Okradených seniorů z domu hrůzy je víc. Dvojice míří k soudu

Marek Pokorný Radek Nohl Marek Pokorný, Radek Nohl
4. 12. 2014 14:36
Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vyšetřovatel podal návrh na obžalobu bývalé ředitelky Petry Brožové a jejího tehdejšího přítele Jiřího Kunčary, kteří podle policie okrádali klienty v domově seniorů Petruška v pražských Šestajovicích.

Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška.
Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté dvojici původně stíhali za to, že jednu z klientek připravila o více než milion korun, který jí podle vyšetřovatelů ukradla z účtu. Během půlročního vyšetřování ale zjistili, že seniorka nebyla jejich jedinou obětí. Policii se totiž podařilo vypátrat další poškozené, a tak oběma rozšířila trestní stíhání. Spis má nyní přes 3500 stran.

"Celkem je poškozených pět osob a dvě firmy," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Některé seniory přitom dvojice okrádala opakovaně – například u Brožové se dopočítala osmi útoků, u jejího tehdejšího přítele Kunčara pak čtyř. "Některé páchali společně, ale většinu každý sám," popsala mluvčí.

Dvojici, která je od léta stále ve vazbě, kromě podvodu a zpronevěry obvinila podle informací Aktuálně.cz i z úvěrového podvodu či neoprávněného opatření platebního prostředku. Hrozí jí až osmileté vězení.

Seniorce zmizel z účtu milion

Vyšetřovatelé již dříve zjistili, že v prvním případě Brožová jednu z klientek, která trpěla lehkou demencí, odvezla do banky a tam nechala její peníze převést na Kunčarův účet. Milion korun se ale následně policistům nepodařilo dohledat, protože peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

Vedle policejního vyšetřování se domovem v Šestajovicích zabýval také krajský úřad. Ten v něm provedl kontrolu, při níž zjistil, že nejméně o jednu klientku se personál stará bez řádného povolení.

Senioři podle dřívějšího zjištění Kanceláře veřejného ochránce práv žili v domově ve špatných podmínkách.

V zařízení prý někteří pracovníci měli pouze základní vzdělání, přitom bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky. Což zčásti potvrdila právě i kontrola Středočeského kraje.

Domov navíc nemá registraci pro poskytování sociálních služeb. Pražský magistrát proto s provozovatelem vede správní řízení. Před několika týdny nakonec Středočeský kraj třinácti seniorům nabídl lůžka ve svých zařízeních. Zbývající čtyři klienti domova Petruška jsou schopni se o sebe sami postarat, a tak v něm zůstali.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy