci v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Banské Bystrici a Košicích. S odvoláním na mluvčí ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura TASR.

Slovensko plánuje v první vlně podat očkovací látku zdravotníkům, zaměstnancům domů sociálních služeb nebo pracovníkům v nezbytných odvětvích. Široké veřejnosti by měla být vakcína dostupná patrně příští rok okolo Velikonoc.

08:17

V pátek přibylo 2669 případů covidu, nejméně od 13. prosince. Na testy ale přišlo méně lidí. Podíl pozitivních testů je dál vysoký, činí 34,7 procenta.

07:59

Jana Merxbauerová z Fakultní nemocnice Motol sdělila, že do dalších nemocnic se budou vakcíny převážet ještě dnes. "Bohužel bližší informace vám říci nemůžu," řekla s odkazem na pokyn od ministerstva zdravotnictví. Doplnila, že v Motole se s očkováním začne v neděli v 08:00.

V hlavním městě se jako první do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Do tuzemska by ještě do konce roku mělo podle vyjádření ministra Blatného dorazit dalších 20 000 dávek, celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů osob.

07:32

Index protiepidemického systému klesl na 76 bodů ze sta, což je spodní hranice nejvyššího stupně pohotovosti. Předtím se tři dny držel na 81 bodech. 

Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05.

Rizikové skóre pokleslo, nebo stagnovalo ve všech krajích. Nejnižší je nadále v Praze, kde je na 66 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti.

07:30

Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. Dorazily z Belgie. V Česku dodávku doprovázela vojenská policie.

Dávky se budou distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. Jako první by se měli očkovat zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování široké veřejnosti.

07:09

Do Česka by dnes měla dorazit první dodávka vakcín proti novému typu koronaviru. Dovezena bude do Fakultní nemocnice Motol, odkud se bude distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. Hned následující den, tedy v neděli 27. prosince, by mělo začít očkování. Mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO).

První symbolická dodávka bude obsahovat 9750 dávek vakcíny, kterou vyvinuly firmy Pfizer a BioNTech. Ta má zatím jako jediná registraci pro použití v EU. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současnosti posuzuje i vakcíny dalších firem.

Přepravu vakcíny do Česka bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. Převoz zřejmě budou doprovázet bezpečnostní opatření, premiér Babiš už dříve řekl, že dodávka bude mít od hranice ochranu.

07:08

Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu se za posledních 24 hodin zvýšil o 14 455. Aktuální údaje dnes ráno zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI), který dohromady eviduje 1 627 103 infikovaných. Jeho statistiky uvádějí také dohromady 29.422 souvisejících úmrtí, což je o 240 více než o den dříve.

Dnešní čísla jsou podle agentury DPA jen podmíněně srovnatelné s hodnotami z předchozího týdne. RKI předem počítal s tím, že během vánočních svátků se bude méně testovat.

07:06

Psi na mezinárodním letišti v Santiagu de Chile dostali za úkol odhalovat pasažéry nemocné covidem-19. Zlatí retrieveři a labradoři čichají k tampónům, které si pasažéři při zdravotní kontrole otřou o krk a zápěstí, informovala agentura Reuters.

Cestující se na letišti potřou gázou a tyto vzorky putují ve skleněných nádobách k čenichům "biodetektorů". Speciálně vycvičení psi si sednou, když ucítí virus a dostanou pamlsek. Na sobě mají zelené vesty s červeným křížem.

Policejní psi často hledají drogy nebo výbušniny, ale už dříve byli cvičeni také k odhalování malárie, rakoviny nebo Parkinsonovy nemoci. Psi určení k odhalování covidu slouží také na letištích ve Spojených Arabských Emirátech a Finsku, připomíná Reuters.

07:05

První dávku vakcíny proti covidu od firem Pfizer a BioNTech dostal i nejmocnější muž Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom v pátek agentura SPA. Pětatřicetiletý kontroverzní politik, který je ve světě podezírán z objednání vraždy novináře Džamála Chášukdžího, je byl očkován v rámci celonárodní vakcinační kampaně. Tu země s více než 33miliony obyvatel oficiálně zahájila už 17. prosince.

Ve světě se už proti covidu-19 nechalo očkovat několik vrcholných politiků. Jsou mezi nimi 71letý izraelský premiér Benjamin Netanjahu, srbská premiérka Ana Brnabičová (45) nebo zvolený americký prezident Joe Biden (78). Chtějí tak povzbudit spoluobčany, aby se také nechali očkovat. V zemích Evropské unie začne očkování v neděli. 

19:32

Na jihu Británie stále zůstává asi 5000 kamionů, které tam uvázly, když Francie v noci na pondělí uzavřela hranici. Reagovala tím na novou, výrazně nakažlivější mutaci koronaviru zjištěnou v Británii. V úterý dala Paříž souhlas, aby se hranice otevřely pro lidi s negativním testem na koronavirus, což ale provoz značně zpomaluje. Podle serveru BBC potrvá kritická situace ještě několik dní. Mezi lidmi, kteří zůstali zablokovaní v Británii, jsou i Češi. 

Úřady rozdávají řidičům zdarma teplé pití a jídlo a na místo bylo dopraveno i více než 250 mobilních toalet. Dobrovolníci doručují potraviny a nápoje také řidičům v koloně na dálnici M20. Řada řidičů si v minulých dnech stěžovala, že o ně není dostatečně postaráno - jejich výpovědi popisující i podmínky, které u hranic panovaly ještě před pár dny, najdete v přiložené fotogalerii.

19:23

Toužebně očekávané světlo na konci tunelu je stále jasnější, ale i v posledních metrech boje s pandemií nemoci covid-19 je nutné zachovat trpělivost a rozum. Ve vánočním projevu k národu to dnes řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. 

Očkování, které v Německu podobně jako v řadě zemí Evropské unie začne v neděli, je podle Steinmeiera nadějí. "Ještě je ale před námi dlouhá a obtížná cesta. Ale vytoužené světlo na konci tunelu vidíme stále jasněji. Ke konci krize se blížíme krok za krokem," řekl.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier | Foto: Reuters
16:13

Slovensko na Štědrý den zaznamenalo dosud nejvyšší počet potvrzených případů u lidí testovaných na nový typ koronaviru PCR testy. Infekce se poprvé prokázala u více než 4000 takto testovaných. 

Slovensko už minulou sobotu omezilo volný pohyb. Uzavřela se řada obchodů a služeb s výjimkou prodejen se základními potřebami. Na Štědrý den vyšly PCR testy pozitivní 4046 lidem. Antigenní testy odhalily dalších 1095 nakažených. V souvislosti s onemocněním covidu-19 podle ministerstva ale 24. prosince nikdo nezemřel.

"V souvislosti se statistikami ve dnech 24. až 26. prosince si vás dovolujeme upozornit, že během těchto tří dnů se čísla mohou jevit jako nízká. Nejde o zlepšení situace, ale jen o krátké 'nadechnutí' a zasloužený odpočinek těch, kteří je denně zpracovávají během celého roku," upozornilo ministerstvo.

16:05

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale nejsou data ze Štědrého dne o podílu pozitivních testů reprezentativní. Na testy šli ve svátek hlavně lidé s příznaky nebo ti, které tam poslal lékař. "Takže Štědrý den, Boží hod ani 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativní hodnoty, protože se bude testovat málo lidí a budou většinou příznakoví," řekl Dušek

15:58

V zemi na Štědrý den přibylo 4363 potvrzených případů koronaviru. Počet hospitalizovaných se snížil asi o 500 na 4455. Epidemický index PES zůstává na 81 bodech. Skóre, podle kterého se v ČR řídí opatření proti šíření covidu-19, je tak osmý den v nejvyšším stupni pohotovosti. 

15:33

Podíl pozitivních PCR testů dosáhl ve čtvrtek téměř 43 procent, nejvíce od začátku epidemie. Laboratoře jich ale udělaly jen kolem 10 000, proti středě zhruba čtvrtinu.

14:19

Papežově tradičnímu poselství Městu a světu (Urbi et orbi) dnes dominovalo téma sociálních a ekonomických dopadů pandemie covidu-19:

11:09

V Jihomoravském kraji přibylo na Štědrý den přes 190 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je o tisícovku méně než o den dřív. Den před svátky bylo přes 1200 nakažených. Hygienici souhrnné informace za svátky uvedou v neděli. Protiepidemický systém PES zůstává pro kraj v nejvyšším pátém stupni pohotovosti.

