Demonstrace proti konvoji se množí, Praha čeká 5000 lidí

ČTK ČTK
23. 3. 2015 17:25
Poprvé budou lidé proti průjezdu amerických vojsk protestovat ve čtvrtek ve Vyškově, asi největší pak bude sobotní demonstrace na Václavském náměstí. Svolávají se ale také příznivci konvoje.
Konvoj už je v Estonsku.
Konvoj už je v Estonsku. | Foto: Reuters

Praha - Odpůrci průjezdu amerického vojenského konvoje chystají na několika místech v Česku protesty.

První bude ve čtvrtek ve Vyškově, asi největší pak v sobotu na Václavském náměstí v Praze. Lidé chtějí demonstrovat také v místech, kde budou vojáci ubytovaní, například u kasáren v pražské Ruzyni.

Průjezd pěti set vojáků a více než stovky převážně kolových vozidel schválila minulé pondělí vláda. Konvoj bude v Česku mezi 29. březnem a 1. dubnem, přejíždí z Pobaltí do Německa.

Příznivci mohou na prohlídku

Americký konvoj, který bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel, má ale i řadu příznivců. Také oni chtějí dát podle svých vyjádření na webu a sociálních sítích názor viditelně najevo.

Lidé se také budou moci s americkými vojáky setkat a prohlédnout si jejich techniku. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce budou mít takovou možnost v neděli odpoledne nebo večer ve všech posádkách, kde vojáci přenocují. Další příležitost pak bude v úterý v Praze-Ruzyni.

Pokud jde o odpůrce konvoje, už ve čtvrtek v 15:00 se sejdou na Masarykově náměstí ve Vyškově, demonstraci pořádá tamní KSČM a Alternativa zdola.

Nejvíc lidí přijde na Václavák

Očekává se, že nejvíc lidí přijde protestovat v sobotu v 15:00 na Václavské náměstí v Praze, akci tam pořádá společně s KSČM iniciativa Ne základnám, známá kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech.

Foto: Aktuálně.cz

"Fakt, že se v blízkosti hranic Evropské unie, respektive Severoatlantického paktu, válčí by byl dostatečným důvodem k ověření připravenosti vojsk. Pokud by EU a NATO nebyly zapojeny do ukrajinské krize a nebyly naopak jejími strůjci," uvedla v prohlášení mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

Oponenti: agresorem je Rusko

Názoroví oponenti tohoto výkladu událostí na Ukrajině míní, že agresorem je Rusko. "Ukažme, že českou veřejnost neovládá ruská propaganda. Přivítejme naše spojence podobně jako naše babičky a dědové vítali Američany před 70 lety," píše se na webové stránce akce, kde se organizují ti, kteří chtějí průjezd konvoje podpořit a vystoupit proti jeho odpůrcům.

K této iniciativě se zatím připojilo přes 2000 lidí, vybízejí k vítání amerických vojáků pivem.

Proti sobotnímu setkání na Václavském náměstí pořádanému mimo jiné KSČM se navíc svolávají na stejné místo, aby vyjádřili nesouhlas s údajnou náklonností pořadatelů k Rusku.

V Praze se sejde až 5000 lidí

Pořadateli sobotní pražské demonstrace proti průjezdu konvoje jsou kromě KSČM a iniciativy Ne základnám také Hnutí za přímou demokracii, Stop církevním restitucím, Spojenectví práce a solidarity, Studenti proti rasismu a Strana demokratického socialismu.

Organizátoři v oznámení na magistrát odhadli počet účastníků na 5000 lidí. Stejný organizátor, Václav Novotný z Ne základnám, oznámil shromáždění také v neděli 29. března na Jiráskovo náměstí a na nábřeží od stanice metra Vltavská po nábřeží Kapitána Jaroše.

Americký konvoj u nás bude čtyři dny, což odporuje ústavě, protože to už není pouhý přesun, tvrdí komunista Kováčik. Bývalý “pan radar” Klvaňa to odmítá a oponuje, že Rusko slyší už jen na sílu.
18:00
Americký konvoj u nás bude čtyři dny, což odporuje ústavě, protože to už není pouhý přesun, tvrdí komunista Kováčik. Bývalý “pan radar” Klvaňa to odmítá a oponuje, že Rusko slyší už jen na sílu. | Video: Daniela Drtinová

Žádný konkrétní čas případného setkání ale zatím neoznámil.

Protesty před kasárnami

Přímo v místě, kde budou vojáci ubytováni, se chtějí protestující sejít v pondělí v Praze. Iniciativa Akorn pořádá "otevřený protest proti průjezdu vojenské kolony americké části NATO přes naši republiku" před vjezdem do kasáren v Ruzyni.

Účastníci plánují skandovat protiamerická hesla, mají si také přinést různé hlasité nástroje, bubny či trumpety.

Odpůrci si na sociálních sítích domlouvají protesty také v Pardubicích, Hradci Králové a Náchodě.

V Pardubicích, kde by měla část konvoje přenocovat, úřady městských částí zatím o žádném protestu nevědí. Stejně tak radnice v Náchodě, přes který mají Američané vstoupit do Česka, dosud nemá hlášenou žádnou demonstraci.

Stropnický: dalo se to čekat

Ministr obrany Martin Stropnický protesty proti konvoji očekával. "Bylo by od nás naivní předpokládat, že ti, kteří našemu aliančnímu členství příliš nepřejí, jistě nepromarní tuto příležitost k nejrůznějším provokacím," poznamenal již dříve k plánovaným akcím.

Na průjezd konvoje se připravuje i armáda a policie, a to jak ta vojenská, tak ta republiková. "Naším úkolem je zajistit vojákům ubytování a stravování. Postaráme se také o dotankování pohonných látek. Podrobnosti zatím nevíme," řekla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková.

Policie se připravuje

Moravskoslezská policie se k průjezdu amerických vojáků nechce vyjadřovat.

Mluvčí vyškovské policie Alice Musilová řekla, že v regionu budou posíleny hlídky tak, aby zabránily výtržnostem. Do opatření se zapojí i vyškovští strážníci.

Američtí vojáci se třemi cestami přes ČR budou vracet ze cvičení z Pobaltí na základnu v Bavorsku. V Česku stráví tři noci, během pobytu si připomenou i americké vojáky, kteří padli v roce 1945 při osvobozování Československa.

 

Právě se děje

Další zprávy