11:07

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2952 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 345 více než předchozí týden. Za čtvrtek přibylo dalších 98 případů, nízký počet oproti předchozím dnům je však ovlivněn svátečním dnem. Ministerstvo od března eviduje v kraji 40 939 nakažených. Skóre v protiepidemickém systému PES spadlo o pět bodů na 76. Na 100bodové stupnici je to stále pátý, nejvyšší stupeň.

11:05

Ve Středočeském kraji přibylo na Štědrý den 632 nakažených koronavirem. Je to výrazně méně, než byl počet nových případů za středu. Laboratoře ale udělaly méně testů, jen kolem 10 000, proti středě zhruba čtvrtinu. Rizikové skóre PES v kraji zůstává na 81 bodech a odpovídá tak pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 12 377 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 86 689 lidí. Vyléčit se podařilo 73 178 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1134 lidí. Ve čtvrtek přibylo 19 vyléčených a jeden zemřelý.

10:38

V Pardubickém kraji přibylo za týden 1929 nových případů nákazy koronavirem. Přírůstky se již tři týdny po sobě zvyšují, předtím se měsíc snižovaly. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Index rizika protiepidemického systému PES v Pardubickém kraji dosahuje 76 bodů, což je o devět méně než ve čtvrtek. 

10:34

V Ústeckém kraji za poslední týden přibylo přes 3400 nově potvrzených případů covidu-19. Je to skoro o 14 procent více než o týden dřív, kdy bylo pozitivně testováno zhruba 2950 lidí. Rizikové skóre ve stobodovém systému PES je v kraji druhý den v řadě na 76 bodech, před týdnem bylo na 81 bodech.

10:34

Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 2620 lidí z Vysočiny. O týden dříve se nákaza potvrdila u 1815 lidí. Počet nemocných se v týdenním porovnání zvýšil asi o třetinu. Krajští hygienici nyní evidují 4152 nemocných. V rizikovém skóre protiepidemického systému ČR (PES) platí v kraji pátý, nejvyšší stupeň rizika.

10:25

Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:

KrajSkóre PESStupeň pohotovosti
Praha714
Středočeský815
Jihočeský815
Plzeňský765
Karlovarský765
Ústecký765
Liberecký805
Královéhradecký855
Pardubický765
Vysočina815
Jihomoravský865
Olomoucký765
Zlínský805
Moravskoslezský895

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

10:24

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3507 případů nákazy, což je o 550 více než předchozí týden. Během čtvrtečního svátku přibylo dalších 252 případů onemocnění novým typem koronaviru. Skóre v protiepidemickém systému PES kleslo o pět bodů na 80. 

10:19

Už více než 600 tisíc lidí v Británii dostalo první dávku vakcíny proti novému koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters. V zemi nyní vyvolává obavy nová, vysoce nakažlivá mutace koronaviru. Spojené státy oznámily, že od pondělí budou u cestujících na linkách z Británie požadovat před odletem negativní test na nemoc covid-19.

10:12

V Karlovarském kraji za uplynulý týden přibylo 1143 nově zjištěných nákaz koronavirem, o 40 procent více než za týden předchozí, kdy přibylo 819 případů, ještě o týden dřív to bylo 747. Za poslední den přibylo 205 případů. Index rizika v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji za týden klesl z 81 na 76, což odpovídá nejnižší hadině pátého nejhoršího stupně pohotovosti. 

09:48

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2952 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 345 více než předchozí týden. Za čtvrtek přibylo dalších 98 případů, nízký počet oproti předchozím dnům je však ovlivněn svátečním dnem. Skóre v protiepidemickém systému PES spadlo o pět bodů na 76. Na 100bodové stupnici je to stále pátý, nejvyšší stupeň. 

09:35

V Libereckém kraji za posledních sedm dnů mělo pozitivní test na nový typ koronaviru 2390 lidí, asi o desetinu více než o týden dříve. Zároveň je to nejvíc za posledních šest týdnů. Index ve stobodovém protiepidemickém systému PES nicméně v kraji klesl ze čtvrtečních 85 na dnešních 80 bodů. 

09:34

Index protiepidemického systému ve středu v Moravskoslezském kraji zůstal druhý den na 89 bodech. Krajské skóre je o osm bodů vyšší než republikový průměr, který se třetí den v řadě drží na 81 bodech. V porovnání mezi kraji je situace v regionu nejhorší. 

09:33

V Praze přibylo na Štědrý den 773 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba polovina proti středě, o svátcích se ale testuje méně. Index v protiepidemickém systému PES zůstává druhý den na 71 bodech. Hlavní město má i tak nadále nejnižší skóre v republice a jako jediný kraj se drží v mírnějším čtvrtém stupni pohotovosti. 

09:33

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 2619 nově zjištěných nákaz koronavirem, o 26 procent více než v předchozím týdnu, kdy přibylo 2078 případů. Zemřelo 28 lidí, o šest více než o týden dříve. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

09:33

České stavebnictví by letos mohlo meziročně klesnout až o osm procent. To by bylo nejvíce od roku 2012, kdy se produkce snížila o 7,6 procenta. Uvedli to analytici. Hlavním důvodem poklesu je podle nich nedostatek pracovníků, především těch zahraničních kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Podle většiny z nich stavebnictví klesne i příští rok. 

08:24

Na Štědrý den přibylo v Česku 4363 potvrzených případů koronaviru. Je to sice výrazný pokles proti středě, ale počet testů byl zhruba čtvrtinový.

08:24

Podíl pozitivních PCR testů dosáhl ve čtvrtek téměř 43 procent, nejvíce od začátku epidemie. Laboratoře jich ale udělaly jen zhruba deset tisíc. 

08:23

V nemocnici bylo ve čtvrtek s covidem 4455 lidí, asi o 500 méně než ve středu. Do statistik ale přibylo dalších 83 úmrtí, celkem zemřelo 10.859 lidí.

08:08

Epidemický index PES zůstává k dnešnímu dni na 81 bodech. Skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, je tak osmý den v nejvyšším stupni pohotovosti. Kleslo ale reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na Štědrý den mělo hodnotu 1,34, dnes to je 1,22. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

23:03

Španělská policie vydala varování před podvodníky, kteří telefonují zejména starším lidem a nabízejí jim očkování proti covidu-19 u nich doma. Informoval o tom dnes deník El País. Podle něj se takové případy vyskytly na Baleárských ostrovech.

22:08

Navzdory špatné epidemické situaci začala v Rakousku lyžařská sezona. V horských střediscích jsou ale zavřené hotely i restaurace, a na sjezdovky tak mohou prakticky vyrazit jen lidé z blízkého okolí. Podle agentury APA si mnoho lidí dnes zalyžovat nepřijelo, a to i kvůli špatnému počasí. Rakousko v závěru týdne opět zavádí plošná opatření proti šíření koronaviru. Tím se za posledních 24 hodin nakazilo 2847 lidí.

17:30

Desítky zemí světa kvůli tomu omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Novou variantu viru odhalili už například i v Dánsku, Itálii či Belgii.

17:29

Mutace B.1.1.7 se prokázala u ženy ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Minulou neděli do Německa přiletěla z Británie. Nakažená má jen mírné příznaky nemoci covid-19 a je v domácí karanténě, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví. V izolaci jsou také tři lidé, se kterými se žena setkala.

17:29

Nová mutace koronaviru, která byla poprvé hlášena z jižní Anglie, se objevila už také v Německu. Zdravotníci ji odhalili u ženy na jihozápadě země, informovala agentura DPA.

16:54

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 1773 nově nakažených, což je proti úterý nárůst o více než 100 případů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví a údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

15:45

Lidé se i dnes, na Štědrý den nechávali testovat na covid-19. Důvodem bylo u mnohých to, že se chystali na návštěvu svých příbuzných a nechtěli je nakazit. Zájem byl velký, termíny na testování byly často zarezervované už dlouho dopředu.

14:32

Srbsko jako první země na Balkáně a třetí země v Evropě zahájilo očkování proti covidu-19. Jako první si nechala vakcínu podat premiérka Ana Brnabičová, informovala agentura Reuters. Stejně jako v Británii a Švýcarsku se i v Srbsku očkuje vakcínou společností Pfizer a BioNTech.

"Dnes je určitě den na úsměvy... Toto je den, který je začátkem konce pandemie v Srbsku," uvedla Brnabičová po očkování.
"Dnes je určitě den na úsměvy... Toto je den, který je začátkem konce pandemie v Srbsku," uvedla Brnabičová po očkování. | Foto: Reuters
13:14

Francie poslala do anglického Doveru hasiče s 10.000 testy na koronavirus pro řidiče kamionů, kteří tam uvázli kvůli zavřené hranici. 

12:31

V Nigérii identifikovali další variantu koronaviru. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jde o jinou mutaci, než je ta zjištěná v Británii a Jihoafrické republice.

"Je jiného původu než ta v Británii a Jihoafrické republice. Dejte nám čas, je zatím (na vyhodnocení) velmi brzo," řekl ředitel afrického CDC John Nkengasong. Podle něj se budou analyzovat další vzorky.

Zpráva o nové variantě je založená na dvou nebo třech genetických sekvencích, řekl Nkengasong.

12:00

První kamiony a autobusy s Čechy už vyjely z Británie, píše ministr zahraničí Tomáš Petříček.

11:47

Iniciátoři výzvy za zachování provozu restaurací Chcípl pes dnes na Staroměstském náměstí v Praze nabídli kolemjdoucím rybí polévku uvařenou v jejich restauracích. Pro misku s pokrmem přicházeli bezdomovci i kolemjdoucí turisté, kteří si původně přišli prohlédnout vánoční strom. Organizátoři připravili 350 porcí a zároveň na místě otevřeli stánek s peticí Za normální svět - otevřeme Česko.

"Nejdříve jsme chtěli pouze otevřít petiční místo, ale vzhledem k prohlášení pana primátora (Zdeňka) Hřiba (Piráti), který zrušil rozdávání štědrovečerní polévky bezdomovcům jsme se rozhodli, že polévku rozdáme za něj," řekl jeden iniciátorů výzvy Jakub Olbert.

11:27

Plzeňský kraj příští rok výrazně sníží dotace malým obcím na obnovu a stabilizaci venkova. Důvodem jsou propady daňových příjmů a koronakrize. Věří ale, že během roku najde dodatečné zdroje a podpora vesnic, která je spolu s dopravou hlavní prioritou kraje, posílí, řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).

11:22

Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 867 nových případů covidu-19, je to téměř o 300 více než před týdnem. Jde zároveň o nejvyšší hodnotu od 5. listopadu. Index v protiepidemickém systému PES vzrostl o pět bodů na 85. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika. Oproti celorepublikovému průměru je tato hodnota vyšší o čtyři body, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

11:10

Tchajwanské ministerstvo dopravy potrestalo pokutou milion tchajwanských dolarů (755 000 korun) leteckou společnost EVA Airways za podíl na opětovném zavlečení koronaviru na ostrov. Vláda aerolinky obvinila, že pilot, který za to je odpovědný a byl mezitím propuštěn, nedodržel nařízená preventivní opatření. Tchaj-wan tento týden zaznamenal po 253denní pauze nový případ přenosu koronaviru.

11:09

Skóre protiepidemického systému v Královéhradeckém kraji stouplo za den o devět na 90 bodů ze sta, a je tak nejvyšší ze všech krajů. Na pátém, nejhorším stupni rizika je kraj od 11. prosince. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Na pátém stupni je i celá republika, index má je 81 bodů.

10:54

V Pardubickém kraji za 24 hodin stoupl počet nových nákaz koronavirem o 428. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 28 634 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. V kraji počet nákaz znovu roste.

10:31

U rychlejšího, ale méně spolehlivého antigenního testování dosahuje pozitivita zhruba pěti procent, což je podle statistik v průměru přes 1000 pozitivně testovaných denně.

10:21

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na denním nárůstu nových případů podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, což je podle Duškových údajů v průměru přes 1000 pozitivně testovaných denně. U PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře a samoplátci, je to podle Duška asi 30 procent.

10:18 Vlajka Brazílie

Nejlepší vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2 je samotný koronavirus, prohlásil ve středu podle agentury EFE brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento politik, který nemoc covid-19 v létě prodělal, už dříve uvedl, že se očkovat nenechá. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím, zatím žádnou vakcínu neschválila. Jako první z Latinské Ameriky dnes začnou proti covidu-19 očkovat Mexiko a Chile.

"Já jsem měl nejlepší vakcínu: byl to virus. A bez vedlejších účinků," prohlásil Bolsonaro na setkání se svými příznivci ve městě Sao Francisco do Sul. Většina z účastníků mítinku neměla roušky, uvedla EFE. Také Bolsonaro, který nemoc covid-19 dlouhodobě zlehčuje, se v posledních týdnech účastnil různých veřejných akcí i zasedání vlády bez roušky.

09:56

V Ústeckém kraji za středu přibylo 777 případů covidu, o 140 víc než před týdnem. Zároveň je to nejvyšší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Více případů bylo před tím naposledy 6. listopadu, a to 963. Epidemický index PES i tak klesl za kraj podle webu ministerstva zdravotnictví od středy z 81 na 76 bodů. To je na spodní hranici pátého, nejvyššího stupni rizika. V nejhorším stupni je i celá zem, index za Česko je 81 bodů.

09:55

Ve středních Čechách přibylo ve středu 1758 nakažených koronavirem. Je to nejvíce od 4. listopadu, kdy přibylo přes 2000 případů. Oproti úterý je nárůst počtu nových případů nákazy covidem-19 vyšší zhruba o 200. Rizikové skóre PES vzrostlo na 81 bodů, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

09:49

Poměr pozitivních PCR testů na nový typ koronaviru ke všem provedeným byl ve středu nejvyšší od začátku epidemie, dosáhl 37,8 procenta. Nakažených bylo 14 054, což je šestá nejvyšší hodnota. Předchozí rekordní podíl pozitivních testů ze 4. listopadu činil 34,57 procenta, na tento den také připadá nejvyšší denní počet nově hlášených nákaz koronavirem v ČR, 15 725.

09:23

Index protiepidemického systému PES v Moravskoslezském kraji vystoupal na 89 bodů. Je o čtyři body vyšší než ve středu. Krajské skóre je o osm bodů vyšší než republikový průměr, který se druhý den v řadě drží na 81 bodech. V porovnání mezi kraji je po Královéhradeckém druhý nejvyšší. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

09:18

Od říjnového spuštění druhé vlny projektu Pomoc nemocnicím, v němž lidé a firmy mohou nemocnicím přispívat na zdravotnické prostředky, hygienické potřeby či potraviny, iniciativa na transparentní účet vybrala přes 2,8 milionu korun. Společnosti také připravily materiální podporu v hodnotě více než 4,5 milionu. Do projektu se dosud zapojilo 15 nemocnic po České republice.

09:14

Lidé se i dnes, na Štědrý den nechávají testovat na covid-19. Důvodem je u mnohých to, že se chytají na návštěvu svých příbuzných a nechtějí je nakazit. Už po půl osmé ráno čekalo několik zájemců před odběrovým místem v pražské Thomayerově nemocnici. Testují také další pražské nemocnice, otevřeno mají zpravidla do 12:00.

09:13

Poměr pozitivních testů ke všem provedeným, 37,8 procenta byl ve středu nejvyšší od začátku epidemie. Počet pozitivních testů je šestý nejvyšší.

09:00

Epidemický index PES v Libereckém kraji stoupl ze středečních 80 na dnešních 85 bodů. Nově potvrzených případů covidu-19 za středu je v kraji 638, to je nejvíc od 5. listopadu, kdy bylo 651 případů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Kraj podle protiepidemického systému PES patří do nejhoršího, tedy pátého stupně rizikovosti stejně jako celé Česko, které je na stobodové stupnici na 81 bodech. Země se ale dosud řídí opatřeními, která odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna.

08:51

V Olomouckém kraji přibylo ve středu 1130 případů onemocnění covidem-19, je to dvojnásobek oproti minulému týdnu. Počet případů je zároveň nejvyšší od 27. října, kdy v kraji přibylo rekordních 1515 případů nákazy. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES vzrostl o sedm bodů na 81, na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni. Index v kraji je stejný jako v celé ČR, vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví.

08:17

V nemocnicích bylo ve středu 4836 pacientů s covidem, o 160 méně než předchozí den. Do statistik přibylo dalších 112 úmrtí, celkem je obětí 10 776.

08:11

Ve středu přibylo v Česku 14 054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a jeden z nejvyšších od březnového začátku epidemie. Před týdnem bylo nakažených o zhruba 5700 méně. Dál roste i podíl pozitivních testů - z více než 37 000 středečních testů byl prokázán koronavirus u 37,8 procenta z nich. Vyšší hodnotu měl tento ukazatel naposledy 4. listopadu.

V nemocnicích bylo den před Štědrým dnem 4836 pacientů s covidem, o 160 méně než předchozí den. Do statistik přibylo dalších 112 úmrtí, celkem zemřelo v Česku 10 776 lidí nakažených koronavirem.

07:18

Facebook odstranil profil vlivného australského kuchaře Peta Evanse poté, co celebrita opakovaně zveřejňovala dezinformační příspěvky o koronaviru. Dnes o tom informoval zpravodajský portál BBC.

Evans, který měl na sociální síti přibližně 1,5 milionu sledujících, šířil konspirační teorie o covidu-19 a vakcínách. Facebook již dříve odstraňoval jednotlivé jeho příspěvky, které vyhodnotil jako dezinformační, nyní ale stáhl celý šéfkuchařův účet. Evans se svými fanoušky sdílel teorie popírané odborníky týkající se například závažnosti viru, nošení roušek a vakcín, píše BBC.

07:17

Vláda oznámila, že se Česko 27. prosince přesune do pátého stupně PES. Zůstane v něm minimálně do 10. ledna. Co to znamená?

 • Omezení volného pohybu osob: Bude platit noční zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00. Výjimky budou platit pro cesty do a ze zaměstnání nebo venčení psů

 • Hromadné akce: Bude platit obecný limit dvou osob

 • Školy: Většina žáků a studentů přejde na distanční výuku, prezenčně se budou učit jen děti z prvních a druhých tříd základních škol a fungovat budou školy mateřské a speciální

 • Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení: Bude platit zákaz návštěv v nemocnicích. V domovech pro seniory budou návštěvy možné

 • Svatby, pohřby, bohoslužby: Svateb a pohřbů se může zúčastnit maximálně 15 osob, u bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do deseti procent kapacity

 • Úřady a firmy: Mají omezit úřední hodiny pouze pro nezbytnou agendu a zavést práci z domova, kde je to možné

 • Obchody: V pátém stupni mohou být podle výchozí tabulky opatření otevřené jen prodejny základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží

 • Služby: Provozovny služeb musí mít zavřeno, povoleno není ani poskytování služby mimo provozovnu

 • Ubytovací služby: Není možné ubytování za účelem rekreace.

 • Restaurace: Otevřené mohou mít pouze výdejní okénko, a to jen mimo dobu zákazu vycházení 

 • Sport: Povoleny jsou pouze profesionální soutěže bez diváků. Může se sportovat jen venku, a to maximálně v počtu dvou osob. Lyžařská střediska budou zavřená

07:17

Izraelská vláda dnes oznámila, že v neděli odpoledne začne v zemi platit třetí plošná uzávěra, která má zamezit nárůstu případů covidu-19. Opatření bude trvat nejméně dva týdny a pokud v tomto období výrazně neklesne počet úmrtí souvisejících s covidem-19, bude prodlouženo o dalších 14 dní, informuje deník The Times of Israel.

07:07

Je Štědrý den, začínají Vánoce. Křesťané si dnes připomínají blížící se narození Ježíše Krista, lidé se večer scházejí u slavnostní večeře a děti se těší na Ježíška, který jim nadělí pod vánoční stromeček dárky. Letošní Vánoce, stejně jako předcházející advent, jsou ale výrazně poznamenané epidemií koronaviru a řadou omezení, která mají šíření viru zpomalit.

Koronavirové restrikce se dotknou i tradičních půlnočních mší, na nichž se dříve potkávali věřící i lidé, kteří do kostela běžně nechodí. Vláda pro jejich účastníky sice udělila výjimku z nočního zákazu vycházení, kostel se smí nicméně zaplnit jen na 20 procent své kapacity. Většina farností bude bohoslužby vysílat on-line, někde začátek posunuly na dřívější hodinu. Uskuteční se například půlnoční mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Přijít mohou na ní jen lidé, kteří si předem vyzvedli vstupenky.

07:05

Německé úřady za uplynulý den ohlásily 32 195 nových případů koronaviru a 802 úmrtí souvisejících s covidem-19, uvedla dnes s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. O den dříve Berlín informoval o 24 740 nově nakažených a 962 zemřelých. Poslední údaj přitom představuje dosavadní denní maximum.

Dnes oznámené počty jsou vyšší než ty z minulého týdne. Minulý čtvrtek Německo evidovalo 26 923 nově nakažených a 698 úmrtí. Zatím nejvíc nových nákaz, 33 777, se v zemi prokázalo v pátek. Údaj však zahrnoval i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů registrováni ve statistikách z předešlého dne.

07:04

Vážení čtenáři, vítejte u on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii u nás i ve světě. Zpravodajství jsme dosud sledovali zde: